דצמבר 04, 2013
דצמבר 04, 2013

אנזימוטק החלה את דרכה בשנת 1998 כסטארט אפ בחממה הטכנולוגית “ניות” בנצרת עלית. בינואר 2001 יצאה החברה מהחממה, גייסה מנכ”ל, את ד”ר אריאל כץ, שמוביל אותה עד היום ושינה לחלוטין את המודל העיסקי ממכירת חבילות פיתוח, למכירת מוצרים ייחודיים וחדשניים בפיתוח של אנזימוטק.

בשנת 2003 החלה החברה למכור מוצרים לתחום הקוגניטיבי – חומרי גלם לתעשיית תוספי התזונה, כאשר מלכתחילה, היה ברור כי עיקר המכירות מכוון ליצוא. אורן בריין, סמנכ”ל הכספים של החברה, מספר: “אנחנו פועלים בתחומי הפארמה ותוספי התזונה. בתחומים אלה פועלות בעולם חברות ענק, להן אנו מוכרים חומרי גלם ייחודיים שאנחנו מפתחים כאן, במפעל במגדל העמק. ב- 2004 התחלנו למכור מוצר ייחודי שלנו,InFat, לתעשיית התזונה לתינוקות. ה- InFat הוא למעשה הרכב של חומצות שומן צמחיות שבתהליך אינזימטי, הצלחנו לשנות לא רק את הרכב החומצות אלא גם את המיקום שלהן, כך שהמבנה הייחודי שיצרנו מחקה את חומצות השומן שקיימות בחלב אם. המוצר ייחודי ברמה עולמית. בשנת 2007 הקמנו חברה משותפת עם חברה שוודית לשם ייצור המוצר, שנמכר כיום דרך החברה המשותפת לחברות המובילות בעולם בתחום תעשיית התזונה לתינוקות”.

אורן מספר ששוק הפורמולות להזנת תינוקות החזק והמפותח בעולם, נמצא דווקא בסין “בשל ההגבלה על הילודה, לכל תינוק שנולד יש זוג הורים ושני זוגות של סבים וסבתות שלא חוסכים דבר בכל תהליך הגידול של הילד. מסיבה זו, המוצר שלנו, נכנס כסטנדרט בחלק גדול ממותגי התזונה לתינוקות בסין. אנחנו עורכים באופן קבוע מחקרים קליניים שמוכיחים שיפור במגוון רחב של פרמטרים עקב שימוש במוצר – בניית עצם, איכות היציאות, קיצור זמן הבכי, בניית המערכת החיסונית ועוד”.

מעל ל- 99% מהשוק של אנזימוטק הוא ליצוא, בזכות פיתוח מוצרים בעלי פוטנציאל אדיר בעולם. עיקר מכירות החברה מגיע משוק ה- B2B וחלק קטן מהן ממכירות לצרכן הסופי. “פיתחנו את סדרת מוצריVAYA PHARMA אשר נותנת מענה באמצעות שלוש מולקולות עליהן יש לנו מידע קליני רב: יכולות קוגניטיביות למבוגרים, טיפול ב- ADHD לילדים ומוצר שמקטין שומנים רעים בדם. בארה”ב הסדרה הזו נמכרת כמוצרי מרשם תחת שם המותג שלנו – VAYA – באמצעות מערך שיווק תועמלנים שהקמנו עצמאית. בישראל המוצרים מופצים על ידי חברת טבע”.

אורן מספר על הייחוד של אנזימוטק: “אין חברות רבות שעושות את כל התהליך העסקי in house – שלב המחקר, שלבי הפיתוח של הפורמולציות השונות, הניסויים הקליניים, מתבצעים כאן במעבדות במגדל העמק. גם חלק גדול מהייצור, למעט המוצר InFat, מתבצע כאן עד לשיווק והמכירה של מוצרי VAYA לצרכן הסופי בארה”ב. בנוסף, אנחנו מפתחים מוצרים שמשפרים איכות חיים ונותנים מענה לבעיות בכל הספקטרום של חיי האדם – משלב העוברות, דרך הינקות, הילדות ועד לזיקנה. היכולת הזאת, להסתכל על מעגל החיים בכללותו, מייצרת עבורנו ערך מוסף של ממש בתהליכי הפיתוח”.

אנזימוטק הונפקה בנאסד”ק לפני כחודשיים וגייסה סכום של כ- 70 מיליון $ ברוטו. כשאורן נשאל לגבי תכניות עתידיות הוא עונה בהחלטיות: “אנזימוטק כאן כדי להוביל ולהקים תעשייה חדשה. אין לנו תכניות למכור ולעשות אקזיט. השאיפה שלנו היא להמשיך לגדול, לפתח מוצרים חדשים ולספק עוד מקומות עבודה באזור מגדל העמק. צמחנו בשנים האחרונות באחוזים מאוד יפים במספר העובדים: מ- 87 עובדים בשנת 2010 ל- 160 עובדים היום. המטרה של ההנפקה היא לאפשר לנו לפתח עוד ועוד מוצרים חדשים, יש לנו המון רעיונות שיאפשרו צמיחה אורגנית של החברה”.

selct_sys_vaya300812-1_r6_c2


צור קשר עם:
ליצירת קשר לחצו >>