דצמבר 25, 2018
צחי רייך, ראש הנציגות הכלכלית בסאו פאולו
צחי רייך, ראש הנציגות הכלכלית בסאו פאולו

לברזיל הגעתי לראשונה לפני שנה, לשבוע מסחרר של פגישות והיכרות ראשונה עם המעצמה הדרום אמריקאית, הענק של הצד הדרומי של אמריקה, “ארץ הפוטנציאל” ויש שיאמרו שלעולם כך תישאר, מדינה צבעונית עם קצב סוחף ואחר מאוד מכל מה שהכרתי.

כעבור כחודשיים, עברתי עם משפחתי לסאו פאולו, עיר אינסופית עם למעלה מ- 12 מיליון תושבים ופקקים שלעומתם עומסי התנועה בתל אביב מרגישים כמו טיול נעים בפארק.  סאו פאולו היא בהחלט לא העיר הכי יפה שראיתי, אבל מהר מאוד התאהבתי בצדדים היפים שלה, בחום האנושי ובפוטנציאל האדיר שגלום כאן.

Hand holding Brazil word

אם הייתי צריך לתאר את ברזיל ב- 3 מילים הייתי אומר “יהלום בתהליכי ליטוש”.

הגעתי בסיומה של תקופה לא פשוטה עבור ברזיל שעברה את אחד המשברים הכי קשים (אם לא הכי) שלה בשנים האחרונות.  “השנים האבודות” האלה הביאו איתן אינפלציה משמעותית, אחוזי אבטלה גואים, שער מטבע משתולל וקיטון משמעותי בתוצר המדינה ובסחר הבינלאומי.

זוהי גם תחילתה של תקופה חדשה עבור ברזיל אשר לפני כחודש, בחרה נשיא חדש במערכת בחירות מהמוזרות והסוערות שידעה ברזיל.  מועמד הימין הקיצוני, ז’איר בולסונארו גבר בסיבוב השני של הבחירות על מועמד השמאל הקיצוני, מר פרננדו חדד (ומי שיאמרו ממשיכו של לולה – הנשיא שיושב כעת בכלא בשל פרשות שחיתות) וייכנס לתפקידו בעוד שבוע, עם תחילתה של השנה האזרחית החדשה.

פתיחת הקו הישיר בין תל-אביב וסאו-פאולו כמו גם הגעתו הצפויה של ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, לטקס השבעתו של בולסונארו שיתקיים בברזיליה ב- 1.1.2019 מעידה בין היתר על התקרבות היחסים הפוליטיים והכלכליים בין המדינות.

לאורך תקופת הבחירות יצא בולסונארו במספר הצהרות אוהדות כלפי ישראל, ואל נא נשכח – ברזיל נמצאת בעשירייה הפותחת של המדינות עמן ישראל סוחרת (כ- 1.1 מיליארד דולר ב- 2017).  ישראל גם נחשבת למותג נחשק בברזיל, כפי שאציג בהמשך, במספר סקטורים נבחרים.

לברזיל בניתוח “יבש” יש הכל. היא מונה כ- 209 מיליון תושבים, משתרעת על שטח עצום של מעל ל- 8.5 מיליון קמ”ר, התברכה באוצרות טבע, מים שמש, כדורגל ועוד.  זאת גם כנראה חלק מהסיבה שעד היום ברזיל, במובנים רבים, מתנהלת כשוק סגור ולכך שיש פה פוטנציאל אדיר.

אבל לפני שאני צולל לפוטנציאל, אני רוצה לשתף אתכם בשיעור הראשון שעברתי בברזיל – סבלנות.

זה גם ככל הנראה הטיפ הראשון שאני אתן לכל גורם עסקי שמתכנן להתמודד עם השוק העצום הזה… תבואו עם הרבה סבלנות ואורך רוח. הברזילאים אנשים חמים, מקבלים את האחר, משתדלים לעולם לא להגיד “לא” וירצו תמיד לבנות מערכת יחסים אישית לפני שירגישו בטוחים להתקדם בצד העסקי – או במילים אחרות, לוקח זמן להצליח בברזיל. עם זאת, כשמצליחים בברזיל, אז מצליחים בגדול.

