יואב סיידל, הנציג הכלכלי בסינגפור
יואב סיידל, הנציג הכלכלי בסינגפור

 

 

על הנספח: 

יואב מילא מספר תפקידים במינהל סחר חוץ טרם יציאתו לשליחות: דסקאי במחלקת אסיה פסיפיק באפריקה, עוזר לסגן מנהל מינהל סחר חוץ ומנהל המשרד הקדמי של משרד הכלכלה והתעשייה בארגנטינה וטרם עבודתו במשרד הכלכלה והתעשייה הוא עבד ככלכלן במשרד האוצר. יואב הוא בעל תואר ראשון (בהצטיינות) בפכ”מ- התכנית המשולבת לפילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה, ובעל תואר שני בכלכלה ומדיניות ציבורית, שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

“זכיתי”, כך מתחילה השיחה עם יואב סיידל יואב הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בסינגפור על הפעילות של הנספחות הכלכלית, “אני חי ועובד רוב הזמן בסינגפור, שהיא שוק קטן ומתקדם מאוד וחיובי לגבי עשיית עסקים עם ישראל, אבל אני גם עובד עם אינדונזיה, שוק ענק ומתפתח שבו יש יותר אתגרים לחברה ישראלית שמעוניינת לפעול בו. ככה אני נחשף למגוון רחב של אתגרים והזדמנויות עסקיות שמאפשרים לי להגיע לתובנות עמוקות על הדרכים בהן ניתן לקדם את היצוא הישראלי בשווקים אלה ובעולם בכלל”.     

מה תוכל לספר על סינגפור והעניין שיש בה לחברות ישראליות?

“סינגפור היא מקום מאוד מעניין לחברות ישראליות מתחומים שונים. היא עיר מדינה קטנה מאוד עם רק 5.5 מיליון תושבים, אך מאידך היא אחת המדינות העשירות בעולם (במונחי תוצר לנפש). אפשר לומר שהמילה הכי מתאימה לתיאור של סינגפור היא האב (hub). האב ימי – רוב התחבורה הימית בין האוקיינוס ההודי למזרח הרחוק עוברת דרכה, ויש בה את הנמל השני הכי פעיל בעולם; האב פיננסי – משטר המיסוי הנמוך יחד עם קלות עשיית העסקים הגבוהה והיציבות הכלכלית והשלטונית במדינה הפכו את סינגפור למרכז הפיננסי הרביעי בגודלו בעולם. האב אווירי – 65 מיליון נוסעים עברו בשדה התעופה של סינגפור בשנה שעברה. והיא האב גם בתחומים נוספים כמו אקדמיה, ייצור, טלקום ועוד.

אמנם סינגפור הצליחה לבסס את עצמה כמובילה בדרום מזרח אסיה בתחומים הללו, אך לאור הצמיחה המהירה של שכנותיה ולאור גודלה הקטן, ישנו חשש מתמיד בתוך סינגפור שמעמדה יתערער ולכן הממשלה, ואף המדינה כולה, נמצאות בעשייה מתמדת כדי להמשיך ולהוביל. למשל, ניתן לראות זאת בבירור במגוון התמריצים שמציעה הממשלה לעודד חדשנות, גם בצורה של סטארט-אפים שמוקמים בסינגפור וגם באימוץ של חדשנות על ידי החברות הסינגפוריות הבוגרות”.

ומה עם אינדונזיה?

“אינדונזיה לא פחות מעניינת מסינגפור מבחינת הפוטנציאל שלה לסחר עם ישראל. היא הופכת בהדרגה בעשורים האחרונים למעצמה כלכלית של ממש. ניתן להצביע על שני נתונים בסיסיים כיסודות של העלייה הדרמטית בכוחה הכלכלי: היא המדינה הרביעית הכי מאוכלסת בעולם עם מעל 260 מיליון תושבים, ויש בה צמיחה כלכלית חזקה כאשר מאז שנות ה-80 הצמיחה באינדונזיה נעה סביב 5% במרבית השנים. התוצאה היא שכיום אינדונזיה היא הכלכלה ה-9 בגודלה במונחי PPP (שווי כוח קניה) ובשנת 2030 היא צפויה להיות הכלכלה ה-5 בגודלה בעולם. גם התרבות העסקית באינדונזיה מתאימה לתרבות העסקית בישראל, זאת מכיוון שהאינדונזים הם אנשים מעשיים, חביבים מאוד ומדברים בגובה העיניים. חשוב גם לומר שהיעדר היחסים הדיפלומטיים בינינו לבניהם לא פוגע בעסקים כאשר הערך העסקי של עסקה קיים וברור, אך חשוב להיות רגישים מאוד לסוגיות פוליטיות ודתיות.”

