מרץ 19, 2020
מרץ 19, 2020

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, פועל לגבש תמונת מצב עדכנית על תחום ההובלה הבינלאומית לאור משבר הקורונה, לצרכי החברות והתעשייה בישראל. תמונת המצב נשענת על שיחות עם חברות הובלה ולוגיסטיקה ועם התעשייה, פרסומים ודיווחים שונים וכן עדכונים מנספחים כלכליים הפרוסים ברחבי העולם.הובלה ימית

תעשיית ההובלה הימית הגלובלית ממשיכה להתמודד עם אתגרי משבר הקורונה. על אף ההתאוששות בסין, ישנן הערכות על כך שהירידה בביקוש לשירותי הובלה ימית, בעיקר בשל ההשבתה הכלכלית בסין בפברואר, תמשיך להשפיע על פעילות הענף בתקופה הקרובה. סוכנות הדירוג מודיס למשל דווחה ב-17 במרץ כי התחזית לתעשיית הספנות, שהייתה חיובית ממאי 2017, שונתה  לתחזית שלילית על רקע המשבר. בתוך כך, ההיצע של הובלה ימית של מכולות ומטענים יבשים בתפזורת צפוי להמשיך לעלות על הביקוש בחצי הראשון של 2020.

בינתיים בישראל, חברות ספנות מדווחות על עלייה בפעילות ההובלה הימית בנמלי סין והמזרח ועל ירידה במספר ביטולי ההפלגות מסין, מגמה שאפיינה בעיקר את חודש פברואר, במהלכה הושבתה שם מרבית הפעילות הכלכלית. בנוגע לאירופה וצפון אמריקה, למרות התפשטות המשבר, אין בשלב זה השפעה מהותית על הפעילות הימית עם ישראל.

בנמלי אשדוד וחיפה, לפי דיווחים שונים ישנם עומסים והאטה מסוימת מסיבות תפעוליות שונות שלא בהכרח קשורות לנושא הקורונה. אנו מדווחים על עיכובים בחלק מהמקרים, אך הנמלים ממשיכים לעבוד ולטפל בסחורות. 

כמו כן ישנן הנחיות למניעת התפשטות הקורונה בנמלי חיפה ואשדוד כאשר הדגש הוא על אניות שמגיעות מאזורים נגועים. האחריות ליישום הנהלים מוטלת על חברות הספנות וסוכני אנייה. יש איסור על ירידת צוותים מהאנייה במהלך העגינה.

להלן תמונת המצב מפורטת של הפעילות בנמלי הים במוקדים שונים ברחבי העולם:

נמלי הים בסין  

ממשיכה מגמת ההתאוששות בנמלי הים בסין על רקע הדיווחים על חזרה לשגרת ייצור ופעילות כלכלית ובעידוד הממשל. ישנם סימני התאוששות גם במחוז חוביי, מוקד ההתפרצות. משיחות עם חברות ספנות וכן מדיווחים ופרסומים שונים עולה כי ישנה עלייה בביקוש להובלה ימית מנמלי סין. אנו מדווחים שאניות הפוקדות את נמלי סין יוצאות בתפוסה (מטען) מלאה, בניגוד לתקופה קודמת בה היו הפלגות שיצאו בתפוסה חלקית. כמו כן ישנה ירידה במספר ביטולי ההפלגות, מגמה שאפיינה את עיצומה של תקופת ההשבתה הכלכלית בסין.

מבחינה תפעולית רואים גם כן התאוששות בנמלי הים של סין. בנמל שנחאי, שם דיווחנו קודם לכן על עומסים, ישנה הקלה מסוימת. בנמל נינגבו, נמל מרכזי גם כן, נותרו עומסים. בנמל שיאמן עומסים קלים. יש גם שיפור בהיבט של קליטה וטיפול במכולות קירור, נושא שעלה בשיחות עם חברות ישראליות. יתכן שהשיפור יוביל להסרת המס הנוסף של 100-150 דולר על מכולות קירור.

