לשכת המסחר הבינלאומית של דובאי (Dubai International Chamber), אחת משלושת לשכות המסחר הפועלות תחת איגוד לשכות המסחר של דובאי, הודיעה על כוונתה לפתוח נציגות בתל אביב, שתפעל להקל על הסחר וההשקעות בין הקהילות העסקיות בדובאי ובישראל.

שרת הכלכלה והתעשייה הישראלית, האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי: “הודעת איגוד לשכות המסחר הבינלאומיות של דובאי מגיעה כהמשך ישיר להסכם הסחר החופשי עליו חתמנו בשבוע שעבר, ומשקפת את המחויבות האיתנה ששתי המדינות מייחסות לחיזוק הקשרים הכלכליים וליצירת הזדמנויות חדשות לעסקים”

שגריר ישראל באמירויות, מר אמיר חייק: “החתימה על הסכם הסחר החופשי היא צעד היסטורי הפותח הזדמנויות עסקיות לשתי מדינותינו. החלטת הלשכה הבינלאומית של דובאי להקים נציגות בישראל, מהווה צעד משמעותי לקראת קידום שיתוף הפעולה בין שתי המדינות והקהילות העסקיות שלהן”

נשיא ומנכ”ל איגוד לשכות המסחר הבינלאומיות של דובאי, חמד בועמים, אמר בהתייחס להחלטה כי: “ישראל צפויה להפוך לאחת מ-10 שותפי הסחר המובילים של דובאי תוך מספר שנים”

צילום: דוברות משרד הכלכלה והתעשייה

הנציגות של לשכת המסחר הבינ”ל תפעל לזהות הזדמנויות עסקיות והזדמנויות השקעה בעלות פוטנציאל גבוה במגזרי המסחר, הכלכלה הדיגיטלית, החקלאות, ביטחון המזון ותעשיית החלל, תוך מתן תמיכה ומענה לחברות ישראליות בכניסתן לשוק דובאי.

על פי לשון ההודעה של לשכת המסחר הבינלאומית של דובאי, הנציגות בישראל תסייע לחברות ישראליות למנף את פעילותן באיחוד האמירות הערביות בכדי להרחיב את טווח ההגעה שלהן לשווקים גלובליים ברחבי המפרץ הערבי, אפריקה ואסיה. ההכרזה על הקמת הנציגות בישראל מגיעה לאחר שדירקטוריון הלשכה הבינלאומית של דובאי אישר לאחרונה את האסטרטגיה החדשה שמטרתה להעלות את מעמד דובאי כמרכז עסקי גלובלי ושוק מועדף על חברות רב לאומיות.

ההודעה נמסרה במהלך פגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין חמד בועמים, נשיא ומנכ”ל איגוד לשכות המסחר של דובאי, והאלופה (במיל’) אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה הישראלית, ובהשתתפות מנהל מינהל סחר חוץ וראש צוות המו”מ, מר אוהד כהן ומר אמיר חייק, שגריר ישראל באיחוד האמירויות ונציגי ממשל נוספים משתי המדינות.

מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה וראש צוות המו”מ להסכם סחר החופשי עם איחוד האמירויות, אוהד כהן: אנו שמחים על ההחלטה לפתוח נציגות רשמית של לשכת המסחר של דובאיי בישראל, שתאפשר גישה בלתי אמצעית ונוחה לשיתופי פעולה במסגרת המאמצים לחיזוק קשרי המסחר וההשקעות בין ישראל ואיחוד האמירויות. עתה משפתחנו את הנספחות הכלכלית באבו דאבי – האמונה על קידום וחיזוק קשרי המסחר עם כל איחוד האמירויות, אנו מזמינים חברות ישראליות לפנות אלינו בכל נושא הנוגע לקידום יצוא ומשיכת השקעות מול השוק האמירתי”.

לדברי עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר: “פתיחת נציגות של לשכת המסחר של דובאי בישראל היא פעולה ישירה של מערכת היחסים שפותחה במשך שנים בין איגוד לשכות המסחר ללשכת המסחר דובאי. ראוי להזכיר שיחסים אלה החלו כבר במסגרת ה- World Chamber Federation (WCF), שהוא חלק מלשכת המסחר הבינל’. עוד טרם כוננו היחסים הכלכליים בין ישראל לדובאי, נוצרו במסגרת ה-WCF יחסים ישירים עם לשכת המסחר דובאי ובעיקר עם נשיאה חמאד בועיים. איגוד לשכות המסחר דאג מיד עם כינון היחסים הכלכליים, להעצים את היחסים עם לשכת המסחר של דובאי, בתמיכת משרד הכלכלה והתעשייה ולעשותם לפתוחים, רחבים וממוסדים. אנו רואים בפתיחת נציגות לשכת המסחר דובאי בתל אביב המשך טבעי בהתפתחות היחסים בין הלשכות והמדינות גם יחד.”

נשיא ומנכ”ל איגוד לשכות המסחר הבינלאומיות של דובאי, חמד בועמים, אמר בהתייחס להחלטה כי: “הרחבת הנוכחות שלנו בישראל תאפשר לנו להשיג את יעדי הסכם השותפות הכלכלית המקיפה שנחתמה על ידי איחוד האמירויות הערביות וישראל, לבנות גשרים חדשים בין שתי הקהילות העסקיות ולהגביר את הסחר שאינו נפט כדי להגיע ל-10 מיליארד דולר בשנה בחמש השנים הבאות”. בועים הדגיש את התפקיד החשוב של קידום דובאי כשער גלובלי לחברות ישראליות ומשיכת השקעות זרות במגזרים מרכזיים בעלי עניין הדדי כמו כלכלה דיגיטלית, טכנולוגיית מידע, בינה מלאכותית, שירותים חכמים, טכנולוגיות חקלאות ומזון ומדעי החלל. בועים אף הוסיף ותיאר את ישראל כ”שוק בעל חשיבות אסטרטגית לדובאי” וציין כי “ישראל צפויה להפוך לאחת מ-10 שותפי הסחר המובילים של דובאי תוך מספר שנים.” לבסוף, ציין בועים כי הנציגות בישראל תפעל להשגת היעדים המפורטים במסגרת תכנית סחר החוץ של דובאי עליה הכריז הוד מעלתו שיח’ מוחמד בן ראשיד אל מקטום, סגן נשיא וראש ממשלת איחוד האמירויות והשליט של דובאי, שמטרתה להגביר את סחר ללא נפט ל-2 טריליון AED בתוך חמש שנים.

נתוני סחר: מאז כינון הסכמי אברהם, גדל משמעותית הסחר בסחורות בין איחוד האמירויות הערביות לבין ישראל והגיע בשנת 2021 להיקף של כ-885 מיליון דולר כאשר מאז כינון היחסים באוגוסט 2020 ועד סוף 2021 הגיע היקף הסחר בסחורות בין המדינות לסכום הגבוה מ-1 מיליארד דולר.


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>