אפריל 10, 2018

מחפשים את ה”נובל אנרג’י” הבא: הנציג הכלכלי לתחום האנרגיה והכלכלה של ישראל בארה”ב, שי לובשיס, היושב ביוסטון טקסס, מספר על המאמץ לעודד חברות חיפושי אנרגיה לבוא לכאן ולמצות את פוטנציאל הטמון במאגרי הגז הטבעי והנפט לחופי ישראל. זאת לצד חיבור בין חברות טכנולוגיה ישראליות המתמחות בתחומי האנרגיה לחברות הענק בעולם:

אניית הקידוח במאגר תמר, צילום: שלומי אמסלם
אניית הקידוח במאגר תמר, צילום: שלומי אמסלם

הסכם יצוא הגז הטבעי, שאושר לאחרונה עם מצרים, מבשר על תקופה חדשה בהיסטוריה הכלכלית של ישראל – הפיכתה ליצואנית גז משמעותית. הסכם זה מצטרף להסכם קודם, שבו התחייבה ישראל לספק גז טבעי לממלכת ירדן, ומבסס את מעמדה של ישראל כמעצמת גז אזורית.

ישראל כבר מסתכלת קדימה ומכוונת את מאמציה למימוש התוכנית הגדולה לייצוא הגז לאירופה, בחסות האיחוד האירופי ובשותפות עם מדינות נוספות באזור כמו איטליה, יוון וקפריסין, באמצעות צינור תת-ימי. עלות הנחת הצינור מוערכת בכ-6 מיליארד דולר והוא יהפוך את ישראל – לראשונה בתולדותיה – לשחקן חשוב במשק האנרגיה האירופאי.

לצד מאמץ זה ובמקביל אליו פועלת ישראל לעניין גורמים עסקיים נוספים בעולם כדי שיגיעו לישראל במטרה לאתר מאגרים חדשים ולהפיק מהם גז טבעי ונפט.

“אנחנו בהחלט מחפשים כיום אחר שחקני אקספלורציה (חיפושים בים) חדשים שיבואו לישראל לאתר מרבצי גז טבעי נוספים”, אומר שי לובשיס, הנציג הכלכלי לתחום האנרגיה והכלכלה של ישראל בארה”ב, ממקום מושבו ביוסטון טקסס. “אפשר לומר שאנו מחפשים את ה”נובל אנרג’י הבא”.

שדה קידוח חלץ, ליד אשדוד, צילום: משה מילנר
שדה קידוח חלץ, ליד אשדוד, צילום: משה מילנר

אתגר מורכב

לובשיס מנתב את מאמצי השכנוע לפלח ממוקד של חברות אנרגיה בולטות בארה”ב, שמתמחות בקידוחים תת-ימיים. בין היתר, המאמץ נועד לעודד אותן להשתתף במכרז הבא לחיפושי גז טבעי ונפט בישראל, הצפוי לצאת במהלך הקיץ הקרוב. זהו מאמץ שמעולם לא נעשה באופן ממוקד שכזה על-ידי מדינת ישראל, ולובשיס מודה שהוא לא קל. יש אמנם עשרות חברות נפט וגז שהנציגות נמצאת עימן בדיאלוג, אבל ברקע הדברים ניצבים לא מעט קשיים ומשקעים שמעיבים על התהליך.

“האתגר הוא מורכב”, מסביר לובשיס. “קודם כל, החברות הללו רגילות לעבוד עם מעצמות נפט וגז ותיקות כמו רוסיה, נורבגיה וכמובן ארה”ב.

ישראל היא שחקן חדש בזירה והתפקיד הבסיסי שלנו הוא, בראש ובראשונה, להעלות את המודעות לפוטנציאל הישראלי. לפי מחקרים גיאולוגיים וסיסמולוגים עצמאיים יש במים הכלכליים של ישראל מאגרי גז טבעי נוספים בהיקף של יותר מ-2,000 BCM בנוסף לאלה שכבר נמצאו (לוויתן, תמר, כריש, תנין) ומוערך שישנו פוטנציאל נוסף של 6.6 מיליארד חביות נפט מתחת לפני הים.

