מרץ 19, 2019
צליל להב, הנציג הכלכלי בטייפה, טאיוואן
צליל להב, הנציג הכלכלי בטייפה, טאיוואן

 

 

 

על הנספח

צליל להב משמש מאז ספטמבר 2018 כנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בטייפה.

קודם לכן שימש כמנהל קשרי משקיעים לסקטור התעופה והחלל ברשות לקידום השקעות זרות במשרד.

 

מאז נכנסתי לתפקידי כנספח הכלכלי בטייפה (טאיוואן) מטעם מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, הזדמן לי לשמוע במספר מקרים את המונח “Five Shortages” בהקשר לאתגרים העומדים בפני כלכלת טאיוואן. כל אחד מחמשת האתגרים הללו יכול לפרנס פוסט שלם בנפרד, אך היכרות עמם, אפילו בקווים כלליים, חיונית לדעתי לכל מי שמבקש לעשות עסקים בשנים הקרובות באי הטאיוואני. 

חמשת הגירעונות של טאיוואן – The Five Shortages

בשנת 2015 הוציאה התאחדות התעשיינים הסינית הלאומית (CNFI) של טאיוואן נייר עמדה שטבע מונח חדש – The Five Shortages. המונח משמש מאז לתיאור אתגרי הליבה העומדים בפני הכלכלה הטאיוואנית אם ברצונה לשחזר את שיעורי הצמיחה הגבוהים ממנה נהנתה הכלכלה המקומית בעשור האחרון.

טאיוואן נמנית עם ארבעת הנמרים האסייתיים לצד סינגפור, הונג קונג ודרום קוריאה. בעוד סינגפור והונג קונג זכו להצלחה בשל פיתוח מרכזים פיננסיים בינלאומיים מובילים, טאיוואן ודרום קוריאה פיתחו כלכלות המושתתות במידה רבה על תעשיות עתירות ידע, פיתוח יחסי מסחר בינלאומיים ומאזן מסחרי עודף (יצוא>יבוא).

כלכלת טאיוואן עדיין צומחת, אם כי בקצב נמוך יותר מבעבר. זרם ההשקעות הזרות למדינה סובל מסטגנציה מסוימת שגם פעילות רכישות ומיזוגים (M&A) ערה בשנים האחרונות, בעיקר מצד חברות אמריקאיות, לא מצליחה לעורר. סממנים אלו הובילו את קבוצות הלחץ המקומיות לצאת בקריאה לממשלה הטאיוואנית לפעול בתחום. תחומים אלו מהווים כמובן הזדמנות אדירה לחברות ויצואנים ישראלים המעוניינים לפעול במדינה.

ואלו הם חמשת התחומים:

מחסור בקרקעות נתון הצפיפות הרשמי בטאיוואן הוא סביב 650 נפשות לקמ”ר (בישראל לשם השוואה, הנתון הוא 400). אך הנתון האמתי גבוה הרבה יותר. במרכז האי עובר רכס הרים המתנשא עד לגובה של 3,997 מטר בפסגתו הגבוהה ביותר אשר מקשה על עיבוד הקרקעות וההתיישבות במרבית שטח האי. מרבית האוכלוסייה בטאיוואן מרוכזת לאורך החוף המערבי של האי המתאפיין בבנייה צפופה וגבוהה. ההזדמנות מגירעון זה מגיעה משני תחומים מרכזיים – טכנולוגיות חקלאות המאפשרות לגדל יותר תוצרת בשטח קטן וטכנולוגיות ערים חכמות המאפשרות ניהול ובקרה יעילים יותר במטרופולינים גדולים וצפופים. הנספחות הכלכלית פועלת בשני סקטורים מרכזיים אלו במגוון הזדמנויות: בתערוכת אגריטך 2018 שהתקיימה בישראל הובילה קצינת הסחר אלזה שייה משלחת טאיוואנית גדולה בת 18 חברות שקיימה עשרות פגישות עם חברות ישראליות. בנוסף, מספר משלחות חקלאיות יבקרו בישראל במהלך שנת 2019. בתחום הערים החכמות, הביתן הישראלי בתערוכת ערים חכמות שהתקיימה בברצלונה בסוף 2018 משך מבקרים רבים מטאיוואן ובסוף חודש מרץ תתקיים בטייפה תערוכת Smart City Summit אשר מושכת עשרות אלפי מבקרים מכל האזור.  

