ינואר 22, 2019
ינואר 22, 2019
ד"ר שי מוזס, הנציג הכלכלי בבנגלור, הודו
ד”ר שי מוזס, הנציג הכלכלי בבנגלור, הודו

בשנת 2018 סייעה הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בבנגלור, בראשות ד”ר שי מוזס, ליותר מ-300 חברות ישראליות שונות לפתח יותר מ-800 חיבורים עסקיים עם חברות, ממשלות ואנשי עסקים בדרום הודו. מחיבורים אלו נולדו מספר רב של עסקאות בהיקף מצטבר של למעלה מ-390 מיליוני דולרים.

“אם תרצו, אין זו אגדה” אומר מוזס בכתבת זרקור המסכמת את שנת 2018 ומצביעה על הטרנדים בהודו לשנת 2019.

“אומרים שקשה למכור בהודו, וזה נכון. ויחד עם זאת, אנו מצליחים לראות חברות ישראליות בסקטורים שונים, מוכרות בהודו ומגייסות השקעות ממשקיעים הודים. אפשר להבחין במכנה משותף לחברות השונות והוא  בהחלטה האסטרטגית שלהם להשקיע בפיתוח השוק ההודי לטווח ארוך, כולל פתיחת נציגות מקומית בהודו, גיוס כח-אדם מקומי, ופתיחות לעבוד עם שותפים הודים לפיתוח השוק בהודו וגם למדינות שלישיות מחוץ להודו”.

הפתיחות לישראל

“בהודו קיימת הערכה רבה לחדשנות הישראלית” מציין מוזס. “כמדינה בעלת כמות האוכלוסייה השנייה בעולם (ושתהפוך לגדולה בעולם בשנת 2025 לפי רוב ההערכות) קשה להם להבין באמת כמה מדינתו היא קטנה. במסגרת כנסים רבים אליהם אני מוזמן, אני נוהג בד”כ להתחיל את דבריי ולומר “הודו הנה בעלת אוכלוסייה של 1.3 מיליארד איש. בישראל יש כ-8 מיליון אנשים. לכן, אנו אוהבים לציין בישראל, שהודו וישראל ביחד הנם כוח של 1.3 מיליארד איש..”.

בתמונה: השקת פורום המנכ"לים ישראל-הודו בדלהי, ינואר 2018
בתמונה: השקת פורום המנכ”לים ישראל-הודו בדלהי, ינואר 2018

בתחילת שנת 2018 נערך ביקור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהודו, אליו הצטרפה משלחת עסקית גדולה.

במסגרת הביקור, התקיים המפגש השני של פורום המנכ”לים ישראל-הודו אשר מאגד 15 מנכ”לים בכירים מכל צד, בו דנו בסוגיות סחר ושת”פ בילטרלי. לראשונה במסגרת הפורום שילבנו מפגשי קבוצות עבודה בתחומים נבחרים (סייבר, חקלאות, טיפול במים, ועוד) אשר כללו חברות נוספות קטנות ובינוניות משני הצדדים ואשר העשירו את הדיונים בפורום. המסקנות של דיונים אלו הוצגו לראשי הממשלה במפגש מיוחד.

בתמונה: ראש הממשלה נתניהו בתמונה קבוצתית עם חברי המשלחת העסקית, ינואר 2018
בתמונה: ראש הממשלה נתניהו בתמונה קבוצתית עם חברי המשלחת העסקית, ינואר 2018

 

האם אכן בנגלור היא “עמק הסיליקון” של הודו?

