ראשת הנספחות הכלכלית במינכן - זרקור פרידה מיפעת ענבר

יפעת ענבר, הנספחת הכלכלית במינכן, גרמניה
יפעת ענבר, הנספחת הכלכלית במינכן, גרמניה

 

בעוד מספר ימים אני מסיימת 4 שנים של שירות כראשת הנספחות הכלכלית של ישראל במינכן בגרמניה. זוהי הזדמנות מצויינת לחלוק רשמים ותחושות מהתקופה הזו ולספר כמובן, על התהליכים שעברו על השוק הגרמני בשנים האחרונות וההזדמנויות הרבות הנמצאות כאן.

מאפיינים רבים לבוואריה ולמינכן , אך שתי אסוציאציות אינטואיטיביות שקופצות לראש כאשר אנשים חושבים על המקום הן: בירות (ורצוי ב”מאס” כלומר, בכוס של ליטר) ורכבים (רכבי איכות ונהיגה ללא הגבלת מהירות). ואכן, המקום משלב באופן מופלא את התרבות העסקית המצליחה של חברות הענק כמו BMW, אאודי, סימנס, חברות המיטלשטנד ואת תרבות הפנאי והגאווה במסורת הבווארית, המתבטאת בין היתר, באהבת הטבע, ברכבים ובבירה.

בארבע שנים האחרונות, ראיתי את התהליך שהשוק הגרמני עובר בעיקר בכל הקשור לחדשנות ודיגיטליזציה. ההבנה שגם התעשייה הגרמנית, החזקה והמובילה, צריכה להתאים את עצמה לעולם המשתנה על מנת שלא להישאר מאחור. מונחים שלפני ארבע שנים כמעט ולא שמעו, כגון דיגיטליזציה, חיבוריות, מודלים עסקיים חדשים, חדשנות ויזמות נהפכו לשגורים בפי כל (גם אם לא תמיד מוטמעים).

התאגידים המובילים (תאגידי הענק והתאגידים הגדולים ובינוניים-גדולים), החלו להשקיע בפתרונות חדשניים, לבנות מודלים לאיתור חדשנות, להקים חממות, אקסלרטורים, מחלקות חדשנות ועוד.

אמנם התעשייה הגרמנית תמיד קידמה חדשנות מוצרית, אולם בשנים האחרונות יש הסטה לאיתור חדשנות לא מוסדית, כלומר לא כזו שנוצרה על ידי מחלקת המו”פ של התאגיד עצמו, אלא על ידי עובדים של החברה, או גורמים חיצוניים לחברה לרבות מחברות קטנות וצעירות. בולטת במיוחד בניית התשתית בחברות לעידוד חדשנות, תשתית שתאפשר לקדם פתרונות יצירתיים בתוך אותן חברות בהן יש קונפליקט מובנה בין המהנדס שמוביל את הפרויקט, שאינו מעוניין לשנות את דרכי העבודה, לבין הצורך להתחדש גם במוצרים וגם בדרכי העבודה.

במקביל לתהליך זה, חוויתי בשנים האחרונות גידול מדהים בהיכרות ובהכרה שיש לתעשייה הגרמנית בחדשנות הישראלית. לפני ארבע שנים, כאשר הגעתי לכאן, במרבית הפגישות שקיימתי היה עליי להסביר מדוע החברה הגרמנית יכולה להפיק תועלת משיתוף פעולה עם ישראל. היום, אני רואה שבמרבית המקרים בני השיח שלי כבר שמעו על ישראל, על האקוסיסטם התוסס, על החדשנות בארץ וכנראה מכירים מישהו שביקר בארץ במסגרת נסיעת עבודה. כמובן שאין די בכך על מנת להביא בהכרח לשיתוף פעולה עם חברות ישראליות, אולם השיח מתקיים ברמה אחרת והפתיחות לשמוע על ההזדמנויות הקיימות בארץ גבוהה הרבה יותר. במקביל, אנחנו רואים יותר ויותר חברות וארגונים גרמניים אשר מעורבים בצורה פעילה בנעשה בישראל, בין אם באמצעות הקמת מרכז פיתוח, משרד חדשנות, השקעה בחברות (באופן ישיר או עקיף) או העסקת סקאוטר טכנולוגי.

