פברואר 06, 2018

אסי יוסף משרת כנציג הכלכלי והמסחרי של ישראל בשווייץ וכסגן הנציג הקבוע לארגון הסחר העולמי (WTO).

אסי יוסף, הנציג הכלכלי והמסחרי בשוויץ
אסי יוסף, הנציג הכלכלי והמסחרי בשוויץ

שוויץ, הכלכלה ה-20 בגודלה בעולם, היא מדינה קטנה אך מפותחת מאוד. גודלה כפעמיים מגודלה של ישראל עם אוכלוסייה זהה של כ 8.5 מיליון איש. במדינה שמדברת שלוש שפות שונות; אנגלית, צרפתית ואיטלקית, מפתיע כי כלל האזרחים מצליחים להבין אחד את השני בצורה לא רעה בכלל.

עוד יותר מפתיע כי למרות שינויים “ושוקים” כלכליים פנימיים וחיצוניים בכל רחבי אירופה, התוצר המקומי לנפש נותר בין הגבוהים בעולם ועומד על כ 78,000 דולר ב 2016. ניתן לזקוף את מירב העוצמה הכלכלית לסקטור השירותים שמעסיק כ 73% מכוח העבודה בעיקר בשירותים פיננסיים. שוויץ ביחד עם איסלנד, נורווגיה וליכטנשטיין,  הינה חלק מ EFTA גוש סחר שלישראל יש הסכם סחר חופשי עמו החל משנת 1992.

לנספחות המסחרית שמקום מושבה בז’נבה שני סוגי פעילויות מרכזיים ששונים משמעותית זה מזה:

התחום הראשון שייך למה שנקרא Trade Policy” –

ארגון הסחר העולמי נוגע בתחומי חקלאות, מכס, חסמי סחר, רישיונות ייבוא, מאזן תשלומים, גישה לשווקים, שירותים, היצף, יישוב סכסוכי סחר ועוד. בכל אלו מתקיימות ישיבות שוטפות של הוועדות, מספר פעמים בשנה, ותפקידן לאכוף את ההסכמים הקיימים ולדון בתלונות של מדינות על מדינות אחרות, שאינן ממלאות את החובות שבהסכמים. המנגנון רלוונטי לחברות ישראליות שנתקלות בבעיה במדינת היעד לייצוא ורוצות לפתור אותה מול שלטונות אותה מדינה.

בנוסף, מתקיימים בכל העת גם מו”מ לכריתת הסכמי סחר חדשים בין 164 המדינות החברות. בהסכמים אלו שחלקם עוסקים בהפחתת מכסים, אנו מקיימים התייעצות עם נציגי התעשייה הישראלית ומשתדלים ככל יכולתנו לייצג את האינטרסים הדיפנסיביים והאופנסיביים שלה. בדצמבר האחרון, השתתפנו בכנס שרי הסחר ה 11 בבונוס איירס, ארגנטינה. ניתן לומר כי לא הגענו להישגים חדשים משמעותיים בעיקר בגלל שינוי מוקדי הכוח בכלכלה הגלובאלית ועלייתן של סין והודו כמעצמות כלכליות. בהקשר זה ניתן לציין כי ישראל ושוויץ משתפות פעולה באופן הדוק במסגרת ארגון הסחר העולמי, מכיוון ששתיהן מדינות עם כלכלה ליבראלית ואינטרסים דומים בהגנה על סקטור החקלאות שלהן.

בתחום השני Export Promotion – אנו חווים התעוררות ביחסים בין המדינות.

באופן עקבי ולאורך שנים, אחוזי האבטלה בשוויץ, עומדים על כ 3.5%, קרובים למה שנקרא “אבטלה מבנית”. בעקבות “המהפכה התעשייתית הרביעית” הבינה הממשלה כי קיים חשש משמעותי לעליית מספר המובטלים בשני הקרובות ומשכך עושה פעולות רבות ומגוונות לתמוך בחדשנות ולגוון את מקורות הייצוא. כיום, קיימות עשרות יוזמות לקידום חדשנות, נפתח סניף Mass Challenge  בשוויץ, הוקם ארגון בתמיכת הממשלה הפדרלית שנקרא Digital Switzerland שמקדם בשיתוף עם עשרות חברות שוויצריות את ה- Eco-system ובקנטונים השונים יש מאיצים לחברות סטארטאפ שוויצריות.

 

בנוסף, על מנת להבטיח את כושר התחרותיות של שוויץ באיחוד האירופי, רגולציות אירופאיות רבות בתחומים מגוונים אומצו במלואן או כמעט במלואן ע”י שוויץ וזה מאפשר לה לייצא כמעט מחצית מהסחורות והשירותים לאיחוד. התעשיות החזקות והמרכזיות בשוויץ כוללות פרמצבטיקה, מכונות תעשייתיות, כימיקלים, שעונים, כלי מדידה, בנקאות וביטוח ותיירות. אפשר להזכיר את Nestlé, Roche, Novartis, ABB, UBS, Credit Swiss , Swatch, Swisscom, Syngenta כחלק מהחברות והבנקים הגדולים הבין לאומיים שפועלים בשוויץ.