“כן, ולא. בנגלור היא מרכז חדשנות של הודו ללא ספק אשר מושכת חברות רב-לאומיות רבות לפתוח כאן מרכזי פעילות, ובשנים האחרונות, הרבה מרכזי מו”פ כפי שאנו רגילים לראות בארץ. בנוסף, חברות טכנולוגיות הודיות מצליחות להציג חדשנות ותחרות שווה למול חברות גלובליות. ניתן לציין את פליפקראט בתחום המסחר המקוון המתחרה מול אמזון, אולה בתחום שירותי ההסעות המתחרה מול אובר, ופרשוורקס בתחום שירותיCRM  מול סיילפורס. ככל שחברות אלו גדלות, כך גוברת הפתיחות שלהם להטמיע טכנולוגיות ממדינות כמו ישראל. למשל, ניתן לציין כי הנספחות הכלכלית סייעה לפליפקראט במהלך 2018 בעסקת הרכישה של החברה הישראלית אפסטרים קומרס בהיקף של עשרות מיליוני דולרים, וזו הייתה העסקה הראשונה של פליפקראט בישראל. חברות הודיות אלו, לצד חברות הענק כגון אינפוסיס וויפרו, המוכרות בתחומי ה-IT, מקבעות את בנגלור כמרכז חדשני מוביל בהודו”.

בתמונה: ד"ר שי מוזס הנספח המסחרי בביקור בפליפקראט, מאי 2018
בתמונה: ד”ר שי מוזס הנספח המסחרי בביקור בפליפקראט, מאי 2018

אז למה לא?

“כי התשתיות הפיזיות של העיר מתדרדרות ומהוות חסם רציני להמשך הפיתוח של העיר כעיר מתקדמת שכיף לחיות ולעבוד בה. פקקי התנועה הקשים, תנאי זיהום אוויר שהולכים ומכבידים, ועליית שכירויות הדירה גורמים לצעירים לחשוב טוב האם כדאי עדיין להתרכז בבנגלור או לחפש מרכזי חדשנות אחרים. כבר היום אנו רואים צמיחה משמעותית של פעילויות בתחומי ההייטק בהיידראבד במדינה אנדרה פרדש, בצ’ינאי במדינת טמיל נאדו, ובקוצ’ין במדינת קרלה”.

 

בתמונה: פקק תנועה טיפוסי בבנגלור, רכבים וריקשות מגיעים מכל עבר
בתמונה: פקק תנועה טיפוסי בבנגלור, רכבים וריקשות מגיעים מכל עבר

 

מה עוד ניתן למצוא בדרום הודו מלבד הייטק?

“בנגלור היא לא רק בירת ההייטק. היא מרכז מוכר של אירוספייס ו-HLS, ציוד רפואי וביוטק, כאשר נראה כי תחום הבריאות הדיגיטלית צובר תאוצה. בשנים האחרונות, עם כניסת הטלפונים החכמים לשימוש ע”י ההמונים (בהודו כיום מוערך שיש כ-350 מיליוני משתמשים עם טלפון חכם והמגמה רק גוברת) החיבור לאינטרנט ואספקת שירותי טלמדיסין הולכים וגוברים ומקשרים בין מרכזים רפואיים בערים לבין העיירות בפריפריה והכפרים.

במהלך שנת 2018 סייענו לחברות ישראליות להתחיל מכירות בהודו. חברות דוגמת גלוקומי המפתחת פלטפורמה דיגיטלית לניהול מחלת הסכרת, ומוביילODT  בתחום בדיקות סרטן צוואר הרחם ע”י טלפון נייד, החלו בשותפויות עסקיות עם בתי חולים ומפיצים בהודו על מנת להגיע לקהל רחב של משתמשים. בשנת 2019 נגביר את הפעילות בתחום הבריאות הדיגיטלית ונארגן, בין היתר, משלחת מהודו לישראל לתערוכת MEDinIsrael ונארגן ביחד עם מכון הייצוא, משלחת ישראלית נכנסת להודו בתחומים של ציוד רפואי ובריאות דיגיטלית”.

בתמונה: הנספח הכלכלי שי מוזס עם נציגי GwnWorks- מפיץ ציוד רפואי ובריאות דיגיטלית מוביל בהודו
בתמונה: הנספח הכלכלי שי מוזס עם נציגי GwnWorks- מפיץ ציוד רפואי ובריאות דיגיטלית מוביל בהודו

מה עם חקלאות וטיפול במים?

