העדפה תינתן לאוכלוסיות המיעוטים, לחברות בבעלות נשים ולחברות מעוטף עזה, מאזור אילת ומירושלים |  258 חברות קיבלו אשתקד סיוע בהיקף כולל של 92.16 מלש"ח בשתי התוכניות יחדיו

משרד הכלכלה והתעשייה מקצה מיליוני שקלים על מנת לסייע לחברות יצואניות הפועלות בשווקי העולם לחדור לשווקים נוספים ולסייע לחברות שאינן יצואניות לבסס דרכן בשווקים הגלובליים.

ההרשמה למסלולי המימון והליווי של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה נפתחה ב-29 ביוני בשעה 9:00 ותיסגר ב-29 ביולי בשעה 12:00.

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מפעיל שתי תכניות התומכות בפעילויות שיווקיות בינלאומיות של חברות ישראליות: תכנית "כסף חכם" ותכנית "של"ב- שער לשיווק בינלאומי". עד היום נהנו מעל 1,300 חברות מתמיכת מערך כלי הסיוע של מנהל סחר חוץ בסכום כולל של למעלה מ- 400 מיליון ₪.

בשתי התכניות תינתן העדפה ל:

על התוכניות:

מנתוני מינהל סחר חוץ עולה כי בתכנית "כסף חכם" בשנה שעברה חל גידול של 42% בחברות הזוכות בסיוע ממשלתי, שגדל מ-86 חברות ב-2019 ל- 122 חברות ב-2020. זאת על אף ששנת 2020 היתה שנה ללא תקציב מדינה. בתכנית "של"ב" (שער לשיווק בינלאומי), המיועדת ליצואנים מתחילים, נרשם גידול של כ-76% במספר החברות הזוכות בסיוע, שגדל מ-73 ב-2019 ל-128 חברות ב-2020. בתכנית זו, גדל גם היקף הבקשות לסיוע, שעלה מ-179 בקשות ב-2019 ל-188 בקשות ב-2020. בסה"כ, אושרו במסגרת תכנית "של"ב" מענקי סיוע בהיקף של 34.1 מלש"ח.

עוד עולה מניתוח הנתונים של תכניות הסיוע אשתקד כי הן חברות 'בוגרות' יותר, שקיבלו מענקי סיוע יצוא במסגרת "כסף חכם" והן חברות 'מתחילות' יותר, שקיבלו סיוע במסגרת תכנת "של"ב" העדיפו לכוון אל השווקים הבטוחים יותר, של ארה"ב ומערב אירופה. עם זאת, בעוד שחלקה של אירופה בעוגה של תכנית של"ב עומד על 38%, בתכנית 'כסף חכם' עומד חלקה על 18% בלבד. מנתונים אלו עולה כי 41% מהיצואנים המנוסים והבוגרים יותר – שהגישו לתכנית 'כסף חכם' – העדיפו שווקי יעד מגוונים ופחות מסורתיים כמו:  הודו (7%), סין (7%) אפריקה (5%) ואמריקה הלטינית (6%).

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ – משרד הכלכלה והתעשייה: "תכניות הסיוע של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מכוונות – בראש ובראשונה – לחברות קטנות ובינוניות. מנתוני 250 החברות הזוכות בשנת 2020 עולה כי הסיוע אכן ניתן לרוב לחברות הקטנות. 87% מחברות של"ב הן בעלות מחזור מכירות של 5 מיליון ₪ ומטה. בתכנית 'כסף חכם' המיועדת לחברות בשלות יותר, מעל ל- 50% מהחברות הנתמכות הינן בעלות מחזור מכירות של עד 20 מיליון ₪. ענפי הפעילות של החברות הזוכות בתמיכה בתכניות "כסף חכם" ושל"ב מגוונים אף הם. באופן טבעי ישנן חברות רבות מענפי התקשורת והתוכנה, אך גם מענפי מדעי החיים ומענפי התעשייה המסורתית: מוצרי מזון, קוסמטיקה ופלסטיק".

לפרטים נוספים והגשת מועמדות לקרנות כלי הסיוע:  https://go.gov.il/ipf

אודות מינהל סחר חוץ: מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מגבש ומוביל את מדיניות סחר החוץ של מדינת ישראל במטרה להגביר את כושר התחרות של התעשייה הישראלית, למען הגדלה וגיוון של היצוא הישראלי ומשיכת השקעות זרות באמצעות: מערך של כ-50 נספחויות כלכליות, ייזום וכינון הסכמי סחר לשיפור תנאי הסחר של ישראל, כלי סיוע מימוניים לשיווק בין-לאומי ופיקוח על הייצוא הדו שימושי והאב"כ. על פי נתוני המינהל, טיפל מערך הנספחויות הכלכליות בשנת 2020 בלמעלה מ- 4,000 פניות יצואנים, ארגן למעלה מ- 650 משלחות עסקיות נכנסות ויוצאות (מרביתן וירטואליות לאור משבר הקורונה) ורשם כ-350 סיפורי הצלחה בערך צבור מאומת בהיקף של כמיליארד דולרים.