נובמבר 28, 2017

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: ההסכם צפוי להקל על הייצוא לשווקים נבחרים בעולם

ממשלת ישראל צפויה לאשרר את ההסכם לפישוט הליכי סחר ויצואנים ישראלים ייהנו מגישה נוחה יותר לשווקיי העולם.

giving you the world

 

ממשלת ישראל אשררה בתחילת החודש את ההסכם החשוב ביותר שנחתם בעשרים השנים האחרונות בארגון הסחר העולמי (WTO). מדובר בהסכם לפישוט סחרTrade Facilitation) Agreement) שהוא הסכם בינלאומי בין 165 המדינות החברות ב-WTO ושקובע לראשונה סטנדרט בינלאומי לטיפול בסחורות בנמלים.

מטרתו של ההסכם להקל ולהוזיל את כל אותם שלבים בשרשרת היבוא והיצוא, בין היתר על ידי יישום פרקטיקה של ‘single window’ (בישראל, באמצעות מערכת המכס “מסלול”), המפשטת את תהליך הגשת הבקשות לאישורים או רישיונות מהרשויות המוסמכות, חובה בדבר שקיפות ופרסום נהלים, גביית אגרות, קביעת סטנדרט בדבר תהליכי בקרה ומינימום עיכובים בתחנות השונות, ועוד.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, התייחס להצטרפות ישראל להסכם וציין כי משמעות ההסכם היא וודאות גבוהה יותר ולכן גם חיסכון בעלויות ליצואנים המייצאים למדינות שבהן סטנדרט הטיפול בסחורות היה עד כה לוקה בחסר, למשל בחלק מהמדינות המתפתחות, בהן גם שווקים המתפתחים במהירות.

שר הכלכלה והתעשייה ציין את דבריו של נשיא ארה”ב לשעבר ברק אובמה עם סיום המו”מ על ההסכם כי עסקים קטנים שעד כה התקשו לנווט בין פרוצדורות המכס המסובכות ברחבי העולם, יהיו בין המרוויחים הגדולים מההסכם הבינלאומי פישוט הליכי הסחר. שר הכלכלה והתעשייה ציין בנוסף כי כי לפי כל התחזיות, להסכם תהיה השפעה ניכרת על שיעור הצמיחה הגלובלי, בשיעור של לפחות 5 אחוזים, בין היתר בעקבות הפחתה כוללת צפויה של עלויות הסחר הגלובלי בכ-15% בעקבותיו.

מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, אוהד כהן, הוסיף כי ההסכם נחתם בכנס שרי ה-WTO  לפני כשלוש שנים, כשישראל הייתה אחת המדינות שתמכה ביוזמה באופן פעיל.

מאז נמצא ההסכם בתהליך הדרגתי של אשרור והתאמה לנהלים ולחוקים בכל אחת מהמדינות החברות הארגון. החיסכון בעלויות ליצואנים יבוא לידי ביטוי כאמור בהסרת בירוקרטיית – יתר, חוסר יעילות ועיכובים בגבולות וביטול דרישות עודפות למסמכים ועמלות, שכולן ביחד מעמיסות נטל עלות כבד. מחקרים שעליהם נסמך ה WTO מראים שכל יום עיכוב בגבולות הביא לעליה של כמעט אחוז אחד בממוצע בעלויות. בקניה למשל, כך לפי מחקר אחר, בזכות מערכת single window  בסטנדרט המתחייב מההסכם, עלה בידי רשויות המכס להפחית את עלות ההצהרה ליצואן מ-350 ל-65 דולר בלבד.

ראש מינהל המכס, מר אבי ארדיטי, הוסיף כי “המכס הישראלי עובד בסטנדרטים בינלאומיים מהגבוהים בעולם, וההסכם משקף ומחזק את חזון המכס.”


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>