המשבר הקשה שברזיל חוותה הוביל גם לדברים חיוביים. נושא השחיתות נמצא עמוק בשיח הציבורי והנשיא הנבחר צפוי להמשיך ולחזק רפורמות שיובילו לשקיפות, להגברת תחושת הביטחון (האישית והעסקית) כמו גם למשיכת השקעות בברזיל. המשבר גם הבהיר עבור השחקנים השונים, שיש יתרונות בפתיחות לסחר בינלאומי ושאין מנוס מלאמץ טכנולוגיות ולהפוך את ברזיל לתחרותית יותר במגרש הבינלאומי.  כאן גם ישראל נכנסת חזק מאוד לתמונה.

ברזיל שהיוותה גורם מפתח בייסודה של ישראל, בוהה כמעט בהערצה במה שהצלחנו לעשות ב- 70 שנה במדינה קטנה ודלת משאבים וצמאה ללמוד ולאמץ תהליכים, ידע וטכנולוגיות מאתנו.

Businessman opening shirt to reveal brasil flag

ועכשיו לפוטנציאל במספר דוגמאות…

ברזיל היא אחת מהמדינות “החקלאיות” הגדולות והחשובות בעולם.

בסגמנטים מסוימים ברזיל הינה היצרנית הגדולה בעולם (תפוזים, קני סוכר, קפה, בקר ועופות) ובאחרים בחמישייה הפותחת (פולי סויה, חלב, בירה, מלון, אננס ועוד). זהו הסקטור שהחזיק את כלכלת ברזיל על כתפיו במהלך המשבר וכאמור יש לו מרחב עצום להתפתח מבלי להגדיל את שטחי הגידול, תוך אימוץ טכנולוגיות, ייעול תהליכים ושיפור התוצרת החקלאית. במהלך השנה האחרונה, הנספחות הביאה לישראל מספר משלחות בתחום, כולל למעלה מ- 100 ברזילאים שהשתתפו בתערוכת אגריטק.

בנוסף, השתתפנו במספר אירועים ברחבי ברזיל לקידום החברות שכבר פעילות כאן. במהלך 2019 אנחנו מתכננים לעבות ולהגדיל את הפעילות ואני קורא לכל חברה בתחום להשתלב בפעילות שלנו.

בשנתיים-שלוש האחרונות התחיל להיווצר אקו-סיסטם של חדשנות בברזיל.

האקו-סיסטם כולל קרנות הון-סיכון, אקסלרטורים, אנג’לים, סטארט-אפים, יזמים, אזורי עבודה שיתופיים, שילוב אקדמיה ומחקר עם העולם העסקי ועוד.  מדובר עדיין באקו-סיסטם צעיר ולא מאוד מנוסה, אך הקצב שבו הוא גדל כנראה יכול לקרות רק במקום כמו ברזיל. פועל יוצא מכך הינו זרימת השקעות לא קטנה מצד הברזילאים בישראל, בין אם דרך קרנות ההון סיכון ובין אם באופן ישיר בחברות, לרוב כהשקעה אסטרטגית שאמורה לייצר ייעול/יתרונות בשוק המקומי פה. במהלך השנה, בשיתוף עם מספר שותפים אסטרטגים כגון: ABVCAP, Anjos do Brazil ו- Endeavor, הבאנו לארץ משקיעים, יזמים ואנשי עסקים מהשורה הראשונה להתרשם ולהתחבר עם האקו-סיסטם הישראלי.

גם במהלך 2019 צפויות משלחות דומות ואנו רואים בכך הזדמנויות פז להתחיל לרקום מערכות יחסים עם יזמים מובילים ושחקני מפתח באקו-סיסטם הברזילאי.

ברזיל כאמור, התברכה בכמות משקעים גדולה ובגופי מים גדולים.