“תחומי חקלאות וטיפול במים נמצאים במרכז תשומת הלב של הממשל ההודי. עם כל הצמיחה הגבוהה שהודו חווה בשנים האחרונות (7% בממוצע), עדיין מרבית האוכלוסייה מיושבת בפריפריה ושייכת לקהילה החקלאית כאשר כ-70% מכלל המועסקים במשק קשורים לחקלאות.

לפיכך, אין פלא שהחקלאים זוכים לתשומת לב מיוחדת מצד הפוליטיקאים, בעיקר כשיש בחירות צפויות בשנת 2019. כמו במדינות אחרות, סקטור החקלאות נחשב סקטור כלכלי רגיש להשפעות חיצוניות ופנימיות עם שולי רווח לא גבוהים עבור החקלאים, אם בכלל. יחד עם זאת, הממשלה משקיעה תקציבים ואמצעים לסייע לחקלאים לעבד את האדמה בצורה בת-קיימא, בין אם במעבר לשיטות השקיה מתקדמות יותר (כמו טפטפות במקום הצפות) ובין אם בשימוש בחומרי הדברה ודישון מתקדמים. חברות ישראליות, כגון נטפים, פועלות בהודו עם הגדלת הנוכחות המקומית ועם הכרה שמדובר בשוק גדול ששווה את ההשקעה. ואכן, במהלך שנת 2018 נטפים-הודו “ראתה פרי בעמלה” ובסיוע של הנציגות הכלכלית בבנגלור הציגה פרויקטי השקייה גדולים במדינות קרנטקה ואנדרה פרדש.

גם תחום המים הנו נושא מרכזי על האג’נדה בהודו. עם אוכלוסייה של 1.3 מיליארד אנשים, קל להבין מדוע הממשלה צריכה לדאוג לאספקת שפע מקורות מים נקיים וטיפול בשפכים הנובעים ממגורים, חקלאות ותעשייה.

יחד עם זאת, עדיין קיימים אתגרים רבים במציאת מודלים ברי-קיימא שיאפשרו ביצוע פרויקטים רבים בתחומים אלו ובאופן מהיר.

ניקוי הנהרות והאגמים, טיפול בפסולת ושפכים לבתי מגורים, התמודדות עם דליפות בצנרת והתפלת מים – כולם הנם נושאים דחופים לטיפול. בשנת 2018 ראינו את חברת תהל מסייעת למדינת קרנטקה בהתמודדות עם חלק מאתגרים אלו.

צפי לשנת 2019

שנת 2018 הייתה שנה טובה לחברות ישראליות הפועלות בהודו, ואנו צופים ששנת 2019 תהיה שנה טובה עוד יותר. למרות הבחירות הצפויות בחודש מאי 2019, הכלכלה והתעשייה ההודית לא נחות וצמאות לפתרונות טכנולוגיים חדשניים. כאלו יש לנו במכביר בישראל.

תחומי הבינה המלאכותית ולמידת מכונה, הציוד הרפואי ובריאות דיגיטלית, אגרי-טק וטכנולוגיות בתחום המים יעסיקו את אנשי העסקים של תת היבשת המופלאה ויאפשרו תשתית טובה לפעילות עם חברות ישראליות.

בין היתר אנו מתכננים ארגון משלחות וביקורים של אנשי עסקים להודו בתחומי הציוד הרפואי ובריאות דיגיטלית, אוטומוטיב, אגריטק, סייבר, פינטק ועוד.

כמו כן, אנו מתכננים הבאת נציגים הודים לביקורים בישראל, כולל לתערוכתMEDinIsrael, Watec 2019, כנס ערים חכמות ועוד.

 

בתמונה: צוות הנספחות הכלכלית-מסחרית בבנגלור
בתמונה: צוות הנספחות הכלכלית-מסחרית בבנגלור

חברות הפועלות בהודו או שוקלות לעבוד בהודו מוזמנות ליצור עם הנציגות הכלכלית בבנגלור: Bangalore@israeltrade.gov.il

 

 

 

 

 

 

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>