פברואר 11, 2020

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, ובתוכו מערך הנספחויות הכלכליות של ישראל בסין, עוקבים בדאגה אחר המתרחש בסין ומחזקים את העם הסיני בימים לא פשוטים אלו.

בשל המצב, הנספחויות הכלכליות של משרד הכלכלה והתעשייה בסין פועלות במתכונת מצומצמת.

השבתת פעילות היצור בסין בשל וירוס הקורונה

כחלק מצעדי הממשל הסיני לצמצם את התפשטות הנגיף, חופשות ראש השנה הסיני הוארכו בכל רחבי סין עד לתאריך 10 בפברואר. עם החזרה לשגרה, הממשל הנחה על חזרה חלקית לשגרת עבודה במשרדים ומפעלים חיוניים בלבד. מקומות עבודה שאינם חיוניים, התבקשו לאפשר לעובדים לעבוד מהבית.

המשמעות של כך היא שמרבית פעילות הייצור בסין הושבתה למשך שבוע נוסף (כשלושה שבועות השבתה בסך הכל כולל החג הסיני) והפעילות תתחדש בהדרגה.

הכלכלה הסינית מהווה כ-15% מהכלכלה העולמית, וכ-17% מהסחר העולמי. מעבר לכך סין שותפה לשרשרת האספקה הגלובלית בתעשיות מרכזיות: אלקטרוניקה ביתית ומסחרית, ציוד הנדסי, רכב, ביגוד, כימיה ומזון.

בהתאם לכך השבתת היצור בסין צפויה להשפיע על מרבית המדינות בעולם, כאשר ישראל ביניהן.  

סין היא שותפת הסחר השנייה בגודלה של ישראל (לפי מדינה) כאשר היקף הסחר בסחורות, לא כולל יהלומים, בחציון הראשון של שנת 2019 עמד על 7.12 מיליארד דולר, מתוכם 2.03 מיליארד דולר יצוא ו-5.09 מיליארד דולר יבוא.


היקף הסחר בסחורות בחציון ראשון 2019 (מיל’ דולר):

בהמשך השנה, לאחר פרסום נתוני הסחר של החציון הראשון לשנת 2020, נוכל לאמוד את  היקף ההשפעה של וירוס הקורונה על הסחר בסחורות עם ישראל. להלן עדכונים היכולים לשמש אתכם:

נמלי הים בסין והונג קונג – תמונת מצב:

מחברת צים, חברת הספנות הגלובלית, שחלק ניכר מפעילותה בסחר מאסיה ליעדים שונים בעולם כולל ישראל, נמסר – שנכון לתאריך 9 בפברואר, נמלי הים המרכזיים בסין, פרט לנמל שנחאי (Shanghai) ונינגבו (Ningbo), פתוחים ומאפשרים פריקה וטעינה של מטענים. בנמל טיאנג’ין (Tianjin) נרשמו עיכובים וצפויה הקלה בשבוע הבא. 

 • נמלי הים בצ’ינגדאו (Qingdao), דליאן (Dalian), שיאמן (Xiaman), נאנשה (Nansha), שיקו (Shekou) ויאנטיאן (Yantian) פועלים במתכונת רגילה.
 • Yangtze River (YRD) – מסוף Wuhan לא פעיל פרט לסחורות וציוד חירום. חזרה לשגרה טנטטיבית החל מה-13 בפברואר.  
 • (Pearl River Delta (PRD בהנחיית הרשויות בגואנדונג, מועד החזרה (הטנטטיבי) לשגרה ב-10 בפברואר. 
 • הונג קונג – נמל הונג קונג פועל גם הוא במתכונת רגילה.
 • שירותי מכס – תחנות המכס בנמלי הים פתוחים החל מה-3 בפברואר.

יחד עם זאת,עקב השבתת פעילות הייצור ושירותי ההובלה, נפח המטענים בנמלי סין נותר נמוך.

