ספטמבר 20, 2022

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה במיל’ אורנה ברביבאי, השיקה אתמול, יום שני (19/09) עם שר התעשייה והמסחר של בחריין, זאייד בין ראשיד אל זייאני, את דיוני המו”מ לכינון הסכם סחר חופשי בין ממלכת בחריין לבין מדינת ישראל.

הביקור הנוכחי של השרה בבחריין תואם ואורגן על ידי צוות המו”מ הישראלי של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה יחד עם שגרירות ישראל במנאמה, בחריין.

בצילום מימין לשמאל – שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי, ראש צוות המו”מ הישראלי, אוהד כהן, ראש צוות המו”מ הבחרייני ושר התעשייה והמסחר של בחריין, זאייד בין ראשיד אל זייאני. צילום: Abbas Hani

במהלך פגישתם, אמרה השרה ברביבאי למקבילה הבחרייני כי היא מברכת על התנעת התהליך שמטרתו חתימה על הסכם סחר חופשי בין המדינות. “אני בטוחה כי הסכם זה מהווה נדבך נוסף בחיזוק הסכמי אברהם ובקידום המטרות שסוכמו בוועידת הנגב. ההסכם יסייע לחזק באופן משמעותי את היחסים בין בחריין לישראל, יסיר חסמים, ירחיב את שיתוף הפעולה הכלכלי ויסייע בבניית גשרים נוספים בין המדינות”, הוסיפה ברביבאי.

עוד נפגשה השרה בביקורה עם שר האוצר והכלכלה הבחרייני, שיח’ סלמאן בין ח’ליפה אל-ח’ליפה. השניים דנו על חשיבות היחסים בין המדינות ובחינת האפשרויות לנוכח האתגרים הגלובליים למדינות האזור.

בפגישות שהתקיימו עם שר התעשייה ושר האוצר הבחריינים השתתפו מר איתן נאה, שגריר ישראל בבחריין, מר אוהד כהן, ראש מינהל סחר חוץ וראש צוות המשא ומתן הישראלי על הסכם הסחר החופשי ויוליה לרנר שניר, מנהלת תחום מדיניות והסכמי סחר במינהל סחר חוץ שתוביל את העבודה על ההסכם מהצד הישראלי יחד עם נציגים ממשרד הכלכלה ומשרדי ממשלה נוספים מול גורמי המקצוע במשרד התעשייה והמסחר הבחרייני.

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ וראש צוות המו”מ הישראלי לכינון הסכם הסחר החופשי עם בחריין: “מאז כינון הסכמי אברהם, היקף הסחר בין כלל מדינות האזור לישראל נמצא בצמיחה מתמדת. אנו מקווים שהסכם סחר חופשי עם ממלכת בחריין, על כלכלתה המגוונת, יוסיף מימד חדש ליחסים אלה. בכוונתנו לגבש עם עמיתינו הבחריינים הסכם משמעותי, שיכלול בין היתר סוגיות הנוגעות לסחר בסחורות, רגולציה ותקינה, מכס, סחר בשירותים, רכש ממשלתי, סחר אלקטרוני ושמירה על זכויות קניין רוחני. לאחר שנחתמה ההצהרה, הצדדים צפויים לקיים סבבי מו”מ, תוך שאיפה להשלים את התהליך בהקדם האפשרי”.

על פי נתוני מינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה, מאז הסכמי אברהם שנחתמו לפני כשנתיים, הסחר בין ישראל לבחריין גדל בהתמדה ובשנת 2021 עמד על היקף של כ-7.5 מיליון דולר. במינהל סחר חוץ מעריכים כי הסכם הסחר המתגבש יאיץ עוד יותר את הגידול בהיקפי הסחר בין המדינות.

~~

נתוני סחר: בשנת 2021, היקף היצוא הישראלי לבחריין עמד על כ-4 מיליון דולר, כאשר רובו בתחומי ענף הפנינים, יהלומים ומתכות יקרות אך גם כימיקלים ומוצרי תעשיות כימיות, מכונות ומיכון חשמלי. היקף היבוא מבחריין לישראל עמד על כ-3.5 מיליון דולר והכיל בעיקר מתכות בסיס, אך גם מינרלים ודלקים.


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>