דצמבר 08, 2013

ארומור, יצרנית חומרי גלם לתמציות טעם וריח מהמובילות בעולם, נוסדה ב-1982 על ידי קיבוץ גבעת עוז. במפעל השוכן בקיבוץ מועסקים 85 עובדים.

כיום, 99% מתוצרי המפעל מיוצאים לחברות התרכוב של תמציות טעם וריח, המשרתות את יצרני הבשמים, המשקאות, הקוסמטיקה, הרכב, הנרות, הטואלטיקה ועוד. חברת ארומור מייצאת ל- 66 מדינות בארה”ב, דרום אמריקה, אירופה, סין, הודו ויפן. בשנת 2012 ייצאה ארומור בסכום של 41.8 מיליון דולר, וצפי הייצוא לשנת 2013 עומד על יותר מ-50 מיליון דולר.

קיבוץ גבעת עוז, שהיה בראשית הדרך הבעלים היחיד של המפעל, התכוון לייצא את התוצרת אולם המפעל התקשה בכך ולא נהנה מהישגים, וכפי שמספרת קרן כהן חזון, נשיאת ארומור, מנכ”ל ואחת הבעלים: “למרות שהמפעל עוסק בתחום מאוד אטרקטיבי, הוא עבר בראשית דרכו חבלי לידה ארוכים; יעדי היצוא לא הושגו והחדירה לשווקים חדשים הייתה איטית. גם מערך הייצור היה קטן יחסית ולא יכול היה להתמודד עם ביקוש גדול הרבה יותר. החברה הפסידה קרוב ל- 1.3 מיליון דולר בשנה”.

כשהמפעל היה בן 20 פנו נציגי החברה לכהן חזון, שעזבה באותה עת את מכתשים אגן תעשיות וביקשו ממנה לנהל את ארומור. כהן חזון, שהיכרותה עם החברה החלה בבדיקה של מכתשים אגן ברכישת ארומור, סירבה להצעה, וכפי שהיא משחזרת היום: “עזבתי את מכתשים אגן כדי לפתוח עסק משלי, אבל ראיתי את הפוטנציאל שבחברה והצעתי לארומור שאהיה יועצת שלהם יומיים בשבוע. מהר מאוד היומיים הללו התרחבו לשבוע שלם”.

השנים הבאות היו שנים של שינוי כיוון והתייעלות שהעלו את החברה על דרך המלך – ההנהלה וסגנון הניהול הוחלפו, הוכנסו מוצרים חדשים לפס הייצור וחשיבה אסטרטגית ורציונאליזציה של הייצור שינו את דרכי הייצור והתפעול.

על תנופת הייצוא מספרת כהן חזון: “למרות שהפנים של החברה היו מכוונות לייצוא מלכתחילה, הייצוא הרציני החל בשנים 2002/3. בין השאר הקמנו חברת בת בארה”ב כחלק מהמערך השיווקי”. באפריל 2005 רכשה קרן כהן חזון יחד עם חבריה ממכתשים אגן 50% מחברת ארומור.

שריפה שפרצה במפעל בשנת 2008 היוותה נקודת מפנה. למרות השבתת פעילות המפעל החליטה ההנהלה החדשה לשקמו ולהרחיב את כושר הייצור והשיווק שלו. המפעל שוקם, הוגדל והגיע לצמיחה מרשימה ביותר עם התרחבות לשווקים נוספים בעולם.

והעתיד? “על פי הצפי ארומור תהיה בעוד כ-7 שנים חברה בינלאומית עם מחזור מכירות של כ- 250 מיליון דולר”, מסכמת בסיפוק כהן חזון.

all pic_5


צור קשר עם:
ליצירת קשר לחצו >>