אפריל 16, 2019
ארנון ארבל, הנספח המסחרי בקניה, אפריקה
ארנון ארבל, הנספח המסחרי בקניה, אפריקה

 

 

 

 

 

שמי ארנון ארבל, ותיק במשרד הכלכלה והתעשייה וצעיר בקניה.

בשנים הרבות בהן אני במשרד הכלכלה והתעשייה מילאתי שורה של תפקידים, רובם במינהל סחר חוץ, החל מצוער בקורס נספחים מסחריים, המשך כדסקאי, מנהל דסק, נספח כלכלי ומנהל תחום בכיר ברשות לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה והתעשייה, 

כך שאני מכיר היטב את התעשייה הישראלית ואת תחום קידום היצוא ושת”פ בינלאומי.

הגעתי לקניה לפני מספר חודשים על מנת לפתוח נספחות כלכלית חדשה במסגרת החלטת ממשלת ישראל לחיזוק הקשר עם מדינות יבשת אפריקה, בדגש על המדינות מדרום לסהרה.

במסגרת אותה ההחלטה נפתחה לאחרונה גם נספחות בגאנה.

הנחיתה בניירובי לא הייתה קלה, החל מהכלב והחתול שנשארו לילה באדיס אבבה, בלי שעדכנו אותנו, ממשיך במכולה שנתקעה בנמל מומבסה, ההכרה שבעיות התנועה בישראל הן גן עדן לעומת הפקקים של ניירובי ועוד ועוד. לשמחתי הקנייתים עצמם מאוד נחמדים ובאופן כללי ששים לסייע במידת האפשר.

יש גם סנטימנט חיובי לישראל בעיקר של האדם ברחוב, אשר נחלש ככל שעולים במדרג הפוליטי.

רבים מידידי בתעשייה, בעלי ותק אפריקה, “הזהירו” אותי מהשוני בתרבות העסקית, אולם קשה לעכל את הפערים בתרבות העסקית. הדוגמה הטובה ביותר שחוויתי היא בהכנות לביקור שר הכלכלה והתעשייה בקניה, מספר שבועות לאחר הגעתי. אני רגיל שביקור שר מתואם שבועות מראש. בקניה הביקור לא היה מתואם כלל עד מספר ימים לפני מועד הגעת השר – שבועיים לפני הביקור עוד קבלתי תשובות הנוסח – “תתאזר בסבלנות, שבועיים זה המון זמן…”. בהחלט שונה מלוחות הזמנים להם אנו רגילים.

לכן, ההמלצה הראשונה שלי לכל מי שמעוניין לפעול כאן היא – סבלנות. הפעילות כאן היא ריצה למרחקים ארוכים, עם משוכות. לתת למנהל הפיתוח העסקי שלכם זמן לפני שמזמנים ישיבת עדכון, לתת הרבה יותר זמן ממה שאתם רגילים.

קניה ממלאת תפקיד מרכזי באזור המזרח אפריקאי. פוטנציאל הצמיחה של הכלכלה גבוה ושוק ההון המקומי מפותח יחסית. מנגד, הכלכלה חשופה לתנודתיות במחירי הסחורות החקלאיות והאיום המרחף מכיוון ארגון הטרור “אל-שבאב” מעיב על ענף התיירות.

כלכלת קניה היא חקלאית ברובה ומהווה כ-24% מהתמ”ג כאשר מעל 40% מהאוכלוסייה עוסקים בחקלאות, נתון המאפיין כלכלות לא מפותחות.

הסקטור התעשייתי קטן מאוד, אולם, סקטור השירותים, בעיקר התקשורת והפיננסים, מפותחים יחסית עם יכולות מרשימות בתחום תשלומים דיגיטליים ונוכחות בנקים זרים רבים יחסית. תחום האנרגיה עדיין בבעלות המדינה וסובל, כמו ברוב מדינות היבשת, מרמה טכנולוגית נמוכה.

היחס החיובי לישראל נובע ממספר גורמים כגון התחזקות הזרם הנוצרי אוונגליסטי, פעילות חברות ישראליות בפרויקטים גדולים בעבר, פעילות מש”ב, סיוע הדדי ברמת המדינה כגון הסיוע שקיבלנו במבצע אנטבה וסיוע שהענקנו לאחר פיגועי טרור בקניה והעדר עניין בנושא הפלסטיני.

