יולי 15, 2014

החודש השתתפתי, ביחד עם מנהלת תחום סחר בין לאומי במשרד החקלאות בסמינר בווינה, שעסק בנושאי חקלאות והקשר שלהם לארגון הסחר העולמי (WTO). בסמינר השתתפו נציגים ממדינות האגן המזרחי של הים התיכון כמו רוסיה, אוקראינה, בוסניה, מספר “סטנאיות” ובאופן מפתיע נכח גם נציג של אפגניסטן, שהינה משקיפה ב- WTO ומקווה להשלים את תהליכי קבלתה לארגון עוד השנה.
20140619_154119

הסמינר עסק במכסים, סובסידיות וחסמים בלתי מכסיים בחקלאות, כאשר ליבו של הסמינר עסק בסובסידיות מקומיות לחקלאים (Domestic Subsidies), שביחד עם גישה לשווקים (Market Access) ותחרותיות בייצוא (Export Competition) מהווים את שלוש הרגליים של הסכם החקלאות. בסמינר דנו אילו סוגי תמיכות נחשבות כסובסידיות מותרות, כלומר ככאלו שאינן מפריעות למהלכו הרגיל של הסחר, ואלו נחשבות כמעוותות סחר ולכן אסורות.

מה הכוונה במעוותות סחר? נניח שהשנה הממשלה בפיליפינים (שבה אוכלים אורז גם לארוחת בוקר) צופה צריכה גבוהה יותר של אורז עקב הריבוי הטבעי של האוכלוסייה ובעקבות כך החליטה לעודד את החקלאים בצפון המדינה לזרוע יותר אורז בטרסות ואף להקים טרסות נוספות מבוץ (בעיקר באזור Bontoc) וכל זאת ע”י מתן סובסידיה של 1 פיזו לכל קילו אורז שיגודל. לשמחת החקלאים, השנה הייתה שנה גשומה במיוחד הגידולים משגשגים והאורז מצוי בשפע. לאחר שהחקלאים סיפקו את הכמות לצורך צריכה מקומית נותרו עוד טונות רבות של אורז. על מנת שהחקלאים לא יציפו את השוק המקומי באורז ומחירו ירד לשפל, דבר שלא יאפשר לחקלאים רבים לכסות את הוצאות הגידול, החליטה הממשלה לעודד את החקלאים לייצא את האורז העודף על ידי מתן סובסידיה לייצוא אורז. כך, גם הסושי המשובח ביפן נהנה מאורז פיליפיני איכותי.

אז מה היה לנו? ראינו בדוגמה, שהבאנו שני סוגים של סובסידיות, הראשונה – סובסידיה מקומית ישירה, ספציפית, לאורז המותרת לפי כללי ה- WTO עד גבול כספי מסוים אליו התחייבה המדינה מראש, השנייה – סובסידיית ייצוא שלעיתים מותרת ולעיתים אסורה וכל זאת כתלות בזהות המדינה.

שאלת מיליון הדולר
נושא נוסף משמעותי, שעלה הינו המשך המו”מ במסגרת הסכם החקלאות. בשנת 2008 הגיעו המדינות החברות להסכמות לגבי שכלול הסכם החקלאות ואף לגבי הקטנת התמיכות בתחום. מאז לא חודש המו”מ ושאלת “מיליון הדולר” כפי שהגדיר זאת גורם בכיר בג’נבה הינה האם הסכמות אלו עדין תקפות או שיהיה צורך “לפתוח” את הכול למו”מ מחודש, דבר שיכול לארוך שנים רבות…..


אסי יוסף

אסי יוסף סיים את תפקידו כנספח המסחרי של ישראל לשווייץ וכסגן הנציג הקבוע לארגון הסחר העולמי (WTO).
צור קשר עם: אסי יוסף
ליצירת קשר לחצו >>