בשבוע שעבר, בין התאריכים 9-11.11 התקיים כנס משקיעי AgriFood-Tech של (Startup Nation Central (SNC ו-Growing IL בשיתוף מינהל סחר החוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, קק"ל, רשות החדשנות ומטה ישראל דיגיטלית.

agrifood

נכתב על ידי: נגה ויזר, אגף מדיניות סחר והסכמים 

הכנס התקיים באופן וירטואלי והשתתפו בו מעל ל-120 סטרטאפים ישראליים מתחומי המזון והחקלאות ומעל ל-100 גופי השקעה מרחבי העולם המתעניינים בחדשנות ישראלית.

הכנס הורכב מפאנלים ודיונים של משקיעים גלובליים וחברות ענק דוגמת נסטלה, פפסי-קו ו-Syngenta, ששיתפו את נקודת מבטם על התפתחות ה-AgriFood-Tech בעידן של היום, דרכי התמודדות עם משבר הקורונה ובאילו טכנולוגיות הם מעוניינים להשקיע.

אילו טכנולוגיות מחפשים בתחום ה-Agri-Tech?

משבר הקורונה הציב את תחום ה-Agri-Tech בפני אתגרים רבים. גרג מיירס (Meyers), מנהל מערכות המידע והידע של חברת Syngenta, ומתיו ווקר (Walker), מנכ"ל S2G, שיתפו כי הקורונה הביאה לכך שקשה יותר למצוא עובדים שיעבדו באדמות חקלאיות בשל הסגרים והריחוק החברתי. מתוך כך, הואץ הצורך בטכנולוגיות המעבירות מידע מהשטח לחקלאי באופן אלקטרוני.

ווקר ציין מגמה נוספת שהואצה לאור המשבר, והיא הזמנת מוצרים און-ליין. לטענתו, מדובר במגמה שתמשיך לצמוח גם בסוף המגפה, ועל כן מדובר בתחום שחשוב להשקיע בפיתוחו. בנוסף לשני תחומים אלו, עלו תחומי החלבון האלטרנטיבי, מזון בעלי-חיים איכותי, טכנולוגיות ברות-קיימא (Sustainability), טכנולוגיות מדף וטכנולוגיות הדברה על-ידי המשקיעים כאפיקי השקעה משמעותיים.

אלן דה ברבנדר (Brabander), סגן-נשיא  למחקר ופיתוח בחברת פפסי-קו, הדגישה כי היא מחפשת דרכים ברות-קיימא להפחתת השימוש בפלסטיק וציינה את רכישת סודה סטרים לפני כמה שנים כדוגמא לכך. עוד ציינה, כי ישנה עלייה בצורך בגידול בר קיימא של יבולים, שכן ישנה חשיבות רבה לרכישת יבול איכותי, טעים ובריא כחומר גלם למוצרי המזון אותם הם מייצרים.

סלבטור לבלו (Lavallo), ראש ענף ההשקעות הזרות במשרד ההשקעות של אבו-דאבי (ADIO) סיפר על חזון המשרד "להפריח את שממת" אבו דאבי על-ידי הבאת טכנולוגיות ישראליות. לדבריו, המשרד מעוניין לעזור באופן הוליסטי לחברות ישראליות להתאקלם באבו-דאבי (בעיקר דרך עזרה רגולטורית, קישור למקומות מחקר, עזרה עם חסמים ועוד) בכדי שיוכלו לעבוד באיחוד האמירויות.

אילו טכנולוגיות מחפשים בתחום ה-Food-Tech?

נראה כי התחומים בהם נרשמה התעניינות רבה מצד המשקיעים מתחום ה-Food-Tech שהשתתפו בכנס קשורים לתחליפי מזון אלטרנטיביים (ובעיקר חלבון וסוכר), ייצור מזון ואריזות ברי קיימא (Sustainable) ומזון כתרופה.

ג'ורדי לאך (Llach), ראש תחום המזון באירופה, אסיה ובמזרח התיכון בחברת נסטלה, הדגיש כי שוק החלבון מן הצומח התבסס מאוד בשנים האחרונות, ומה שהם מחפשים כעת הוא שיפור השוק הקיים על-ידי הפחתת מלח, סוכר ושמן. תום מסטרובוני (Mastrobuoni), ה-CIO של Big Ideas Ventures, חיזק נקודה זו ואמר כי הם אינם רוצים להשקיע "בעוד קציצה צמחית", אלא מחפשים את הטכנולוגיות שיאפשרו שיפור בתכונות מפתח בחלבון האלטרנטיבי, דוגמת שיפור הטקסטורה, הטעם וצמצום רשימת הרכיבים של המוצר.

ברבנדר ציינה כי צרכנים רבים מחפשים מוצרים שיעזרו בחיזוק המערכת החיסונית שלהם. לפיה, מדובר בטרנד שהתפתח מאוד עם פרוץ משבר הקורונה והוא צפוי לצמוח גם אחריו.

דן פיליפס (Phillips), מנכ"ל Cultivian Sandbox, מחפש גם הוא סטרטאפים בתחום זה, בעיקר בכל הקשור לשימוש בגורמים מטאבוליים המסייעים לחיזוק מערכת העיכול, הלב ושיפור כללי באיכות החיים באמצעות מזון. פיליפס, כמו גם רב המשקיעים שדיברו בכנס, הדגישו את החשיבות בהשקעה בייצור מזון ואריזות ברי קיימא, הן עבור איכות הסביבה (הפחתת שימוש בפלסטיק, ייעול שרשראות אספקה) והן עבור הצרכנים (הוזלת מוצרים, הארכת חיי מדף).

לאורך הכנס הייתה למשתתפים הזדמנות לקבוע פגישות אישיות בכדי לדון באפשרויות להשקעה ושיתופי פעולה.

כעת נציגויות משרד הכלכלה והתעשייה עסוקות במעקב אחר הקשרים שנוצרו וסיוע בהמשך התהליכים שנוצרו בכנס. אנו מזמינים אתכם להמשיך לעקוב אחר מנהל סחר חוץ של משרד הכלכלה בבלוג, בפייסבוק ובעמוד הלינקדאין ולהתעדכן בהתפתחויות.

עוסקים ב-Agri-Tech או Food-Tech? מעוניינים לפתוח אפיקים למדינות שונות ברחבי העולם? מרגישים שאתם זקוקים לליווי והכוונה בכניסה לשוק חדש או בשוק שכבר נכנסתם אליו?

אנחנו עומדים לרשותכם במייל וברשתות החברתיות ונשמח לסייע בכל דרך שנוכל!