מחסור במים – על אף היותה של טאיוואן מדינה טרופית השופעת במשקעים רבים ובגשמי מונסון, משק המים הלאומי סובל ממספר אתגרים: התיישנות תשתיות הולכת המים בערים הגדולות, זיהום מקורות מים טבעיים ממפעלי תעשייה, היעדר תשתית מתאימה לאגירת מי גשמים ושינויי מזג אוויר קיצוניים המיוחסים להתחממות הגלובלית המאופיינים בבצורות ושיטפונות. כמובן שכאן אין צורך להרחיב על ההזדמנויות הנשקפות למשק המים הישראלי הנחשב למוביל בעולם בתחום זה ונהנה גם בטאיוואן הרחוקה מהמוניטין המוצדק. השנה תתמקד הנספחות הכלכלית בטייפה בשני אירועים מרכזיים וסמוכים יחסית זה לזה:

·         בתאריכים 26-28 בספטמבר יתקיים בטאיוואן, בפעם הראשונה, אירוע International Water Week בדגש על מקורות מים מתחדשים ומים מושבים. האירוע צפוי למשוך אלפי קניינים מטאיוואן עצמה ומהמדינות השכנות וילווה בפורום מקצועי אשר מאורגן על ידי רשות המים הטאיוואנית (WRA) ומשרד הכלכלה המקומי (MOEA). חברות ישראליות המעוניינות לקחת חלק בפורום המקצועי ו/או בתערוכה מוזמנות לפנות לנספחות הכלכלית בטייפה.

·         בתאריכים 18-21 לנובמבר תתקיים בישראל תערוכת המים הדו-שנתית Watec. הנספחות הכלכלית בטייפה פועלת לגיוס משלחת חברות וארגונים מטאיוואן אשר יבקרו בתערוכה ויקיימו פגישות עסקיות עם שותפים ישראלים פוטנציאליים. הקרבה של אירוע זה לאירוע המקדים בטאיוואן מציגה הזדמנות מצוינת לחברות אשר מעוניינות לפתח קשרים עסקיים עם שותפים טאיוואניים.

מחסור בכוח אדם – הכוונה היא לכוח אדם מיומן אשר יוכל להחליף את דור העובדים המזדקן בפסי הייצור בטאיוואן. כמו בישראל, הדור הצעיר אינו מעוניין להשתלב בתעשייה המסורתית המשוועת לכוח אדם משכיל ומיומן אשר יסייע לה להתפתח לעולמות הייצור המתקדם. על פי הלשכה הטאיוואנית לסטטיסטיקה (DGBAS) בשנת 2017 נרשמו 218,000 משרות פנויות במגזרי השירותים והתעשייה. בעיה זו צפויה אף להחריף לאור תופעת ה-Reshoring (עליה נרחיב בפוסט אחר) במסגרתה יותר ויותר חברות טאיוואניות בוחרות להעתיק את מפעליהן מסין היבשתית חזרה לטאיוואן. אתגר זה מהווה הזדמנות לחברות ישראליות מעולמות היצור המתקדם אשר מסוגלת לספק פתרונות חסכניים בכוח אדם למפעלי הייצור הטאיוואניים וכן לחברות מעולמות ה-Ed-Tech אשר מעוניינות להחדיר טכנולוגיות חינוך והכשרה מקצועית לדור העובדים הנוכחי והעתידי של טאיוואן.

מחסור באנרגיה – טאיוואן מייבאת למעלה מ-90% מתצרוכת האנרגיה שלה, בעיקר בתצורה של דלקים פחמניים (נפט, פחם וגז טבעי). כ-7% מתצרוכת האנרגיה המקומית מסופקת על ידי 6 כורים גרעיניים מקומיים. יחד עם זאת, משק האנרגיה המקומי מתקשה לתת מענה לביקוש ועל אף שהפסקות חשמל אינן תכופות כלל וכלל, ישנו חשש מפני יכולת התשתית הנוכחית לספק את הדרישות העתידיות בתחום. ההזדמנויות בתחום זה מגיעות בעיקר מתחום האנרגיות המתחדשות. ממשלת טאיוואן כבר הצהירה במספר הזדמנויות על כוונתה לספק 20% מתצרוכת האנרגיה המקומית מאנרגיות מתחדשות לצד סגירת כל הכורים הגרעיניים עד לשנת 2025. משרד הכלכלה המקומי מתכוון לממש יעד זה על ידי שילוב של חוות אנרגיית רוח המוקמות בימים אלו על ידי חברות מאוסטרליה ומאירופה לחופי מיצרי טאיוואן (החוף המערבי של המדינה), פיתוח והשקעה בפתרונות אנרגיה סולארית ובניית טרמינל שלישי לקבלת גז טבעי. כל אלו, לצד רפורמות מרחיקות לכת במשק האנרגיה המקומי, מייצגות הזדמנויות רבות עבור חברות ישראליות מתחומי האנרגיה. חברות המבקשות מידע נוסף אודות שוק האנרגיה הירוקה בטאיוואן מוזמנות לפנות לנספחות הכלכלית בטייפה.