באילו תחומים אתם מתמקדים באינדונזיה?

“תחום החקלאות באינדונזיה הוא תמיד מאוד מרכזי אצלנו. דקלי השמן הם הגידול החקלאי הכי גדול המדינה, וכל חברה מישראל שיכולה להביא ערך בגידול זה תמיד מאוד מעניינת. עם זאת, ישנן הזדמנויות גם עם גידולים נוספים ושיטות גידול נוספות (חממות, חקלאות ימית ועוד). בשנה שעברה גם זיהינו שני תחומים נוספים עם פוטנציאל רב: תחום טכנולוגיות ה-E-commerce, כלומר, חברות ישראליות בעלות טכנולוגיות שמסוגלות לייעל ולשפר את פעילות הקניות המקוונות עבור חברות אינדונזיות (מדובר בתחום שצומח מאוד מהר באינדונזיה). ובנוסף תחום המכרות, שמהווה ענף מאוד משמעותי בכלכלת המדינה וישנן חברות ישראליות רבות שמסוגלות להציע בו פתרונות רלוונטיים.”

ובסינגפור?

“ישנם שלושה תחומים מרכזיים:

קודם כל סייבר. התחום מושך תשומת לב רבה בסינגפור עם הרבה השקעה ממשלתית ומכרזים ציבוריים, ואנחנו רואים חברות סייבר ישראליות רבות שפועלות כאן. סינגפור מנסה גם להוביל את תחום הסייבר באזור, וזה בא לידי ביטוי בפורומים שונים שהיא מקיימת עם מדינות ASEAN.

תחום ההשקעות גם הוא מאוד מעניין. בסינגפור כידוע יש הרבה מאוד הון ובתי השקעות, עקב היותה מרכז פיננסי אזורי, נוח ואמין לעשיית עסקים עם מיסוי נמוך. אנחנו רואים הרבה עניין מצד סטארט-אפים וקרנות ישראליים לגייס הון בסינגפור, ומשקיעים ביצירת קשרים עם משקיעים מקומיים. עם זאת, סינגפור היא לא יעד מתאים לנסות לגייס בו השקעה לחברה שלא מצליחה לגייס במקומות אחרים, אך מתאימה בהחלט לחברות שמעוניינות לצרף משקיע מאסיה לחברה, בייחוד אם הן מחפשות משקיע אסטרטגי או כזה שיוכל לקשר אותם לשותפים עסקיים באזור.

וכמובן, תחום הפינטק, שהרי סינגפור, כאמור, היא האב פיננסי עם בנקים סינגפוריים גדולים שפועלים במדינות האזור, וכן מטות אזוריים של מוסדות פיננסיים גלובליים רבים. הבנק המרכזי שנקראה MAS נוקט מדיניות פרואקטיבית לשילוב טכנולוגיות מתקדמות בענף הפיננסי.”

כמה מילים לסיכום?

“אנחנו מזמינים חברות ישראליות שחושבות שהן מתאימות לעבודה בסינגפור ואינדונזיה לפנות אלינו. זוהי סיבת הקיום שלנו כאן ואנחנו מבטיחים לעשות את מירב המאמצים כדי להביא ערך עסקי ממשי”.

צוות הנספחות המסחרית בסינגפור: 

מימין לשמאל: ג'ונפין (שאחראית על תחומי הסייבר והפינטק), ג'וראני (שאחראית על תחומי המובייל, המים והפוד-טק), יואב (הנספח הכלכלי) ודאלאס (שאחראי על תחום התחבורה החכמה, ה-HLS והחקלאות).

חברות ישראליות מוזמנות לפנות אלינו:

singapore@israeltrade.gov.il

Facebook
Twitter
LinkedIn