ינואר 06, 2015
ינואר 06, 2015

מינהל סחר חוץ מגבש ומוביל את מדיניות סחר החוץ של מדינת ישראל, במטרה להגביר את התחרותיות של התעשייה הישראלית ולמצב את תדמיתה החדשנית בשווקים הבין-לאומיים. במסגרת פעילותו לקידום הסחר והיצוא עוסק המינהל בסיוע לתעשייה הישראלית בהעמקת הפעילות בשווקים קיימים ובפתיחת שווקים חדשים.

המינהל מפעיל מערך של 41 נספחים מסחריים בפריסה עולמית, אשר תפקידם לסייע לתעשייה הישראלית בשווקי חו”ל במגוון דרכים, למשל: ייזום פעילויות, ארגון משלחות, תערוכות ועריכת סמינרים מקצועיים, פתיחת דלתות בחברות וגופי ממשל בשווקי היעד וכן סיוע בנושאי רגולציה ונושאים אחרים. במינהל מספר מחלקות, המפעילות את מערך הנספחים המסחריים ומחולקות לאזורים הבאים: אמריקה, אירופה, מזה”ת, אסיה-פסיפיק ואפריקה, הודו-סין.

המינהל יוזם ומנהל מו”מ על הסכמי סחר חדשים, מעדכן באופן שוטף הסכמי סחר קיימים, פועל להסרת חסמי סחר ומייצג את מדינת ישראל בארגונים הכלכליים הבינלאומיים – WTO, OECD. המינהל מפעיל מערך של כלים וקרנות המסייעים לחברות ישראלית לפעול בחו”ל. בין הכלים- תכנית “כסף חכם”, המסייעת לפריצה לשוק חדש, קרן הפרויקטים והמכרזים הבינ”ל, המסייעת לחברות לגשת למכרזים ולהקים בטא סייט שיווקי, תכנית הודו-סין- יפן, המסייעת בהקמת נציגויות שיווקיות בשווקים אלה ותכנית המאגדים, המסייעת ל הקמת מתקן הדגמה שיווקי בינ”ל. בנוסף, המינהל פועל מול מוסדות פיננסיים בינלאומיים, להגברת החשיפה של התעשייה הישראלית.

המינהל עורך סקרים ומשובים על השירות שהוא מעניק ללקוחותיו, מפיק לקחים ומיישמם. למינהל פעילות ענפה במרחב המקוון- באתרים, בבלוגים וברשתות החברתיות. המינהל לסחר חוץ עורך סקרים כלכליים וסטטיסטיים בתחום פעילותו.

יעדי המינהל

  • הגדלת וגיוון היצוא (סקטוריאלי וגיאוגרפי)
  • הגדלת מספר החברות היצואניות

אגף קידום היצוא

הנספחים המסחריים מבצעים מגוון פעילויות במהלך השנה, במטרה לענות על צרכי התעשייה הישראלית המשתנים ובדגש על היתרון היחסי במדינת היעד. ב-2014 בוצעו כ-570 פעילויות לקידום היצוא הישראלי. ב-2014 התקבלו 3320 פניות לנספחים מחברות ישראליות דרך המערכת הממוחשבת.

במהלך שנת 2015 פעילויות קידום היצוא וקידום ההשקעות של הנספחויות המסחריות צפויות להימשך בעצימות גבוהה בדומה לשנת 2013.

כחלק מהתפיסה הכוללת של המשרד והממשלה להגביר את הנוכחות הכלכלית בשווקים מתעוררים, נפתח ב-2014 מרכז עסקים בשנגחאי. מרכז העסקים צמוד לנספחות המסחרית ונועד לשמש חברות ישראליות שעושות את צעדיהן הראשונים בסין. במרכז העסקים ניתן לקבל שירותי משרד ושירותים נוספים שונים ללא תשלום, והנספח המסחרי ילווה את פעילות החברות הישראליות שיגיעו למרכז.

עוד ב-2014 נפתחו משרדים קדמיים בפיליפינים (מנילה) ובקניה (ניירובי). במשרדים אלו מוצבים עובדים מקומיים, שמסייעים אף הם לחברות הישראליות בבואן לפעול בשוק המקומי.

במהלך 2015 צפויות להיפתח שלוש נספחויות כלכליות חדשות: בסין (צ’נגדו), בצ’ילה (סנטיאגו) ובפרו (לימה).

