יוני 23, 2015
יוני 23, 2015

בחינת מחזוריות עונתית ביצוא הסחורות הישראלי

מסתבר, כי בין הגורמים הרבים המשפיעים על היצוא הישראלי נמצאת גם השפעת עונות השנה. קל להבין, למשל, שהיצוא של סחורות חקלאיות משתנה לאורך חודשי השנה וזאת עקב סיבות הקשורות לעונות השנה. מחזוריות, המתבטאת בירידה ביצוא החקלאי בקיץ החל ממרץ עד אוגוסט ועלייה חוזרת בחורף החל מחודש ספטמבר.

אנו יכולים, אולי, גם להבין גם למה יצוא נעליים ומוצרי טקסטיל מושפעים מהעונות השונות (עלייה ביוני-יולי, כאשר מיוצאת קולקציית החורף המתקרב וכן בנובמבר-דצמבר יש עליה ביצוא לקראת מכירות הקיץ), אך מסתבר, כי גם סקטורים אחרים של היצוא הישראלי ושל הכלכלה הישראלית מושפעים מעונות השנה.

מחזוריות יצוא סחורות חקלאיות (2007-2014)

AgriculturalProductsExportCyclicality

מחזוריות יצוא נעליים ומוצרי טקסטיל (2007-2014)

ShoesTextileProductsExportCyclicality

 

נדמה כאילו כל העולם קונה מאיתנו מכשור רפואי דווקא בחודש מרץ אילו יצוא מוצרי תקשורת לארה”ב פורח באופן קבוע בחודש מאי. אפרופו תקשורת, החודש החזק ביותר ליצוא מוצרי תקשורת לאסיה הוא דווקא בספטמבר. בקיץ, בחודש יוני נדמה כאילו העולם הכלכלי מאט, יש ירידה ביצוא באופן קבוע לכל העולם ובכל הסקטורים. כנראה, שאנשי העסקים מתכוננים לחופשות הקיץ שלהם וברבעון האחרון של השנה היצוא גדל בחזרה בעיקר לאירופה.

חלק מהסיבות לשינויים הקבועים ביצוא הישראלי קלים להבנה: מכירות של מוצרי צריכה בדצמבר לקראת עונת המתנות עם סיום השנה בעולם הנוצרי או בחודשי ינואר ופברואר לקראת חגיגות ראש השנה הסיני. קשה יותר להבין את התנודות הקבועות של יצוא תעשיית ההייטק או הכימיקלים.

אנו יודעים לבודד את הגורמים העיקריים, המשפיעים על היצוא הישראלי. הגורמים הללו הם הביקוש, הנובע מהצמיחה בשווקי היעד, שער החליפין, תנאי הסחר (כגון הסכמי סחר חופשי והכרה בתקינה) וגם רמת המידע, השחיתות והשקיפות של מדינות היעד ליצוא הישראלי.

עם זאת, ישנם משתנים נוספים קשים מאד למדידה או לזיהוי, כגון סחר במכסות על תוצרת חקלאית, שינויים רגולטוריים, קשיים לוגיסטיים ובעיקר הקשרים תרבותיים, הרגלי קניה ועשיית עסקים, השונים בכל יבשת ובכל מדינה ויוצרים חוקיות ארוכת טווח ביצוא.

לקראת שינוי רגולטורי במדינת היעד, כגון הקלה או החמרה בחוקי היבוא של מוצרים מסוימים, נראה שינוי ביצוא הישראלי באותו המוצר.

היצוא יגדל, כאשר היצואנים ינסו להספיק לייצא סחורות לפני כניסת השינוי לתוקף (במידה של החמרה), או שימתינו עם המשלוחים לאחר כניסת השינוי (במידה של שינוי מקל).

גם קשיים לוגיסטיים, כגון שביתות בנמלים או חוסר יציבות פוליטית מקומי, שמכניס אלמנט של חוסר ודאות להמשך הסחר עם אותה מדינה ויכולת התשלום שלה, משפיע. היצואנים מווסתים את הסחר על פי החדשות, הנוגעות באפשרויות הסחר המגיעות ממדינת היעד.

לסיכום, הסחר הבין לאומי מושפע ממאות גורמים ואת מרביתם אנו יודעים לבודד ולאתר את השפעתם ובכך לחזות את המחזוריות של הסחר הישראלי.

השינויים בסך היצוא הישראלי לאורך השנה

YearExportChanges


אהוד גונן

צור קשר עם: אהוד גונן
ליצירת קשר לחצו >>