 

אז מה זה בדיוק אומר? איפה אנחנו מחברים ומתחברים לתעשייה הגרמנית?

כיוון שאתם בטח עוקבים אחרי הבלוגים שלי ושל החברים שלי מרחבי העולם, אתם בטח יודעים שאנחנו פעילים במגוון רחב של תחומים במטרה לחבר בין חברות ישראליות לחברות מקומיות. גרמניות. כך, בשנים האחרונות אני גאה לומר שהייתי מעורבת במגוון רחב של תחומים ופעילויות לטובת החברות הישראליות. אשמח לסקור בקצרה מספק תחומים בהם לדעתי יש פוטנציאל רב לשיתופי פעולה ובהם נוכל לסייע לכם.

בדרך לתעשיית הרכב

כפי שכתבתי בתחילת דברי, קשה לדבר על התעשייה הגרמנית בלי להתייחס לתעשיית הרכב, עולם התחבורה והמוביליטי. שוק הרכב בגרמניה הוא הגדול באירופה, והרביעי בגודלו בעולם. יצרניות הרכב הגרמניות מייצגות מעל 15 מיליון רכבים בשנה (בגרמניה ובעולם כולו) ויצרניות הרכב, מובילות כלכלה של אלפי חברות נוספות המשמשות ספקי משנה. הנספחות במינכן תומכת בחברות הישראליות מול חברות הרכב בכל גרמניה. לאור התהליכים העולמיים בתחום, אנו רואים פריחה בקשר בין חברות ישראליות וגרמניות. מרבית חברות הרכב הגרמניות העמידו במהלך ארבעת שנים האחרונות נוכחות טכנולוגית קבועה בישראל, בין אם באמצעות השקעות ישירות ועקיפות בחברות ובין אם ע”י העסקת סקאוטר, הקמת מרכזי פיתוח ועוד. במסגרת הפריחה ביחסים בין חברות הרכב לחברות ישראליות, חברות רבות מחפשות טכנולוגיות מתקדמות בישראל. בין תתי התחומים המובילים ניתן למנות את הקישוריות והתקשורת בין הרכב לסביבה, פתרונות לנהיגה אוטונומית וסנסורים, פתרונות אלקטרוניקה, מעקב והשפעה על התנהגות נהגים, בטחון ובטיחות, רכבים חשמליים ותחליפי דלקים וכמובן פתרונות סייבר לרכב.

בארבעת השנים האחרונות עבדנו באופן ישיר עם כל יצרניות הרכב הגרמניות וארגנו משלחות טכנולוגיות וסקאוטינג בישראל עבור יצרניות הרכבים וספקי משנה מובילים לרבות אאודי, פולקסוואגן, BMW, דיימלר, אוזרם, קונטיננטל, ZF , שפלר, ועוד. כמו כן ארגנו משלחות רבות לכנסים ותערוכות בישראל ומגוון אירועים וביקורי רודשואו בגרמניה.

בנוסף לחיבור ישיר ליצרניות הרכבים ולספקיות המשנה בתחומים שפורטו קודם לכן, אנחנו עוקבים אחר קולות קוראים של החברות על מנת להנגישן לחברות הישראליות.

אין ספק שתהליך הטמעת פתרונות אצל יצרניות הרכב הינו ארוך, אולם למצליחים, התמורה מובטחת.

מתחברים לתעשייה מחוברת

הכלכלה הגרמנית מבוססת על תעשייה יצרנית. כ-30% מהתל”ג של גרמניה מגיע מהתעשייה עצמה. הסקטור התעשייתי מורכב מחברות ענק כדוגמת סימנס, טיסנקרופ, חברות הרכב, חברות תעופה ועוד, אולם מרבית החברות התעשייתיות הינן חברות בינוניות-גדולות המבוזרות ברחבי גרמניה ובעיקר במדינות באדן וירטמברג, נורדריין-ווסטפליה ובוואריה. כבכל העולם, גם התעשייה הגרמנית מתמודדת עם הצורך בשדרוג תהליכי הייצור והפיכתם לתהליכי ייצור חכמים המבוססים חיבוריות, ניתוח מידע וקבלת החלטות חכמה. למרות הנטייה הבסיסית של התעשייה הגרמנית להמשיך לפעול בדרכים מוכרות שהוכיחו עצמן, עולה וגוברת ההכרה בצורך לשדרג את תהליכי הייצור על מנת שלא להישאר מאחור. בהקשר זה, התחומים הרלוונטיים בפתרונות הישראלים כוללים ניתוח תהליכים, בקרה ותחזוקה וכמובן סייבר.