אך יחד עם זאת, הפיזור של מקורות המים, כמו גם שינויי האקלים הגלובאליים, הביאו לכך שבמהלך 2015 סאו פאולו חוותה משבר מים חריף, שהיווה תמרור אזהרה לכך שאין אף מקום עם “חסינות”.  זו גם הסיבה שהבנק העולמי, באמצעות תוכנית ה-2020WRG , משקיע משאבים בקידום תהליכים לייעול השימוש במים ובדגש על מחזור מים. צפון מזרח ברזיל דומה מאוד לישראל גם בהיבט האקלים וגם בהיבט של מקורות המים הזמינים ושם נושא התפלת מי-ים הינו נושא בוער אשר יקרום עור וגידים בטווח הקצר.

הנספחות פועלת רבות מול שחקני המים השונים ברחבי ברזיל באמצעות יועצת, שיילה גולבק, הממוקמת בצפון מזרח ברזיל ומהווה את הזרוע הארוכה של הנספחות באזור זה. חברות בעולמות הטיפול במים ושפכים, ניהול רשתות ומניעת אובדן  מים – אם אתן עדיין לא פועלות בברזיל – צרו עמנו קשר בהקדם.

שוק הבנקאות בברזיל הינו מהמפותחים בעולם.

זהו אחד מ”התוצרים” של השחיתות הרבה שהמדינה מתמודדת עמה. בהתאם תחום הפינטק הינו תחום “רותח” בברזיל והסיבה לכך לא רק נעוצה ב- “Disruption” שה”פינטקים” מייצרים אלא גם בעובדה שהשוק הבנקאי בברזיל מאוד ריכוזי, עם 5 בנקים מאוד גדולים שמכסים את עיקר השוק.

השנה, הנספחות, בשיתוף עם מכון היצוא, הביאה משלחת של 10 חברות פינטק-סייבר להשתתף בביתן לאומי בתערוכת CIAB – התערוכה החשובה בתחום שמתקיימת מדי יוני כל שנה.  גיוס החברות ל- 2019 יחל בקרוב ואנו מציעים לחברות בתחום לעמוד עמנו בקשר בנושא בימים אלו.

ישנם סקטורים חשובים נוספים שאנו פעילים בהם כגון סייבר, אוטומוטיב, ריטייל, תקשורת, ניו-מדיה, ערים חכמות, ייצור מתקדם,  HLS ועוד. בכל מקום “שאני זורק אבן”, אני מוצא “באר” של הזדמנויות ובהתאם הנספחות מקיימת פעילויות רבות בכל אחד מהסקטורים.

בברזיל ישנן שתי נציגויות של משרד הכלכלה והתעשייה, בריו דה זנ’רו ובסאו-פאולו, כאשר חלוקת העבודה בין המשרדים היא סקטוריאלית.

הצוות בסאו-פאולו מונה 2 יועצות ו- 5 חברות צוות מהוותיקות, מקצועיות ומנוסות במינהל סחר חוץ, שישמחו לסייע לכל חברה ישראלית בצעדיה בשוק הברזילאי:

צוות הנציגות הכלכלית בסאו פאולו, ברזיל
צוות הנציגות הכלכלית בסאו פאולו, ברזיל
  • לוסיאנה דטוני – אחראית על תחום ההשקעות, חדשנות ושת”פ בינלאומי
  • אילנה קוהל – אחראית על תחום ביטחון מולדת, סייבר ופינטק
  • אנא קלאודיה – אחראית על תחום המים וחקלאות
  • מונאלה בנדיקטו – אחראית על תחום התקשורת וניו-מדיה
  • ביאנקה צ’ן – אחראית על תחום הריטייל, אוטומוטיב, ערים חכמות וייצור מתקדם

אני קורא לכם לנצל את הפלטפורמה שאנחנו מספקים ולבוא ולהצליח בתמיכתנו בברזיל! צרו איתנו קשר: saopaulo@israeltrade.gov.il

 

 

 

 

 

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>