אוקטובר 03, 2018
אוריאל רביב, הנספח הכלכלי במקסיקו
אוריאל רביב, הנספח הכלכלי במקסיקו

אוריאל רביב, הנספח הכלכלי – מסחרי במקסיקו של משרד הכלכלה והתעשייה, מספר על ההזדמנויות העסקיות הנרחבות לחברות ישראליות במקסיקו, במגוון תחומים

מזה כשנתיים משמש אוריאל רביב כנספח הכלכלי – מסחרי מטעם משרד הכלכלה במקסיקו. לפני כן היה אחראי על דסק אסיה פסיפיק במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה וטרם לכך, עבד במשך שנים בסקטור הפרטי ככלכלן ומנהל פיתוח עסקי בחברות גדולות. את התואר הראשון בכלכלה וניהול עשה בטכניון. אוריאל מביא איתו לתפקיד ניסיון רב שנים בניהול הסכמים, מו”מ, ועבודה מול מקבלי החלטות בינלאומיים.

במסגרת תפקידו הנוכחי כנספח המסחרי, אוריאל פועל לקידום חברות ישראליות במקסיקו ומסייע להן בחיבורים עסקיים, בהבנת השוק, ובסיוע בכניסה לשוק בין היתר ע”י הורדת חסמים עסקיים ומסחריים. כחלק מתפקידו הוא עומד בקשר עם משרדי הממשלה במקסיקו על מנת לזהות את החסמים המסחריים השונים ולנסות להקל בכל הקשור למסחר בין המדינות.

mexico outline

נתונים מעניינים על כלכלת מקסיקו

מקסיקו היא אחת הכלכלות החשובות בעולם בכלל ובאמריקה הלטינית בפרט. אוכלוסיית המדינה מונה 123 מיליון איש והכלכלה במדינה עומדת עד מעל לטריליון דולר. מיקומה האסטרטגי של מקסיקו, בין ארה”ב לאמריקה הלטינית, מספק לה גישה לשני שווקים גדולים ושונים: ארה”ב וקנדה (בהן היא שותפה ב- נפט”א) וכל השוק מדרום – מקולומביה, פרו, צ’ילה, וארגנטינה (והסכם הברית הפסיפית) ולכן ההזדמנות העסקיות הן רבות.

מקסיקו מורכבת מ- 32 מדינות (סטייטים) שמינהל סחר חוץ מיפה את החשובים בהם והפוטנציאלים ביותר לעבודה משותפת. כל סטייט במקסיקו עצמאי ושונה מהאחרים. כשמסתכלים על צפון מקסיקו לדוגמה, הכלכלה שם חזקה ונמצאת באינטגרציה עם ארה”ב, ונשענת בעיקר על תעשיית הרכב ותעשיות נוספות.

הסטייטים הקרובים יותר למקסיקו סיטי וסביבתה פועלים בעיקר על פרויקטים ממשלתיים גדולים.

ישנם סטייטים נוספים, עניים יותר, שאינם נשענים על ייצוא והם נמצאים ברובם בדרום מקסיקו ודרום מערב מקסיקו ופועלים בעיקר בתחום החקלאות ויש בהם פשיעה גדולה יותר.

ההזדמנויות העסקיות לחברות ישראליות במקסיקו

מקסיקו חזקה ויש לה יכולות מצוינות בתחומי החקלאות, הרכב והאירוספייס, המים, והאנרגיה, שהם תחומים בהם ישראל מצטיינת ולכן הפוטנציאל לחברות ישראליות להשתלב בפרויקטים במקסיקו הן רבות ומגוונות.

חקלאות ומים

מקסיקו מייצאת מוצרים חקלאיים במעל ל- 25 מיליארד דולר בעיקר לארה”ב, ונדרשת לעמוד בסטנדרטים גבוהים מאוד של הרגולציה האמריקאית. החקלאות המקסיקנית מאופיינת באימוץ טכנולוגיות והזדמנויות בתחום זה.

הפוטנציאל הוא לכל התחומים בחקלאות בהן ישראל חזקה: טכנולוגיות לחממות, הנדסת זרעים, וטכנולוגיה מדויקת, שהמקסיקנים ישמחו לבחון ולאמץ. במקסיקו ישנם בעלי חוות להם שטחים ענקיים שמעוניינים לייעל את התחום באמצעות הטמעה של טכנולוגיה חקלאית מתקדמת.

