אילת קארפ, הנציגה הכלכלית בגאנה, אפריקה
אילת קארפ, הנציגה הכלכלית בגאנה, אפריקה

 

אני אילת, נשואה לחיים ואמא לאדל (6) וגיל (3), ירושלמית עד לפני חצי שנה. מדענית בהכשרתי, בעלת תואר שני בביולוגיה סינטטית ממכון ויצמן, ובוגרת תכנית “צוערים לשירות המדינה”. בתפקידי האחרון זכיתי להיות מנהלת מחקר ומובילת פרוייקטים באגף אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה והתעשייה, שם עבדתי על פרויקטים לאומיים כגון התכנית האסטרטגית לייצור מתקדם, תכנית הפודטק לקריית שמונה ועוד.

לפני חצי שנה יצאתי עם המשפחה בשליחות משרד הכלכלה והתעשייה לפתוח את הנספחות הכלכלית בגאנה, אפריקה.

מאז החיים התהפכו והשתנו לחלוטין. החוויה של להיות דיפלומטית, זרה ועשירה מאוד במונחים מקומיים היא משהו שקצת קשה להעביר במספר מילים. מה שבטוח, זה מעורר הרבה מחשבות, נותן פרספקטיבה על החיים ומאוד מעניין. בגאנה אתה יודע איך היום מתחיל אבל לא איך הוא נגמר. הכל כל כך שונה, האקלים, התרבות העשירה הצבעונית והמיוחדת שלהם והמאכלים (טוב לזה פחות התחברתי)..

אנשים בגאנה מאוד אוהבים את ישראל, בעיקר מסיבות דתיות. עוצמת האהבה הזו מפתיעות לעיתים וזה כמובן נעים וגם עוזר בביזנס. ממשלת גאנה עוברת תהליך לאומי המכונה Ghana beyond Aid המכוון ליציאה הדרגתית מתוכניות הסיוע הבינלאומי תוך חיזוק המגזר הפרטי ועידוד השקעות זרות, זאת על מנת להביא את המדינה לשגשוג ועצמאות כלכלית.

התכנית מציעה הטבות מס מפליגות ותשומת לב ממשלתית רבה למשקיעים פוטנציאליים.

בתרבות עשיית העסקים בגאנה ישנה חשיבות עצומה לקשר האישי. השיח הוא לעיתים רבות לא ישיר ויש רצון להימנע מעימותים וחוסר הסכמות גם במחיר של לא ללבן את הבעיות. מכאן נגזר אורך תהליך המכירה עד לחתימה על הסכם והתסכול שחלק מהחברות חוות בעבודה עם השוק האפריקאי.

גם מוסר התשלומים, במיוחד בעבודה עם הממשלה, הוא בעייתי ויש לתכנן ולתמחר את הפרויקט בהתאם. תופעות אלו משליכות כמובן על עלות עשיית העסקים במדינה ולכן מומלץ להגיע לגאנה כשהחברה בשלה ויכולה לעמוד בכל התהליך. בנוסף מומלץ מאוד לעבוד עם סוכן מקומי טוב. זה יכול להקל מאוד על התהליך ולהביא לתוצאות טובות ומהירות יותר. אם מחפשים חיבור לסוכן שכזה אנחנו כמובן כאן על מנת לסייע.

אילת קארפ גאנה

הקמת הנספחות היא אחד התהליכים הכי מופלאים שיצא לי להוביל.

הפוטנציאל הוא אדיר. גאנה היא מדינה שנמצאת בצמיחה אדירה. מהדו”ח החדש שפרסם הבנק העולמי עולה כי מתוך עשר הכלכלות בעלות קצב הצמיחה הגבוה ביותר בשנת 2018, שש הן מדינות אפריקאיות, כשהמובילה העולמית היא גאנה. כך שעם האתגרים הרבים, ההתעניינות של חברות זרות בשוק האפריקאי בכלל ובגאנה בפרט רק הולכת ועולה, ואיתה גם מגיעים סיפורי הצלחה עסקיים יפים מאוד.

בחצי השנה האחרונה לצד בניית התשתיות הפיזיות, גיוס כ”א ויצירת מערכת הקשרים הראשונית אני עסוקה מאוד בבניית אופני הפעולה של הנספחות.

השאלה מהו הערך המוסף של החברות הישראליות בשוק וחשוב מכך (עבורי) מה הערך המוסף שאני יכולה לייצר עבורם מהדהדת בראשי כל הזמן.

בינתיים אשמח לשתף אתכם בסקטורים העיקריים שאנו פעילים בהם וההזדמנויות העיקריות כפי שאני רואה אותן וכמובן הפעילות המתוכננת של הנספחות בתחומים אלו בשנה הקרובה:

חקלאות 

אחד הסקטורים המשמעותיים בגאנה מבחינת היקפים ותשומת לב ממשלתית הרואה בתחום מנוף עיקרי לצמיחת הכלכלה המקומית ומשקיעה משאבים רבים בתחום. הן בתחום השבחת הגידולים, המון דגש על עיבוד ושימור התוצרת ואף עניין לא מועט בתעשיית העופות והמדגה. למעוניינים ללמוד עוד על הסקטור ראו סקירה מעניינת ומפורטת מאוד שנעשתה על ידי הממשלה המקומית.