יחד עם זאת, הסחר הבילטראלי סובל ממספר קשיים כגון מחסור בטיסה ישירה, סחר בילטראלי לא מגוון, כלכלה מתפתחת בשלב בסיסי, סקטור טכנולוגי קטן, חוסר יציבות פוליטית ובירוקרטיה רבה.

קניה היא שותפת הסחר הרביעית של ישראל באפריקה תת סהרה (כ 8% מסך הסחר).

היקף הסחר עם קניה הסתכם בשנת 2018 בכ 64 מיליון דולר, ירידה של כ 20% לעומת התקופה המקבילה ב 2017. היצוא הסתכם בכ 54 מיליון דולר, היבוא הסתכם בכ 10 מיליון דולר.

עיקר היצוא לקניה מישראל הוא בענף מנועים וציוד חשמלי כ 29%, מוצרי פלסטיק כ 20%, וכימיקלים וזיקוקי נפט כ 14%. עיקר היבוא מקניה לישראל הוא דגים כ 66%.

התפקיד העיקרי של הנספחות הוא לסייע לכם, התעשיינים, בפתיחת השוק הקנייתי בפניכם, הן ביצוא סחורות ושירותים והן בפיתוח שיתופי פעולה והשקעות.

חתימה על פרוטוקול הוועדה הכלכלית עם קניה בשגרירות בניירובי
בטקס פתיחת הנספחות עם מנכל משרד הסחר
בטקס פתיחת הנספחות עם מנכ"ל משרד הסחר

תחומי הפעילות בהם נתמקד השנה:

  1. Fin Tech – קניה מתקדמת מאוד בשימוש בתשלומים באמצעות הטלפון עם נפח פעילות של כ-37 מיליארד דולר ב-12 החודשים האחרונים אשר נובע מצד אחד מחוסר בתשתיות פיננסיות ופריסה גיאוגרפית גדולה ומצד שני מאחוז חדירה טלפונית גבוהה 90% (mobile telephony penetration rate). הנספחות מתכננת קיום מסע חשיפה (Road show) של חברות ישראליות עם חברות מובילות בקניה במחצית השנייה של השנה.
  2. סייבר – קניה נמצאת בשלב ראשוני ומאתגר של בנית יכולות סייבר ברמה הלאומית. התהליך כולל תכנון המסגרת הרגולטורית, הקמת גופים אשר יהיו אחראים על הסגמנטים השונים בתחום, הסמכת גופים ועובדים, הסברה והכשרה. לקניה הערכה רבה ליכולות הטכנולוגיות הישראליות ולמבנה הטיפול באיומי ותקיפות סייבר בישראל ולאור כך ישראל מהווה, באופן לא רשמי, מודל שעל פיו מבקשת קניה לתכנן את תחום הסייבר.

במסגרת הפעילות בתחום הסייבר, ב-15-16 ליולי יתקיים בניירובי כנס סייבר גדול http://www.cyfenceafrica.com/. מספר חברות ישראליות כבר אישרו את השתתפותן, הנספחות המסחרית מתכננת לקיים אירוע צד לחברות הישראליות.

מעוניינים בפרטים נוספים? צרו איתנו קשר באמצעות מייל באנגלית ל-  nairobi@israeltrade.gov.il 

  1. מיכשור רפואי – הוצאות בריאות מהוות כ-6% מהתמ”ג, נתון נמוך ביחס למדינות האזור. יש צפי שההוצאות תגדלנה לאור העלייה במחירי הטיפולים והתרופות. במקביל, יש צפי לגידול בהוצאות הפרטיות כתוצאה מהעליה ברמת החיים, בעיקר בערים.
  2. חקלאות – זהו הסקטור הגדול ביותר בקניה ותחום הסחר העיקרי עם ישראל. יש חברות ישראליות הפעילות בתחום בקניה בהקמת פרויקטים חקלאיים ובגידולים שונים כגון אבוקדו וצמחי תבלין.
  3. טכנולוגיות מים – קניה סובלת מעיור מהיר מצד אחד ומחסור במים בערים הגדלות בקצב מהיר, ובכפרים. מחסור זה דורש פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו ניהול, בקרה וניצול טוב יותר של משאבי המים.

הנספחות הכלכלית כאן בשבילכם! אנו נעשה הכל כדי שתוכלו לפעול ולהצליח בשוק הקנייתי.

צרו איתנו קשר באמצעות מייל (באנגלית) ל-  nairobi@israeltrade.gov.il 

Facebook
Twitter
LinkedIn

תמר להב

צור קשר עם: תמר להב
ליצירת קשר לחצו >>