ינואר 08, 2019

חברת Raycatch הישראלית – מחברת בין חדשנות ישראלית לשוק הגרמני

עולם האנרגיה נמצא בעיצומה של מהפכה שתהפוך את שוק האנרגיה העולמי לשוק חכם, מבוזר ומחובר.

מהפכה כזאת טומנת בחובה הזדמנויות רבות לחברות ישראליות בתחומי התוכנה וטכנולוגיות המידע, לפניכם הסיפור של חברת Raycatch

כתבה מאת: אופירה אנגלברג 

בשבוע שעבר, בין שלל הודעות על גיוסים למיניהם, יצאה הודעה על גיוס כספים של חברת Raycatch הישראלית, על ידי חברת BayWa הגרמנית. השבוע שוחחתי עם מנכ”ל  Raycatch, חגי הופלנד, כדי לברך אותו על הגיוס ולנסות להוציא תובנה או שתיים מהתהליך שהתרחש.

חברת Raycatch שהוקמה לפני כ-3 שנים מציעה פתרון AI לאנרגיה סולארית, ועונה על צורך אמיתי וכואב של בעלי נכסים סולאריים.

הפתרון שהיא מציעה קורא ומנתח את הדאטה המתקבל ממערכות הניטור, מצביע על בעיות ומביא בעצם לאופטימיזציה של הפוטנציאל מהשדות הסולאריים. מקימי החברה, חגי הופלנד ומייק גולדשטיין, הם לא יזמים צעירים בתחילת דרכם. הם פעילים בתחום האנרגיה המתחדשת (Renewable Energy) כבר שנים רבות, ומאחוריהם כבר היסטוריה מכובדת של 15 סטראטאפים וביניהם כאלה שנמכרו והונפקו בהצלחה.

חברת Raycatch
חברת Raycatch

Raycatch השתתפה ביוני האחרון בתערוכת InterSolar בביתן הישראלי שמאורגן על ידי הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בברלין בשיתוף מכון הייצוא.

הפגישה עם ה-CVC של BayWa נקבעה להם כחלק מהשירות של הנספחות הכלכלית לקביעת פגישות עוד לפני התערוכה.

חגי מציין שהחיבור ל-BayWa היה קיים עוד טרם התערוכה דרך פרויקט משותף שעבדו עליו עם מחלקה אחרת לגמרי בחברה, מה שכנראה הקל על התהליך, אך לפגישה עצמה הגיעו מקבלי החלטות מקרן ההשקעות הפנימית של החברה, שלא היה בינם לבין Raycatch קשר קודם לכן. הפגישה הסתיימה בהצלחה, וכבר למחרת נקבעה פגישה נוספת במשרדי BayWa  וזה היה תחילתו של תהליך מהיר, מטאורי אפילו, שהסתיים בגיוס המוצלח לפני כשבוע, פחות מ-5 חודשים מאז הפגישה הראשונה בתערוכה.

הגיוס בטבעו הוא גיוס VC קלאסי- ללא התניות בשינוי הטכנולוגיה להתאמת הצרכים של BayWa.

הערך המרכזי של Raycatch מלבד הכסף, כמובן, הוא היכולת לעשות ולידציה לטכנולוגיה שלהם בחברת ענק שמאפשרת להם להגדיל את החשיפה והשימוש ב-scale עצום.

כששוחחתי עם חגי, העמדתי בפניו אמירות שאני נתקלת בהן על בסיס יומיומי, למשל, האמירה שבגרמניה התהליך מקדש את המטרה ולוקח לחברות גרמניות זמן ארוך בהרבה ממה שאנחנו רגילים אליו בישראל לקבל החלטות. או למשל, שכדי להצליח בגרמניה חייבים לגייס צוות מקומי שנמצא על הקרקע ודובר את השפה.

לדבריו, פרדיגמה אחת הם הצליחו לשבור והוכיחו שאפשר לגרום גם לחברה גרמנית שורשית ומסורתית לקבל החלטות ולהניע תהליכים במהירות. לגבי הפרדיגמה השנייה, זה מה שצריך לעמוד כרגע למבחן.

ההשקעה היא רק צעד ראשון בדרך לשיתוף פעולה ומימוש הפוטנציאל של העסקה, וזה כנראה התהליך שידרוש יותר זמן ועבודת שטח. למרות שכרגע לא מתוכנן גיוס צוות מקומי או מעבר של אנשי מפתח בחברה לגרמניה, עוד מוקדם מדי לדעת מה ידרוש מימוש מוצלח.

אז מה כן איפשר את הסיום המהיר של התהליך? לפי חגי, BayWa היא אמנם חברה גרמנית ביסודה, אך הצוות שעבר מולם על התהליך היה ברובו בינלאומי, כזה שעובד לפי אג’נדה ברורה של השקעות בטכנולוגיה מחוץ לגרמניה כדי לגשר על הפער שנוצר באירופה בכלל ובגרמניה בפרט בעולמות ה-IT וטכנולוגיות מתקדמות.

החברות הגדולות בגרמניה מבינות שלא ניתן להישאר מאחור, ומחפשות איך להביא את החדשנות מבחוץ.

כידוע, ארגוני ענק גרמנים כמו Innogy, Volkswagen ו- Duetsche Telekom פתחו בשנתיים האחרונות מרכזי חדשנות בישראל, ומחזרים במרץ אחר סטארט אפים ישראלים להצטרף לתוכניות אקסלרציה שנפתחות בגרמניה כפטריות אחר הגשם.

אולי לא כל החברות באמת מסוגלות עדיין לקבל החלטות חותכות ומהירות כמו זו של BayWa,  אך לפחות ניכרים הרצון והפתיחות לפתוח את השוק הגרמני המסורתי והבירוקרטי לתרבות של חדשנות ומהירות תגובה כמו זו שאנו רגילים לה בישראל.

ובשורה התחתונה, חגי מבקש לסכם ולומר שלא מספיק סטארט-אפים בארץ מכירים ומבינים את הערך שמכון הייצוא והנספחויות הכלכליות בעולם יכולים לייצר להם.

המדינה מעמידה לטובת החברות האלו משאבים מרובים, ומי שמשכילים להשתמש בהם ולעבוד יחד עם הגופים והאנשים הרלוונטיים, יכולים לייצר שיתופי פעולה יקרי ערך לפעילותם ולפתוח עבורם דלתות רבות.

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>