אגף מדיניות סחר והסכמי סחר בין לאומיים

בשנת 2014 המשיך האגף לנהל מו”מ על שדרוג ההסכם לאזור סחר חופשי עם קנדה. המו”מ יימשך ב-2015 בתקוה לסיימו בהקדם. הוחל במו”מ על הסכם לאזור סחר חופשי עם פנמה – גם כן צפוי להמשך ב- 2015 וכן הוחל במו”מ על הסכם אס”ח עם אוקראינה. השנה הושלם סקר ההתכנות לאס”ח עם סין והוחלט לפתוח במו”מ לכינון הסכם. בנוסף, נמצאים בשלבי סיום סקרים עם איחוד המכסים של רוסיה, בלארוס, קזחסטן וארמניה וכן סקר עם וייטנאם. האגף קיים השנה דיאלוג תקינה עם סין והוא מעורב במו”מ עם האיחוד האירופי על כללי מקור חדשים לכלל מדינות אזור הים התיכון. המו”מ צפוי להמשך ב- 2015 .

במסגרת הפעילות בארגון הסחר העולמי- WTO, הושלם השנה המו”מ על ההסכם לפישוט סחר. עתה יש לאשרר את ההסכם הצפוי להכנס לתוקף ב- 2016 . בנוסף, משתתפת ישראל בשני מו”מ נוספים- האחד על הסכם הסחר בענפי השירותים (TiSA) והאחר על הרחבת הסכם למוצרי תקשורת (ITA), בו ישראל כבר חברה. מו”מ אלה טרם הסתיימו.

בתחום ה-OECD, נעשתה פעילות בוועדות המקצועיות לקידום נושאים בעלי חשיבות למשרד והגברנו את הפעילות להנגשת תוצרי העבודה של הארגון, בין השאר באמצעות הבלוג . פורסם דוח של ה-OECD על הכשרה מקצועית בישראל וקודם הנושא של התנהגות עסקית אחראית (Responsible Business Conduct) עם הדגש מיוחד על מינרלי קונפליקט .

 

מערך כלי סיוע לתעשייה

תכנית הודו-סין-יפן  – הקמת נציגות שיווקית בהודו סין

פורסם קול קורא ה-5 לתכנית: ניגשו 29 חברות מתוכן אושרה תמיכה ל-11 חברות.

תכנית “כסף חכם” – סיוע לפריצה לשוק חדש

הושקה בשנת 2014 וזכתה להיענות רחבה מהתעשייה הישראלית. במסגרת המקצה הראשון, שנערך בשנת 2014, אושרו 39 תכניות דו שנתיות חדשות, אשר יבוצעו על ידי 31 חברות בהיקף של  22 מיליון ₪, מתוכם סיוע של מינהל סחר חוץ בהיקף של 11.15 מיליון ₪.

למקצה השני ניגשו 72 חברות, מתוכן 9 בקול קורא ייעודי למגזר הערבי. החברות ביקשו לפעול ב-27 שווקים שונים. בימים אלה הבקשות נבחנו.

תכנית מאגדי תשתית – הקמת מתקן הדגמה שיווקי בינ”ל

הושקה בשנת 2014. במסגרת המקצה, שנערך בשנת 2014, אושר מאגד תשתית בסין. המאגד בפוג’יאן- סין, שמקים שם חווה חקלאית קיבל אישור לפעילות בשנה נוספת, והחווה הושקה על ידי שר הכלכלה בעת ביקורו בסין.

קרן הפרויקטים והמכרזים הבינלאומיים – בטא סייט שיווקי והגשה למכרז בינ”ל

נפתחו 2 קולות קוראים, במסגרתם נתקבלו 65 בקשות ואושרו 18 מתוכן.

בסה”כ אושר תקציב לפרויקטים בהיקף של כ- 104 מיליון ₪, שמתוכם 52.1 ₪ יינתנו כסיוע על ידי מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה

פעילות מול מוסדות פיננסיים בינ”ל

מערך כלי סיוע פועל מול המוסדות הפיננסיים הבינלאומיים באופן שוטף על מנת לקדם את עבודתם והשתתפותם של החברות הישראליות בארגונים חשובים אלו. בשנת 2014 נחתם לראשונה הסכם בין מינהל סחר חוץ למחלקת ה-ICT (תקשורת וטכנולוגיות מידע) של הבנק העולמי, גוף מולטילטראלי, המספק הלוואות למדינות המתפתחות למטרות פיתוח ומלחמה בעוני. היקף הפרויקטים, בהם מעורבת יחידת ה-ICT בשנת 2014 עמד על 1.7 מיליארד דולר. הפעילות שתתקיים במסגרת ההסכם תכלול שיתוף של בכירים מהבנק העולמי ונציגי מדינות מתפתחות בניסיון הישראלי הנרחב בתחום ה-ICT, הכשרת מקבלי החלטות בישראל, מימון ישראלי לסיוע טכני בתחום הסייבר ופרסום המומחיות הישראלית בדוח מרכזי של הבנק. משרד הכלכלה יעמיד לצורך שיתוף הפעולה תקציב של כשני מיליון ש”ח.

לראשונה, הוצב נציג משרד הכלכלה בבנק לפיתוח אמריקה הלטינית (IDB) בוושינגטון כ- Secondee.


אהוד גונן

צור קשר עם: אהוד גונן
ליצירת קשר לחצו >>