הובלה ימית בין סין לישראל

משיחות עם משלחים וחברות לוגיסטיקה התקבל המידע הבא –

 • ממשיכה קבלת סחורות מסין בנמלי ישראל – סחורה מסין ממשיכה להיכנס לנמלי הים של ישראל בתקופה הזו. מדובר על סחורות שהוזמנו לפני החג. המשלוחים הימיים ימשיכו להגיע במשך השבוע וחצי הקרובים ואז צופים שיפסקו בעקבותהשבתת מרבית פעילות הייצור בסין.
 • מתאפשר שחרור סחורות מסין בנמלי ישראל – כחלק מתהליך שחרור הסחורות בישראל, צריך אישור מצד הגורמים בסין. למרות ההשבתה, קיבלנו אינדיקציה שהאישורים לשחרור סחורות אכן מועברים מהסינים והסחורות לא נתקעות בנמל.
 • יצוא מישראל לסין –  היצוא מישראל לסין לא נעצר. ישנם משלוחים שממשיכים לצאת לסין, אם כי צופים שיתקלו בעיכובים, שיבושים והמתנות בנמלים.

נמלי האויר בסין והובלה אווירית בין ישראל לסין:

מרבית הסחר בסחורות עם סין מתבצע באמצעות הובלה ימית, כאשר ההובלה האווירית מהווה נתח קטן יחסית. להלן תמונת מצב –

 • ככלל, נכון לתאריך 10.02 נמלי האוויר של סין פתוחים וכן שירותי המכס עובדים.
 • מרבית פעילות הייצור הושבתה, לכל הפחות, לתקופה של שבוע נוסף לאחר ראש השנה הסינית. בעקבות כך ישנה ירידה משמעותית בהיקף המטענים המיועדים ליצוא בנמלי האוויר.
 • בשל הנחיית משרד הבריאות לביטול הטיסות הישירות בין ישראל לסין (אל-על, היינאן וסצ’ואן אירליינס), חלה ירידה בהיקף תנועת מטענים על טיסות אזרחיות.
 • טיסות הקרגו בין ישראל לסין נמשכות אך בהיקף נמוך יותר.  

מסחר מקוון ויבוא אישי

מפרסומים שונים אנו מבינים כי פעילות המסחר המקוון והיבוא האישי באמצעות פלפטורמות סיניות כמו עלי-אקספרס, ממשיכה להתקיים. לאור העובדה שהייצור כעת מושבת ברובו בסין,  המשלוחים בשלב זה מועברים על בסיס מלאים קיימים. בשל הפסקת הטיסות הישירות, המשלוחים מועברים על טיסות קרגו וכן בנתיבים חלופיים.  

תערוכות, כנסים ואירועים כלכליים בסין:

אנו צופים ביטולים ודחיות של אירועים כלכליים בסין המתוכננים להתקיים בחודשים מרץ-אפריל.

בהתאם לכך ממליצים לעקוב אחר הפרסומים על ביטולים, דחיות וצמצומים של אירועים עסקיים בסין ושל תערוכות בינלאומיות מחוץ לסין. חברות ישראליות אשר צפויות להשתתף בתערוכות, כנסים ואירועים – מומלץ להתעדכן מול אנשי הקשר.

לסיום

אנו, מחלקת סין במינהל סחר חוץ ומערך הנספחויות הכלכליות של משרד הכלכלה והתעשייה בסין, נמשיך לעקוב אחר ההתרחשויות ולהעביר עדכונים קונקרטיים לחברות בישראל.

בנוסף, אנו מזמינים חברות אשר מקיימות קשרי מסחר עם סין וזקוקות לסיוע, לפנות אלינו באמצעות טופס הפניות בקישור זה .


נכתב על ידי: תומר היווי ממחלקת סין ואסתי איילון-קובו הנספחת הכלכלית (רגולציה) בבייג’ינג


תמר להב

צור קשר עם: תמר להב
ליצירת קשר לחצו >>