במאי 2016 קיימנו ביחד עם בנק UBS אירוע פינטק וסייבר בציריך שבו הציגו ונפגשו 15 חברות ישראליות עם מוסדות פיננסיים רבים בשוויץ.

ביוני 2017 השתתף מומחה חדשנות מהבנק הקמעונאי הגדול בשוויץ- Raiffeisen באירוע בארגון מינהל סחר חוץ Global Fintech Opportunities בתל אביב.

בתחילת ספטמבר 2017 ביקר שר האוצר השוויצרי בישראל וחתם עם שר ומשרד האוצר הישראליים על מזכר הבנות (MOU) לשת”פ, בעיקר בפינטק בין שתי המדינות.

בהמשך, בסוף אוקטובר הגיעה משלחת של כ 50 איש, בראשות שר הכלכלה השוויצרי לביקור בישראל. השוויצרים ציינו כי זאת אחת המשלחות הגדולות שיצאה בשנים האחרונות והיא כללה פוליטיקאים ברמה הקנטונלית והפדרלית, אנשי אקדמיה, את מנהלי רשות החדשנות השוויצרית, אנשי תקשורת ואנשי עסקים בכירים. אנשי המשלחת בעיקר רצו לראות ולחוות את החדשנות הישראלית, כמו רבים אחרים הם מחפשים את “המתכון” לחדשנות. אנו מקווים כי נוכל לקיים אירוע המשך בשוויץ, ביחד עם רשות החדשנות השוויצרית במהלך 2018.
בנובמבר, מנהלת עיר-עולם בעיריית תל אביב הוזמנה והגיעה ביחד עם 10 סטארטאפים ליום חדשנות (SIF)

שאורגן ע”י Swiss Economic Forum. החברות הישראליות זכו לחשיפה יפה וחלקן הציגו את הטכנולוגיה שלהן בפני קהל של כמה מאות אנשים.

צוות הנספחות בז'נבה, שוויץ

צוות הנספחות, מימין לשמאל: מרטין לואידג’י, אסי יוסף, מארקו אבנדנו-נווה, מאריקה סמית, רודולפו ריבס

אז מהם התחומים שאנו זיהינו כרלוונטיים ל 2018 ובהם אנו סבורים שנוכל לספק לחברות הישראליות את הסיוע הרב ביותר?

מכשור רפואי והפארמה

חברות שוויצריות רבות פעילות הן בתחום הפארמה והן בתחום ה Medical Devices, אנו רואים את ההזדמנות בעיקר בשני אירועים שאנו נוטלים בהם חלק:

זקס פורום  – אירוע שאנו ניקח בו חלק זו השנה השלישית ברציפות. מדובר בעיקר בבמה שאנו יכולים לספק לחברות Early Stage שמחפשות Seed Money. לשלושת ימי הכנס שמתקיים בבאזל מגיעות זרועות ההשקעה של חברות הפארמה הגדולות, משקיעים בתחומי המדיקל, משרדים משפחתיים, VCs ועוד.

MEDICA   – תערוכת הציוד הרפואי בנובמבר בגרמניה, אנו מגייסים לקוחות שוויצרים פוטנציאלים וקובעים להם פגישות עם חברות ישראליות בביתן הלאומי הישראלי ביחד עם מכון הייצוא הישראלי.

ערים חכמות  Smart Cities

יש צורך הולך וגובר בשוויץ להפוך את הערים לדיגיטליות, יעילות וברות קיימא עבור התושבים תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות, שאותן חברות ישראליות יכולות להציע. האזרח השוויצרי שואף לקבל את רמת השירותים הטובה ביותר, ביעילות הגבוהה ביותר.  אנו כרגע במגעים עם שותף מקומי על מנת לנסות ולהביא חברות ישראליות להציג באירוע שהם מקיימים בספטמבר בחלק הצרפתי של שוויץ.

פינטק Fintech

בעקבות היחלשות כוחה של הבנקאות המסורתית בשוויץ ורצונם של הבנקים הגדולים לאמץ טכנולוגיות חדשות בתחום על מנת להישאר רלוונטיים ובעקבות הסכם הבנות (MOU) שנחתם לאחרונה בין משרדי האוצר, אנו בוחנים, ביחד עם משרד האוצר השוויצרי, כיצד למסד את שיתוף הפעולה לטובת החברות הישראליות.

במשרד בז’נבה בנוסף אלי, ישנם ארבעה חברי צוות מוכשרים:

מרטין לואידג’י, מנהל פיתוח עסקי, סחר והשקעות שוויץ-ישראל.

רודולפו ריבס, עו”ד, צוות WTO, אחראי על כיסוי יישוב סכסוכים, קניין רוחני, רכש ממשלתי ועוד.

מארקו אבנדנו-נווה, עו”ד, צוות WTO, אחראי על כיסוי בחינת מדיניות סחר של מדינות, שירותים, נושאי פיתוח ועוד.

מאריקה סמית, עו”ד, צוות WTO, אחראית על כיסוי שירותים, חסמי סחר, המועצה הכללית ועוד.

צוות הנספחות בז'נבה שוויץ
צוות הנספחות, מימין לשמאל:
מארקו אבנדנו-נווה, אסי יוסף, מרטין לואידג’י, מאריקה סמית, רודולפו ריבס

ושתהיה לנו 2018 מוצלחת!


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>