מבחינת המים, חלק מהסטייטים ממוקמים באזור סינלואה (בספרדית: Sinaloa) המאופיין בכך שמרבית הגידולים הם בחממות ולכן נדרשות מערכות השקיה חכמות. יש מחסור משמעותי במים בסטייטים הגובלים עם ארה”ב, והם נשענים על חקלאות ופתרונות מים החל מפתרונות השקיה מדויקת ועד להתפלת מים ומיחזור והם מחפשים אחר פתרונות אלו.

בנוסף, תעשיית המזון והמשקאות שהיא חזקה במקסיקו מצריכה הרבה מים וזו תעשיה שהולכת וגדלה. מקסיקו היא יצואנית מספר אחת של בירות וטקילה בעולם וכן מזון מעובד.

מקסיקו סיטי היא עיר שנבנתה בגובה של 2,400 מטר עם אוכלוסיית מטרופולין של 23 מיליון איש. מקורות המים במקסיקו סיטי הולכים ואוזלים ויש להוביל מים מהעמק, ולהעלות אותם מאות מטרים מה שמצריך אנרגיה ועלויות. כנ”ל לגבי הוצאת השפכים ממקסיקו סיטי החוצה. מערכות המים בתוך העיר במצב של שחיקה מתקדמת וישנם צרכים רבים בכל הקשור לניהול משק מים עירוני.

אנרגיה

מקסיקו בעברה נשענה רבות על הכנסות מסקטור האנרגיה בדגש על נפט, באמצעות חברה ממשלתית בשם ‘פמקס’ כאשר רוב ההכנסות ותקציב הממשלה נשענו על הכנסות חברת הנפט הזו. עם השנים ולאחר החתימה על הסכם נפט”א ב- 1094 השוק נפתח לתחרות. יחד עם זאת, הנפט עדיין משמש רכיב משמעותי בכלכלה המקסיקנית עם ייצוא של נפט גולמי שלו בעיקר לארה”ב ולקנדה.

גם בתעשייה זו אנו מזהים הזדמנויות לכניסתן של חברות ישראליות שיש להן פתרונות לתעשייה הספציפית הזו. החל מניהול משק הנפט, מים, תוכנה, סנסורים, ואבטחת סייבר.

רפורמת האנרגיה שעברה ב- 2014 קבעה, כי מקסיקו תשאף לכך ש- 30% מהאנרגיה שלה תגיע ממקורות אנרגיה מתחדשים עד שנת 2025. ובנוסף, מפעלים גדולים יחויבו לכך שלפחות 10% ממקורות האנרגיה שלהם יגיעו ממקורות אנרגיה מתחדשת כבר עד 2020.

יש לכך פוטנציאל גבוה לחברות ישראליות, שכן מקסיקו בורכה בשמש ברוב ימות השנה ואנרגיה סולארית זה תחום עם הרבה מאוד הזדמנויות. האנרגיה המגיעה מהשמש והרוח מנוצלת היטב במקסיקו וישנם פרויקטי ענק שבהם התעשייה הישראלית יכולה להשתלב בצורה מיטבית.

תעשיית הרכב והאירוספייס

מקסיקו כיום היא אחת מיצרניות הרכב הגדולות בעולם. היא מייצרת 6 מיליון רכבים בשנה, כאשר כל השחקניות הגדולות בתחום הרכב במקסיקו כולל תעשיית הספקים (300 במספר) הם שחקני טיר1. החל מייצור והרכבה של רכבים ועד לייצור של חלקי רכב, התעשייה התפתחה מאוד בשנים האחרונות והדרישות הן ליכולות גבוהות בתחום ההרכבה, בקרת איכות וייעול כל תהליך הייצור. חברות ישראליות יכולות להשתלב היטב בתעשייה 4.0 בתחומי הסנסורים, שימוש בדאטה לבקרה על כל תהליך הייצור, ושאיפה לניהול מקסימלי.

בזכות הקירבה לארה”ב, חלק גדול מתהליך הייצור של בואינג וחברות נוספות עבר לצפון מקסיקו  וכיום מקסיקו היא אחת מעשרת השחקניות הגדולות בתחום האירוספייס. מדובר על תעשייה שצומחת בקצב גבוה מאוד בכל העולם, כאשר הדרישה למטוסים הולכת וגוברת וגם במקסיקו התעשייה הזו תלך ותגדל. המשמעות היא שחברות ישראליות הפועלות בתחום יכולות להשתלב יפה.