בנמלי סין מיישמים את הנחיות הממשל ופועלים לתמרץ חברות ספנות ולוגיסטיקה על ידי הקלה על מיסים שונים בהיקפים של 20-30%. במספר נמלי ים מאפשרים אחסון מכולות בחינם לחברות הספנות. בנמל מרכזי אחד נותנים 30% הנחה על מיסי חשמל בטיפול במכולות קירור.

כמו כן, ממשיכים ליישם תקנות בריאות כדי למנוע התפשטות הנגיף. כחלק מההנחיות צוותי אנייה נדרשים למלא הצהרת בריאות, להבהיר האם ביקרו בחוביי, להצהיר האם ביקרו במדינות ומוקדי קורונה נוספים בשבועיים האחרונים. כמו כן במקרים רבים צוותי אנייה נדרשים לא לרדת מהאנייה במהלך העגינה.

נמלי הים באסיה

בנמלי ים מרכזיים כמו קוריאה, סינגפור, וייטנאם, טייוואן, תאילנד, יפן ומלזיה, מיישמים תקנות בריאות מחמירות ומאפשרים לאניות לעגון רק לאחר ביצוע בדיקות ומילוי הצהרות שונות. במקרים רבים צוותי אנייה מתבקשים להישאר על הסיפון ולא מתאפשר חילופי צוות. בחלק מהמקרים נוצרים עיכובים בלוחות הזמנים בשל יישום התקנות. 

בנמל סינגפור, מוקד משמעותי בסחר הימי העולמי, ישנם עדיין עומסים תפעוליים בעקבות המצב. העומס בעיקר בא לידי ביטוי בהיבט של טיפול מכולות קירור. כמו כן רשות הנמלים בסינגפור הנחתה שצוותי אנייה המגיעים מסין, צרפת, גרמניה, איטליה, איראן, דרום קוריאה וספרד לא ירדו מהאנייה במהלך העגינה בנמל. בנוסף הרשות הנחתה שלא תתאפשר כניסה של אניות קרוז לנמל סינגפור. בנוסף, החל מה-4 במרץ חלה החמרה על כניסה של נוסעים ממדינות אזור ASEAN לסינגפור המגיעים במעבורות. נוסעים שלהם יש תסמינים ישלחו לבידוד של 14 יום בביתם או שיחזרו ליעד ממנו הגיעו.

בנמלי הים בהודו, מורגשת ירידה בנפח פעילות היבוא והיצוא הימית. בשלב זה ידוע על עיכובים משמעותיים בלוחות הזמנים. בהתאם בנמלי הים חל יישום של תקנות בריאות ומתבצעות בדיקות לאניות המגיעות ממדינות שונות ביניהן סין, תאילנד, סינגפור, מלזיה, יפן, וייטנאם, איטליה ואיראן.

נמלי הים באירופה וים תיכון

לפי המידע שבידנו יישום הנחיות ותקנות בריאות לא מוביל בשלב זה לפגיעה משמעותית בתפעול נמלי ים מרכזיים באירופה. בצרפת, בריטניה, בלגיה והולנד אנו מדווחים שאין הפרעות בשלב זה לפעילות נמלי הים. בטורקיה גם כן אין כרגע הפרעה.

באיטליה, למרות הסגר, נמלי הים מוגדרים כחיוניים וממשיכים לפעול ווחברות הספנות לא דיווחו על ביטולי הפלגות או עיכובים בלוחות הזמנים. כך גם לגבי שירותי ההובלה היבשתית אל ומהנמלים. יחד עם זאת יש חשש שככל הסגר במדינה ימשך והתחלואה תתגבר, יהיו לכך השלכות על היקף הייצור והפעילות הכלכלית של התעשייה המקומית וכן על תפקוד שירותי תפעול ולוגיסטיקה. הדבר עלול להוביל להאטה מסוימת.  

נמלי הים בצפון אמריקה

בארה”ב, ההכרזה של הנשיא טראמפ על מצב חירום לאומי ב-13 במרץ הובילה ליישום תקנות למניעת התפשטות הקורונה ביניהן הצהרה של צוותי אנייה, נהלי בידוד, צמצום המגע בין צוותי האנייה וצוותי הנמל ועוד. התקנות חלות על מדינות שונות ביניהם מדינות שהן מוקדי קורונה ומדינות אירופה (מדינות אמנת שנגן).  יחד עם זאת, לפי מה שידוע בשלב זה אין לכך השפעה מהותית על תפעול ותפקוד נמלי הים בארה”ב.