מחסור בחדשנות (Talent) – הקהילה העסקית בטאיוואן מאופיינת במידה מסוימת של שמרנות ושנאת סיכון. הדבר נובע ממגוון סיבות, בין השאר תרבותיות. אך אולי מבין כל החסרונות שהזכרנו, השינוי בתחום זה מתקדם בקצב המהיר ביותר. בזה אחר זה צצים בטייפה, בערים הגדולות ובפארקים התעשייתיים, חממות ומאיצים עבור סטארט-אפים מקומיים ובינלאומיים המבקשים להשתלב בתעשייה עתירת הידע המקומית. הצעירים הטאיוואניים השבים מלימודים גבוהים בחו”ל (בעיקר באוניברסיטאות מובילות בארה”ב) אינם חוששים ליזום ולהקים חברות הזנק אך יוכלו ללמוד ולהרוויח מהניסיון הישראלי רב השנים בתחום. אולי התחום המייצג את ההזדמנות הגדולה ביותר עבור חברות ישראליות מכל תחום אפשרי. החדשנות הישראלית מוכרת היטב גם בטאיוואן וצירוף המילים Made in Israel הפך זה מכבר לשם נרדף לחדשנות ויצירתיות. רשות החדשנות הישראלית ומקבילתה המקומית ITRI (Industrial Technology Research Institute) חתמו כבר בשנת 2015 על הסכם מו”פ משותף במסגרתו יכולות חברות ישראליות וטאיווניות להגיש בקשה משותפת לתמיכה בהליכי מחקר ופיתוח משותפים. במקביל, ארגונים פרטיים כגון Garage+ מבית Epoch Foundation כבר מקיים מספר מחזורים מוצלחים של תכנית האצה לסטארט-אפים מכל העולם אותם הוא מחבר לחברות טאיוואניות מובילות למטרת השקעה או פיתוח עסקי. למותר לציין שבכל מחזור עד כה השתתפו חברות ישראליות ואף היו מהבולטות ביותר.

בחודש מאי השנה תתקיים תערוכת Computex בטייפה ולצידה אירוע Innovex המיועד לסטארט-אפים.

צוות הנספחות - מימין לשמאל: סנדי לי, אלזה שייה, צליל להב, ג'ספר פאן, קאי-טינג הואנג.
צוות הנספחות - מימין לשמאל: סנדי לי, אלזה שייה, צליל להב, ג'ספר פאן, קאי-טינג הואנג.

צוות הנספחות

צוות הנספחות מונה ארבע קצינות סחר האחראיות כל אחת על תחומי עבודה שונים. לקצינות הסחר ניסיון משותף של עשרות שנים והיכרות מעמיקה עם הסקטור העסקי והציבורי בטאיוואן.

ג’ספר פאן – קצינת סחר בכירה: אחראית על תחומי HLS, סייבר, פינטק, ICT ומים.

אלזה שייה – קצינת סחר בכירה: אחראית על תחומי הבריאות, מכשור רפואי, חקלאות והשקעות.

סנדי לי – קצינת סחר: אחראית על תחומי הסחורות (Commodities), ערים חכמות, יין, מזון ומשקאות.

קאי-טינג הואנג – קצינת סחר: אחראית על תחומי ייצור מתקדם, אלקטרוניקה ותוכנה.

חברות הזנק ישראליות המעוניינות במידע נוסף אודות ההזדמנויות בטאיוואן מוזמנות לפנות לנספחות הכלכלית:  taipei@israeltrade.gov.il

Facebook
Twitter
LinkedIn

תמר להב

צור קשר עם: תמר להב
ליצירת קשר לחצו >>