טלקום וסייבר

במקסיקו יש שלושה שחקנים עיקריים בתחום התקשורת הסלולרית: אמריקה מוביל, טלפוניקה ו ATNT.

השחקנים הללו חולשים של שוק של קרוב ל- 100 מיליון משתמשים. כאשר לכ- 55% יש גם טלפונים חכמים. ב- 2014 עברה רפורמה בטלקום שמטרתה היתה לעודד הטמעת טכנולוגיות וכניסת שחקנים חדשים לתחום. מחירי הסלולר למשתמש הסופי ירדו משמעותית, ונכנס שחקן חדש מרכזי נוסף. מקסיקו מאמצת בברכה חברות הפועלות בתחום הטכנולוגיות והתשתיות לסלולר. חברות הטלקום המקסיקניות רוצות לייצר ערך מוסף למשתמשים החל מיצירת תכנים, דרך הגדלת מהירות האינטרנט ועד לכיסוי סלולרי גדול יותר במקומות פחות מרכזיים.

לחברות ישראליות בתחום החומרה והתוכנה יש הזדמנויות בתחומי האנטנות, האפליקציות, ייעול השימוש ברוחב פס ועוד.

HLSHomeland security

האתגרים של מקסיקו בתחום בטחון המולדת הם עצומים. מקסיקו חולקת גבול של 3,000 ק”מ עם ארה”ב ובגבול הזה עוברות סחורות שחלקן אינן חוקיות וכן סמים. ארה”ב היא צרכנית הסמים מספר 2 בעולם ומקסיקו לצערה משמשת כתחנת מעבר לסמים החוצה אל ארה”ב ונשקים מארה”ב דרומה אל מקסיקו וזה מגביר את נוכחותם של ארגוני פשיעה חזקים ועשירים עם יכולות סמי צבאיות שרוצים לשמר את הטריטוריות ואת העסקים שלהם. משמעות הדבר הם קרבות עקובים מדם עם כוחות השיטור והצבא המקסיקני. ממשלים שונים  במקסיקו ניסו להילחם בתופעה בשיתוף עם ארה”ב, כשההצלחות עד היום היו חלקיות בלבד. כיום, ארגוני הפשיעה במקסיקו אלימים ומסוכנים יותר. לישראל מוניטין טוב מבחינת התעשיות הביטחוניות ולחלק מהחברות הישראליות יש נוכחות קבועה ומשמעותית במקסיקו והדרישות בתחום הביטחון הן לאמצעים צבאיים לבתי הכלא, ערים חכמות, רישות הערים במצלמות, ומרכזי בקרה ושליטה. יש צורך בפתרונות של סנסורים, אמצעי מודיעין ואמצעים אחרים כדי להילחם בפשיעה המאורגנת ובפשיעת הרחוב.

סייבר

החברות המקסיקניות וכן הממשלה לא השקיעו עד כה מספיק בסייבר. רק לאחרונה הוחלט שכל סטייט יקים לעצמו מערך CERT שיספק פתרונות מקומיים להתקפות סייבר.

ה- CERT יוקמו בשנים הקרובות, הן ברמה הפדרלית והן ברמת 32 הסטייטים השונים. הסקטורים שנמצאים הסכנה מידית  למתקפות סייבר הם בתחומי האנרגיה והסקטור הפיננסי.

הבנקים במקסיקו מודעים לכך שמדובר בסכנה ממשית ומחפשים פתרונות כדי להגן על עצמם ועל לקוחותיהם ממתקפות הסייבר.

ישנו מחסור בידע ומומחיות בתחום במקסיקו, וגם כאן ישראל נמצאת בחזית ויש לה מוניטין גבוה מאוד בתחום.

ישנן 3 הזדמנויות עיקריות בתחום פתרונות הסייבר במקסיקו:

מול סטור הבנקאות בגלל הרגולציות וההתקפות האחרונות.

בחברות מתחום האנרגיה שם יש התקפות שיכולות להוביל לאבדן משמעותי של הכנסות.

ובתחום הציוד הרפואי – בסקטור הציוד הרפואי ישראל מצטיינת עם למעלה מ- 1,200 חברות בתחום.

אנחנו נמצאים בקשרים צמודים עם מערכת הבריאות המקסיקנית ויכולים לסייע לחברות ישראליות בכניסה לפרויקטים ומכרזים שונים מול אותם ארגונים.

צוות הנציגות הכלכלית במקסיקו
צוות הנציגות הכלכלית במקסיקו

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>