אנו בנספחות מתכננים לפעול להגברת הנוכחות הישראלית בתחום תוך איתור הזדמנויות בפרויקטים ממשלתיים/מוסדות פיננסים/גופי סיוע כמו גם איתור מפיצים ושחקנים משמעותיים במגזר הפרטי וחיבורם לישראל. בתכנית מספר אירועי דגל כשהמרכזיים הם: סמינר חקלאות במאי והשתתפות בסמינר חדשנות בחקלאות כלל אפריקאי שיערך בגאנה בספטמבר.

סייבר ופינטק

שני תחומים בהם הפוטנציאל בגאנה עצום. ישנה התעוררות רבה בתחום הסייבר בו גאנה מובילה יחסית לשכנותיה במערב אפריקה. תחום הפינטק כמובן מפותח מאוד בגאנה בדומה למדינות רבות באפריקה לאור השימוש הרב באפליקציות סלולאריות כמכשיר פיננסי מרכזי. מדובר כמובן בשני תחומים שונים אבל עבור שניהם הסקטור הפיננסי הוא הלקוח העיקרי. למתעניינים, ראו סקירה על הסקטור.

אנו בנספחות מתכננים משלחת של חברות ישראליות לגאנה במאי ומשלחת של בכירים מגאנה לישראל לקראת סוף 2019. חברות שמעוניינות להשתתף בפעילות מוזמנות לפנות לנספחות.

בריאות 

תחום הבריאות בגאנה נמצא במצב לא פשוט בכלל. המוסדות הציבוריים נמצאים במצב קשה מאוד של תת תקצוב ואינם מסוגלים לספק שירותים נאותים לאזרחים. בוודאי עבור אלו שלא גרים בעיר הבירה. איכות הטיפול המוצע גם לבעלי אמצעים הינה בינונית ובתחום זה יש לא מעט שחקנים מהסקטור הפרטי שמנסים להיכנס לתחום.

בסוף מעמד הביניים גדל ואיתו גם הדרישה לטיפול ראוי. זהו שוק מאוד מבוזר עם מגוון שחקנים, רובם לא גדולים. עיקר הקליניקות מתמקדות במתן טיפול ללא אישפוז שם העלויות כמובן גבוהות וההשקעה הנדרשת גדולה. בהקשר זה פתרונות בריאות דיגיטלית המותאמים לאתגרי הבריאות של מדינות מתפתחות יכולים להיות מאוד אטרקטיביים שכן גנאיים באופן כללי אוהבים ומעריכים טכנולוגיה ומוכנים להתנסות.

מצ”ב סקירה של תחום הבריאות הדיגיטלית במערב אפריקה שפרסמה ממשלת גרמניה.

עיקר הפעילות של הנספחות בשלב זה תתמקד בשיווק פתרונות למגזר הפרטי הן בהיבט של רפואה מרחוק (טלמדיסין) ובריאות דיגיטאלית והן בתחומים מסורתיים יותר.  

בתוכנית, משלחת בכירים שתגיע לישראל בסוף מרץ כחלק מתערוכת MEDinISRAEL, ותמיכה בביתן הישראלי בתערוכת AfricaHealth בדרא”פ במאי.

אנרגיה מתחדשת

עם הפרטת חברת החשמל המקומית, תופס תחום האנרגיה המתחדשת בכלל והסולארית בפרט תשומת לב רבה. פרויקטים רבים נמצאים על הכוונת כשבראשם חיבור 15% מהאוכלוסייה שעדיין אינה מחוברת לגריד המרכזי לחשמל באמצעות מיני גרידים סולאריים. יש מקום רב לפעילות בתחום דרך השותפות האסטרטגית עם פאוור אפריקה המהווה מכפיל כוח בתחום.

מצ”ב סקירה של סקטור האנרגיה בגאנה.

אנו בנספחות מתכננים להיות שותפים לכנס התשתיות הגדול של מערב אפריקה שיתקיים כאן בגאנה בנובמבר, וכמובן לעמוד לשירותכם ולהנגיש מכרזים והזדמנויות שאנו נחשפים אליהם דרך השותפות עם פאוור אפריקה והבנק העולמי.

מים

בתחום טיהור והובלת מים בגאנה, עדיין יש לגאנה צרכים רבים ודחופים. עם הכניסה לשנת טרום בחירות ויציאה מתוכנית הIMF באפריל צפויות השקעות רבות בתחום.

לדוגמה, מתוכננת תכנית גדולה לבניית מערכת ניקוז חדשה כולל מתקן לטיהור שפכים לאקרה. לפרטים נוספים ראו בכתבה להלן.

 

אנו בנספחות מתכננים סמינר בנושא טכנולוגיות מים ישראליות בגאנה לקראת הקיץ, משלחת מגאנה לישראל לתערוכת WATEC בנובמבר וכן השתתפות בכנס התשתיות הגדול שתיארתי לעיל.

בנוסף אנו עובדים על הנגשת הזדמנויות בפרוייקטים של הבנק העולמי.

 

צוות הנציגות הכלכלית בגאנה, אפריקה
צוות הנציגות הכלכלית בגאנה, אפריקה

 

רוצים נחיתה רכה בשוק האפריקאי? נשמח לסייע – פנו אלינו : Accra@israeltrade.gov.il

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>