בלוג מינהל סחר חוץ

כניסה לתוקף של הסכם סחר חופשי בין ישראל לקולומביה

קולומביה הודיעה לישראל באופן רשמי על השלמת תהליך האשרור של ההסכם, אשר ייכנס לתוקף ב-11 באוגוסט 2020.

ההסכם נחתם בספטמבר 2013 ואושרר בישראל ב-2014. אשרור ההסכם בקולומביה התארך מעבר למצופה, בין היתר בשל דרישה של בית הדין החוקתי, אשר נדרש לאשר את ההסכם, שהצדדים יבהירו בהצהרה משותפת מהי כוונתם במונחים מסוימים המופיעים בהסכם. המו”מ לגיבוש הפרשנות המשותפת נמשך מספר חודשים והשלמתו סללה את הדרך לכניסה לתוקף של ההסכם.

צוות המומ הישראלי בבית הנשיא
צוות המשא ומתן הישראלי בבית הנשיא, מימין לשמאל: ניר ברנגה, עמי לוין, דניאל קולבר, נטלי גוטמן-חן, דוד חורי, ראובן אזוף ודבי מילשטיין

במסגרת מדיניות משרד הכלכלה והתעשייה להרחיב את היצוא מישראל לשווקים חדשים, החל במרץ 2012 מו”מ נמרץ להסכם סחר חופשי בין ישראל וקולומביה והושלם בזמן מהיר יחסית, של שנה ושלושה חודשים. המו”מ נוהל ע”י מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, בשיתוף עם משרד החוץ, מינהל המכס ומשרדי החקלאות, האוצר והמשפטים.

עם כניסת ההסכם לתוקף, יהיה רוב היצוא התעשייתי לקולומביה פטור ממכס באופן מידי, ולהפך. על יתר המוצרים יופחת המכס באופן הדרגתי תוך 10 שנים. כך למשל, יצוא לקולומביה של תרופות, מכשור רפואי, כימיקלים, מוצרי תקשורת ומוצרי טקסטיל שכיום חייבים במכס בשיעור של 5%-35% ייהנו מפטור מלא ממכס ויוכלו להיטיב להתמודד עם התחרות הגלובאלית.

בנוסף, ההסכם כולל הטבות בענפי החקלאות והמזון. כך לדוגמה, צפוי ההסכם להביא להוזלה של מוצרים המיובאים מקולומביה שיהיו פטורים ממכס, כגון אגוזי מקדמיה (שיעור המכס הנוכחי הוא 4%), אננס, גויאבה ומנגו מיובשים (8%), ממתקים המכילים קקאו (5%), רקיקים מתוקים (4%), ריבות (4%)  ובשר בקר טרי (במסגרת מכסה, שיעור המכס הנוכחי הוא 12%+ 3.25 ₪ לקילוגרם).

בנוסף למכסים, יפתח ההסכם את שוק הרכש הממשלתי בקולומביה עבור חברות ישראליות, יגביר את הליברליזציה בסחר בשירותים ויחזק את מנגנוני ההגנה על השקעות ישראליות בקולומביה.

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ ציין כי “להידוק היחסים הכלכליים עם קולומביה ישנה חשיבות כפולה הן מההיבט של פתיחת שווקים חדשים עבור התעשייה הישראלית והן לאור הצורך בחיזוק מעמדה של ישראל בקרב מדינות אמריקה הלטינית. קולומביה הינה מידידותיה הטובות של ישראל והכלכלה השלישית בגודלה בדרום אמריקה. הידוק היחסים הכלכליים עמה הוא צעד מתבקש.”

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ מציין כי “הסכם הסחר בין ישראל לקולומביה יפתח בפני היצוא הישראלי את אחת הכלכלות המעניינות ובעלות פוטנציאל הצמיחה בין מדינות אמריקה הלטינית. ההסכם יאפשר לחברות הישראליות יתרון תחרותי בשוק הקולומביאני תוך הסרת חסמי הסחר השונים בהם הן נתקלות בעת היצוא לשוק זה. קולומביה מצטרפת למדינות נוספות באמריקה הלטינית עימן חתמה ישראל על הסכמי סחר חופשי, ואשר בזכותם מצליחות חברות ישראליות להתמודד בהצלחה בשווקים אלו: מקסיקו, ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי, פרגוואי ופנמה, וכעת גם קולומביה”.

היקף הסחר בסחורות בין הצדדים עמד ב-2019 על כ-106 מיליון דולר, כאשר היצוא מישראל עמד על כ-85 מיליוני דולרים והיבוא מקולומביה עמד על כ-21 מיליוני דולרים. ענפי היצוא העיקריים מישראל הם מכונות ומיכון חשמלי ומכני (38%), מוצרי תעשיות כימיות (29%), מכשור אופטי ורפואי (13%) ומוצרי גומי ופלסטיק (8%). ענף היבוא המרכזי מקולומביה הוא מוצרי מזון וחקלאות (65%).

 

צור קשר עם:

מטה מינהל סחר חוץ

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל