דצמבר 02, 2013
דצמבר 02, 2013

עמיעד מערכות מים נוסדה ב-1962 בקיבוץ עמיעד שבצפון והיא מספקת פתרונות לסינון וטיפול במים. החברה מפתחת, מייצרת ומשווקת מסננים למים בחקלאות, בתעשייה, בבית ועוד. כפי שאומר מנכ”ל עמיעד, אריק דיין, “אין מחסור במים בעולם, בעולם חסרים מים נקיים”.

לחברה כ-700 עובדים- 450 מהם עובדים בקיבוץ עמיעד ובקיבוץ בית זרע. שאר עובדיה פזורים ב-10 חברות הבת בארה”ב, אוסטרליה, הודו, סין , אירופה, תורכיה ואמריקה הלטינית. החברה מייצאת זה יותר מ-40 שנה ובעיקר לארה”ב, אירופה ואוסטרליה. בעשר השנים האחרונות משקיעה החברה בשיווק בארצות המתפתחות במזרח הרחוק, במקסיקו, בברזיל, בתורכיה והמדינות הסובבות אותה.

כעשירית ממוצרי החברה נמכרים בישראל והשאר לייצוא. כך, עם כ-83 מיליון דולר ייצוא ב-2012, החברה נכנסה לרשימת היצואנים המצטיינים.

על הצלחת החברה מספר דיין: “כמו כל התעשייה הקיבוצית, עמיעד החלה בחקלאות. על מנת להשקות את השדות השתמשו במי הירדן ובגלל שהממטרות נסתמו לעיתים תכופות מאבנים, דגים, ואצות, וחיפשו מסנן שיפתור את הבעיה ויגן על הממטרות. עם כניסת שיטת ההשקיה בטפטוף, המסננים שלנו נכנסו למערכות ההשקיה בטפטוף ואנו התקדמנו בכיוון האגרו-תעשייתי של התעשיות הקיבוציות הראשונות”. המסננים של עמיעד היו חלק מחבילת ההשקיה ששיווקו לעולם 4 חברות ההשקיה הגדולות בעולם שהיו ישראליות והטמיעו את המסננים של החברה במוצריהן”.

עמיעד צמחה עם החברות הללו, אולם החל מסוף שנות ה-90′ החלה לחפש דרכים לפיתוח המוצר הבסיסי שלה וכן שווקים חדשים. ב-1997 נכנסה גאון אחזקות כשותף עסקי ראשון מה שאפשר את רכישת אחד המתחרים “פילטומט” מנתניה. הרכישה פתחה לעמיעד את הדלת לעולם התעשייה. ב-2005 החברה הונפקה ב-AIM בלונדון והמניה שלה נסחרת שם גם כיום. החברה משקיעה בצמיחה ובכניסה לשווקים תחרותיים ולסגמנטים חדשים בשוק, כפי שמסביר דיין: “כדי לא לדרוך במקום אנו מפתחים ומייצרים מוצרים חדשים עם הפנים למודרניזציה של העולם. הצורך הגובר במסננים נובע מהגידול באוכלוסיה, ממודרניזציה, למשל הדחת כלים ומכונות כביסה מחליפים את השיטות המסורתיות וצורכים יותר ויותר מים ומרגולציות שמתפתחות כדי להגן על הסביבה. לדוגמא, אנו מייצרים מסננים לסינון מי נטל לאוניות, המובילות יחד עם המטען שלהן גם מינים פולשים ממקום למקום. זהו תחום שאנו עוסקים בו זה עשר שנים ואנו רואים בו אפיק לצמיחה. אנו מתאימים את המוצרים והפתרונות שלנו לשווקים שונים, לוקחים מסננים שהיו מצוינים בשוק ההשקיה ומתאימים אותם לסטנדרטים התעשייתיים עם הציפויים הנדרשים למי ים או לתחום הנפט והגז “.

ב אפריל -2010, התמזגה עמיעד עם מתחרתה הגדולה – ארקל מערכות סינון, מקיבוץ בית זרע, שהייתה כ-60% מגודלה של עמיעד והחברה המאוחדת הפכה לאחת מחברות סינון המים הגדולות בעולם.

עמיעד גאה בחדשנות ומייצגת, בכבוד רב, את התעשייה הישראלית ואת הצפון. “אנו גאים בכך שאנו מתפתחים כל הזמן. החברה היום שונה מאוד מהחברה שהייתה לפני 10 שנים”, אומר דיין וממשיך: “יותר מ- 90% מהמוצרים שלנו מיוצרים בארץ ונשלחים לעולם. אנו עובדים צמוד מאוד למכון הייצוא, למשרד הכלכלה ולמדען הראשי. כיו”ר ענף המים במכון הייצוא אני מייצג את היצואנים בתחום המים. ב-2006 המדינה יזמה תוכנית מיוחדת לתקצוב מיוחד, דרך משרד התמ”ת דאז, להכפלת הייצוא הישראלי בתחום המים והקלינטק, בדומה למה שקורה עם ההיי-טק הישראלי. תעשיית המים הישראלית כמעט שילשה את עצמה מאז 2006 בתחום הייצוא, וזאת בזכות תשומת הלב המיוחדת של הממשלה, של משרד הכלכלה ומכון היצוא, דרך הנספחים המסחריים של מינהל סחר חוץ והשגרירים. תערוכת “וווטק“, שנולדה ב-2007 ומשלימה את “אגריטק”, מקבילתה בתחום החקלאות, היא חלק מהמאמץ הזה. במקביל אנו עושים פעילויות שיווק עם הנספחים המסחריים של מינהל סחר חוץ והשגרירים, עם מכון היצוא במדינות יעד, למשל בהודו, בסין, בויטנאם, בארה”ב, באוסטרליה או בתחומים שישראל חפצה לפתח כמו שוק הנפט והגז, שוק המכרות ועוד, כדי לשכפל את מודל טכנולוגיית המים הישראלית לעולם”.

אוסטרליה SSWA

 

 


צור קשר עם:
ליצירת קשר לחצו >>