בשנתיים האחרונות אנחנו פעילים מול מגוון חברות גרמניות בינוניות וגדולות לאתר עבורם שותפים טכנולוגיים מישראל. מרבית העבודה התמקדה בעבודה מול חברות יעד גרמניות והשנה, לראשונה, גם קיימנו יום פגישות במסגרת תערוכת האנובר לתעשייה. לדעתי, שוק זה ילך וישתכלל ושיתופי הפעולה בו יעמיקו ואנחנו עובדים כיום לקראת הקמת ביתן לאומי (ראשון) בתערוכה הבאה שתתקיים בשנת 2020)

חדשנות בביטוח

בגרמניה יותר מ-500 חברות ביטוח (פרטיות או ציבוריות, ענקיות או מקומיות, מתמחות בתחום אחד או מעניקות שירותים בכל תחומי הביטוח), כאשר במינכן נמצא הריכוז הגדול ביותר של חברות הביטוח בגרמניה. לאחרונה, עולם האינשורטק (InsureTech) החל להתפתח והמודעות בקרב חברות הביטוח לגבי צורך בפתרונות חדשים צומח. על מנת לתת פתרון לצרכים המשתנים בסקטור, הוקם לפני שנתיים במינכן “אינשורטק האב” שמטרתו יצירת פלטפורמה לקידום פתרונות חדשניים שיוטמעו בחברות הביטוח. למרכז 16 ארגונים שותפים, מתוכם 12 חברות ביטוח מקומיות ובינלאומיות המחפשות להטמיע חדשנות, ומשרדנו מהווה שותף תומך לארגון וזאת על מנת לפתוח את הדלת לחברות ישראליות מול השותפים ואחרים. תאגידי הביטוח באיזור מחפשים פתרונות במגוון עולמות לרבות: פתרונות שיסייעו להם להציע שירותים נוספים ללקוחותיהם, פתרונות מוביליטי, בית חכם, בריאות, אופטימיזציה, ניתוח נתונים, ביטוחי סייבר ועוד.

בהקשר זה, בתקופה הקרובה נביא לישראל משלחת של חברות ביטוח מהאינשורטק האב, על מנת לחשוף אותן לאקוסיסטם הישראלי וכמובן לחברות עם פתרונות חדשניים בתחום.

משחקים בחדשנות לעולם הספורטק

ליגת הכדורגל הגרמנית ידועה בעולם וחובבי הכדורגל לא יחמיצו הזדמנות לראות משחק של קבוצת הכדורגל המקומית – FC Bayern. בשנים האחרונות אנחנו עובדים מול מועדון הספורט הבווארי כמו גם מועדוני ספורט נוספים בבוואריה ובגרמניה כולה על מנת לחשוף אותם לטכנולוגיות מובילות מעולם הספורטק הישראלי. בשנתיים האחרונות חיברנו בין חברות ישראליות למועדוני הכדורגל המובילים בגרמניה כמו גם לקבוצות ההוקי, הכדורסל, הכדוריד ואפילו הגולף הגרמנים, וכן לרשתות שידור מובילות כדוגמת פרו7, סקייפ, יורוספורט ועוד. נוסיף על כך את מותגי ומוצרי אופנת הספורט כדוגמת אדידס והרי לנו כר נרחב לפעילויות. לאחר שלוש משלחות לגרמניה ושתי משלחות ענק לישראל אנחנו צפויים לארח בהמשך השנה משלחת חברות ישראלית נוספת לביקורים מול ליגות, קבוצות ומובילי דעה בספורט הגרמני.