בקנדה אין בשלב זה עיכובים משמעותיים בשל יישום של תקנות בריאות.

הובלה אווירית

כמו בהובלה הימית, ענף ההובלה האווירית בעולם גם כן מושפע מאוד ממשבר הקורונה. חברות תעופה מסחריות נאלצו לבטל עשרות אלפי טיסות, מה שהוביל לירידה בזמינות של שירותי הובלה אווירית של סחורות ייחודיות, כגון ציוד רפואי וציוד רגיש נוסף. לפי הערכות שונות  כ-35% מהיקף ההובלה הבינלאומית בעולם, הוא בהובלה אווירית, כאשר במקרים רבים הובלת הסחורות נעשית בטיסות נוסעים סדירות.

ביטול עשרות אלפי טיסות נוסעים מאז פרוץ המשבר בסוף ינואר, ע”י חברות התעופה המובילות בעולם, פגעה בשרשרת האספקה העולמית. בתוך כך חברות תובלה אווירית מנסות לפצות על הפער לאור הביקוש הרב, אך הדבר הוביל בינתיים לעליית מחירים בשילוח האווירי.

לכן בסוכנות התעופה IATA קראו השבוע לממשלות בעולם להתגייס לסייע לתעשיית ההובלה האווירית ע”י הפחתת מיסים מסוימים, החרגת נהלי בידוד לצוותי מטוסים ועוד, זאת כדי שטיסות נוסעים, ימשיכו להטיס מטען, גם אם ללא נוסעים רבים או ללא נוסעים כלל במהלך תקופה זו. 

הובלה אווירית לישראל וממנה

כחלק מהמגמה הכללית, גם בישראל הביקוש להובלה אווירית הוא גבוה ביחס להיצע.

בתוך כך גופים שונים ביניהם רשות התעופה האזרחית, רשות שדות התעופה, חברות התעופה ומשרדי הממשלה השונים, ביניהם משרד הכלכלה והתעשייה,  פועלים יחד כדי לפצות על הפער שנגרם מביטול טיסות נוסעים רבות החל מפרוץ המשבר.

הרשויות הקלו למשל בנהלים מיוחדים לצוותים אוויריים במטרה להמשיך כרגיל בפעילות המטען, וכן על ידי הוספת טיסות מטען מישראל במטרה לנסות ולהתאים את ההיצע לביקוש עד כמה שניתן במגבלות. יחד עם זאת, טיסות המטען מישראל, יוצאות ליעדים מרכזיים ומשם לרוב למספר יעדים מצומצם ביחס לתקופה שלפני ביטולי הטיסות.

מנתוני רש”ת לחודשים ינואר ופברואר 2020 עלה כי לא היה שינוי בנפח המטענים בהובלה האווירית בתקופה זו לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019. בחודש מרץ, במהלכו בוטלו תחילה טיסות נוסעים למדינות מרכזיות באירופה ולאחר מכן ליעדים רבים בעולם, היה בינתיים ירידה קלה בלבד. הסיבה לכך היא עלייה בהיקפי השילוח האווירי בטיסות מטען (ללא נוסעים) על חשבון הירידה במטען המועבר על גבי טיסות נוסעים.  

יש לציין שהביקוש הרב בעולם, גם בישראל, להטסת מטען אווירי יוצר לעיתים עיכובים. כמו כן, ישנה עליית מחירים עקב הביקוש.

לגבי פעילות נמלי האוויר בעולם, ככלל אנו מדווחים שאין שיבושים משמעותיים לפעילות נמלי האוויר באירופה וצפון אמריקה והם ממשיכים לעבוד תחת ההגבלות מתוך הבנה שמדובר בגורם חיוני לפעילות הכלכלה והמשק.   

לסיום – אנו נמשיך לעקוב אחר ההתרחשויות ולהעביר עדכונים קונקרטיים לחברות בישראל.   


תומר היווי

צור קשר עם: תומר היווי
ליצירת קשר לחצו >>