בימים אלו שכולם נמצאים בבתים ללא יכולת לצאת החוצה ולשאוף אוויר צח הצ’ילנים יכולים להיות רגועים יותר. למה? כי חוץ מקורונה בצ’ילה תמיד יש את הסיכון של רעידות האדמה אבל בצ’ילה הסיכוי לקריסת הבתים והבניינים נמוך ביותר. בספרדית צ’ילנית יש שתי מילים המתארות רעידת אדמה: מילה ראשונה היא Temblor  – מילה המעידה על רעידה קלה עד 7 בסולם ריכטר (לשם השוואה 7 בסולם ריכטר זו רעידה שיכולה להרוס בניינים שלמים בישראל) והמילה השניה היא Terremoto- מילה המעידה על רעידת אדמה חזקה ממש. המקומיים אף אוהבים להתבדח על הנושא. הפעם אחרונה שהייתה רעידה בעוצמה כזו הייתה ב-2010 בעוצמה של  בסולם ריכטר8.8 (מקום 5 מאז התחלת המדידות). לאחר מכן גם היה צונאמי, ורוב הנפגעים באו מתוצאת לוואי זו ולא מעוצמת הרעידה עצמה.

בזמן שבישראל כיום משפצים בניינים על מנת למנוע קריסה בעת רעידות אדמה, בצ’ילה תקנות אלו נכנסו לתוקף רשמי כבר בשנת  1971 לאחר כמה מקרים חמורים במדינה. צ’ילה היא אחת המדינות עם הכי הרבה רעידות אדמה בגלל מיקומה על “טבעת האש” ולכן היא מהמתקדמות בעולם בבניה אנטי ססמית. תקנות הבניה שלה מחמירות ביותר ונראה שהתקן עובד כיוון שלא נרשם כמעט הרס בבניינים ובתשתיות בשנים האחרונות. למבקרים במרכז העיר סנטיאגו ניתן לשים לב כי כמעט כל הבניינים מתוארכים לבנייה מודרנית כיוון שעתיקים יותר נבנו בתקן הישן ולא שרדו.

בשנת 1972 הם קבעו את תקן הבניה הססמי הראשון המכונה NCh 433, ‘Seismic Design of Buildings’, אשר הותאם לאמץ את הקריטריונים של קוד ACI 318 לתכנון בטון מזוין. התקנה NCh 433 נועדה להבטיח שמבנים יעמדו בתנועות סיסמיות בעוצמה בינונית ללא נזק ויגבילו את הנזק לאלמנטים לא מבניים במהלך רעידות אדמה בעוצמה בינונית.  בנוסף, גם אם כבר מתרחש נזק, תקנה זו עוזרת להימנע ממפולות במהלך רעידות אדמה חזקות. כמו כן, היא קובעת את דרישות התכנון של מבנים, אשר בצ’ילה לרוב תואמים מבנים מובנים שנבנו על בסיס אלמנטים מבטון מזוין. חומר זה אינו בהכרח היעיל ביותר, אך הוא ללא ספק זה שיש לו הכי הרבה מחקרים והניסויים עליו מוכחים ביותר. לכן זה הופך אותו לחומר המועדף על ידי מהנדסים בעת תכנון בניין. השילוב הנ”ל הומצא על ידי  שלושה מהנדסים צ’יליאנים גדולים, רודריגו פלורס, אליאס ארזה וסנטיאגו אריאס, שהכשירו מהנדסים רבים. טכניקה זו של שילוב בטון עם פלדה מאפשרת לבניין להיות גמיש. כאשר מתרחשת רעידת אדמה הבניין יהיה מספיק גמיש בכך שהוא יזוז ויתנדנד אך לא יתמוטט מכך.

מטרת תקן זה להבטיח כי המבנים  מצליחים להתנגד לתנועות סיסמיות בעוצמה בינונית ללא נזק, להגביל את הנזק לאלמנטים לא מבניים במהלך רעידות אדמה בעוצמה בינונית ולדאוג שגם אם הם נפגעים, להימנע מקריסה במהלך רעידות אדמה בעוצמה קשה במיוחד.

הבניה בצ’ילה מתאימה את עצמה למבנה הטופוגרפי ולכן הבניה משתנה בהתאם לאזור. ניתן לראות שבדרום המדינה רוב הבניינים הם נמוכים יחסית(עד 4 קומות) והם לרוב עשויים עץ כיוון שהוא עמיד מאוד לתנודות האדמה.

מנסיון אישי, הבניינים זז היטב וככל שנמצאים בקומה גבוהה יותר התחושה הינה חזקה יותר. לכן ההוראות פה בעת רעידה היא לפתוח את הדלת הראשית כדי שהדלת לא תתקע במשקוף כמו כן בבתים פה ניתן לראות שאין דברים תלויים מעל המיטות.

תחום הבנייה המפותח בצ’ילה מאפשר חילופי רעיונות וטכנולוגיות דו כיווניים בין ישראל וצ’ילה. חברות רבות נכנסו לתחום הבנייה בישראל עם פתרונות חדשניים ובגלל חוזקו של התחום בצ’ילה והביסוס הכלכלי הרחב שלו יש כר נרחב להטמעה של טכנולוגיות אלו בצ’ילה. מן הצד השני יש נכונות גבוהה של גורמים מקומיים לתרום מהידע והנסיון שלהם בהתמודדות מונעת עם רעידות אדמה עם חברות וקבלנים ישראליים.

אנו מזמינים חברות המתמחות בתחום הבניה ופתרונותיה המתעניינות להתרחב לשוק הלטיני לפנות אלינו בנספחות המסחרית כדי לראות כיצד אנו יכולים לסייע להן להשתלב בשוק המקומי.

הפוסט נכתב בסיוע יערה שור