סייבר, בטחון מולדת ואיירוספייס

התעשייה הגרמנית, תשתיות המדינה ונכסים אסטרטגים מהווים יעד נחשק עבור מתקפות סייבר שמטרתן איסוף מידע, ריגול תעשייתי וכמובן איום אסטרטגי. בצד המודעות הגבוהה לנושאי פרטיות ואבטחת מידע של הציבור הגרמני אנחנו רואים בשנים האחרונות עניין הולך וגובר בתחומי הסייבר הן במובן הכללי, והן בפתרונות נקודתיים וייעודיים לעולמות התעשייה, הרכב, הביטוח ועוד.

כבכל העולם, המודעות לתחום עברה קפיצת מדרגה בשנים האחרונות. אם לפני 3 שנים החברות הביעו עניין בפתרונות סייבר אבל חששו להראות זאת על מנת שלא להיתפש כחלשים וכבעלי מערך הגנה חלש, בשנים האחרונות השיח על שדרוג מערכי ההגנה הווירטואליים הופך לשיח מקובל, אם כי כמובן בכל הקשור להיקפי ופרטי מתקפות הסייבר – רב הנסתר על הגלוי.

בעולמות הגנת המולדת, הנספחות פעילה בעיקר מול גורמים פרטיים ומוסדות אכיפה אזוריים בדרום גרמניה כמו המשטרה, רשות בתי סוהר, משרדי פנים ועוד. גם שילוב פתרונות הרחפנים והתעופה רלוונטי מאוד הן בהיבטי הגנה מפני רחפנים והן בשימוש ברחפנים ובכלים חדשים לשדרג את עולם התעופה ואת פתרונות המוביליטי. בהקשר זה, איירבוס, אשר אחד מהמטות העולמים שלהם יושבים במינכן הינה שותף מוביל של הנספחות.

בנוסף להבאת משלחות גרמניות לכנסים ותערוכות בארץ ובעולם והפגשתן עם חברות ישראליות, אנחנו מופיעים מדי שנה עם ביתן לאומי בתערוכת הסייבר הגדולה בגרמניה (ומהגדולות באירופה) המתקיימת בנירנברג – ITSA – וכן קיימנו מספר פעילויות בנושא של טכנולוגיות הגנה מפני רחפנים ומפגש העולמות בין האיירוספייס והמוביליטי.

נוסף לתחומים המוזכרים מעלה, בשנים האחרונות קידמנו שיתופי פעולה בין חברות ישראליות לגרמניות גם בתחומי הבניה החכמה (Construction Tech) כאשר השנה השתתפנו לראשונה עם ביתן לאומי בתערוכת הבניה במינכן – BAU – וכן קידמנו שיתופי פעולה לחברות ישראליות בתחומים של פתרונות לבית חכם, IOT, מזון ומשקאות ועוד.

ובנימה אישית,

אין ספק שהיו אלה ארבע שנים פוריות, מרתקות ומלמדות ואני גאה שהייתי חלק ממערך מינהל סחר חוץ של משרד הכלכלה והתעשייה ושתרמתי את תרומתי הצנועה לקידום פעילות החברות הישראליות בגרמניה והכלכלה הישראלית בכלל.

אמנם אני חוזרת לארץ בעוד מספר ימים, אולם צוות הנספחות במינכן ומחליפי, דורון חמו, ישמחו להמשיך ולסייע לכם בחיבור לתעשייה הגרמנית בתחומים שהזכרתי מעלה ובתחומים אחרים, ולסייע לכם להתחבר לשוק הגרמני החשוב כל כך.

צוות קציני הסחר של הנספחות במינכן

צוות קציני הסחר של הנספחות במינכן :

ויבקה פישר (וויבי): הייטק: ניו מדיה, מובייל תקשורת, תכנה, פינטק ואינשורטק, סייבר , השקעות

כריסטינה גלוגר: הגנת המולדת, איירוספייס, טכנולוגיות בניה, מזון ומשקאות

אנדריאס מאריס: תחבורה ומוביליטי, תעשיה וייצור מתקדם, מרחב מקוון

 

נשמח לסייע – צרו איתנו קשר: munich@israeltrade.gov.il