אסדת תמר, צילום: אילן ניסים
אסדת תמר, צילום: אילן ניסים

“דבר נוסף שאי-אפשר להתעלם ממנו הוא העובדה שמרבית הנפט בעולם מצוי במדינות שאינן ידידותיות במיוחד לישראל – איראן, קטאר, ערב הסעודית, אלג’יר, מלזיה וכדומה. החברות בתחום שפועלות במדינות אלה אמנם לא אומרות זאת במפורש, אבל סביר להניח כי המצב הגיאופוליטי משפיע עליהן להימנע עם עשיית עסקים עם ישראל. במיוחד בתחום עם רגישות פוליטית כמו תחום האנרגיה.

“הדבר האחרון שפועל ברקע הוא השינויים הרגולטורים שהתרחשו בישראל בשנים האחרונות בכל הנוגע למתווה הגז.

השינויים הרבים שחלו במסגרת הרגולטורית, לרבות המיסוי שקבעה וועדת ששינסקי בדיעבד, לא יצרו אקלים השקעות אוהד במיוחד לישראל בתחום האנרגיה. למעשה, השינויים הרגולטוריים יצרו מצב שבו חברות לא מעטות יושבות על הגדר ורוצות להמתין כדי לוודא שקיימת יציבות רגולטורית בארץ”, הוא מציין.

למרות כל זאת, לובשיס לא אומר נואש ומספר שיש כבר ניצנים ראשונים לעבודת ההסברה והשכנוע של הנספחות.

בנוסף, שר האנרגיה, יובל שטייניץ, מרבה לבקר בטקסס ונפגש עם בכירים בחברות החיפוש. “אנו רואים תזוזה איטית מצד החברות ואני מאמין שנוכל לשכנע אותן להתחיל בחיפושים במים הכלכליים של מדינת ישראל בזמן הקרוב”.

מהפך היסטורי

בתוך כך, לובשיס מרחיב את הדיבור על תרומת מאגרי הגז לכלכלה הישראלית: “להערכתי עוד לא עיכלנו לגמרי את המהפך שעברה ישראל בשנים האחרונות ממדינה שחונת אוצרות טבע למעצמת אנרגיה אזורית; ממדינה שמייבאת אנרגיה למדינה שגם מייצאת (ולא רק מייצאת אלא גם למדינות ערב). זהו מהפך היסטורי בכל קנה מידה – כלכלי, חברתי, מדיני, גיאופוליטי וביטחוני – והוא בעל השלכות עומק על כלכלת ישראל, כולל הורדת יוקר המחייה. מדובר ברבדים שלמים של עשייה שרובם עוד לא מוצו.

האנייה המגזזת, צילום: מאיה עציוני

“ישראל מחזיקה היום במצרך משמעותי ביותר שלא היה לה קודם לכן והדבר משנה את מעמדה באזור”, הוא מוסיף. “אנו בדרך להיהפך ל”אנרג’י ניישן’. יש כיום מעל 150 חברות ישראליות שמפתחות ומיישמות טכנולוגיות רלוונטיות לעולם הנפט והגז ומקיימות קשרים עסקיים עם ענקיות הנפט והגז בעולם.

נספחות האנרגיה והכלכלה משקיעה מאמצים רבים בקידום אותן חברות ולאחרונה רשות החדשנות פרסמה קטלוג ייחודי המציג את הטכנולוגיות השונות שמציעות חברות ישראליות בתחום.

זה יאפשר לגורמים עסקיים בעולם לזהות טכנולוגיות ישראליות בעלת פוטנציאל ולהשקיע בהן. אנו מצדינו פועלים לייצר חיבורים עסקיים בין חברות ישראליות לחברות זרות בתחומי הגז והנפט, בכך יתאפשר לכולנו למצות את הפוטנציאל האנרגטי של מדינת ישראל”.


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>