ספטמבר 15, 2020

בחלוף עשור מאז הצטרפותה של מדינת ישראל ל-OECD, הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח, ישראל שותפה פעילה לצד 36 מדינות בהובלת תהליכי למידה, שיתוף וחשיבה המאפשרים צמיחה כלכלית וחברתית הדדית ומסכמת עשור של פעילות ענפה במגוון תחומים וועדות הארגון.

בתאריך ה-7 בספטמבר 2020, ציינו עשור להצטרפות הרשמית של מדינת ישראל לארגון ה-OECD (Organization for Economic Cooperation and Development), פורום בינלאומי ייחודי במסגרתו המדינות החברות מפתחות מדיניות כלכלית וחברתית תוך שיתוף פעולה ולמידה הדדית.

יעדי ה-OECD כוללים סחר פתוח, משילות, תמיכה בצמיחה כלכלית וסביבתית, עידוד התעסוקה והעלאת רמת החיים, כמו גם סיוע להתפתחות כלכלית גלובלית. הארגון, שמושבו בפריז, הוא ארגון חשוב המשמש כעין מועדון של מדינות ה”חושבות באופן דומה” על ניהול מדיניות כלכלית וסחר עולמי. בארגון חברות, בין היתר, מרבית מדינות האיחוד האירופי, ארה”ב, קנדה, יפן, קוריאה, אוסטרליה, ניו זילנד, צ’ילה ומקסיקו.

הדרך להצטרפות לארגון:

דרכה של מדינת ישראל ל-OECD החלה עוד בשנת 1997 ע”י השתתפות בוועדות בודדות והבעת רצון להצטרף לארגון. בשנת 2007, אימצה מועצת ה-OECD החלטה לפתוח בשיחות עם חמש מדינות- צ’ילה, אסטוניה, ישראל, רוסיה וסלובניה – לטובת בחינה והידברות על תהליך הצטרפות שכונה “מפת הדרכים”.

בהתאם לכך, החליטה ממשלת ישראל על הקמת צוות היגוי מקצועי על מנת להניע את תהליך ההצטרפות בישראל- תהליך שארך כשלוש שנים וכלל סריקה ובחינה של חקיקה, רגולציה ונהלים בכל התחומים המכוסים על ידי הארגון וכן התאמות שישראל נדרשה לעשות כחלק מתהליך ההצטרפות.

מדינת ישראל התקבלה למועדון היוקרתי של ה-OECD בכינוס השרים השנתי של הארגון שהתקיים במאי 2010. ב-7 בספטמבר באותה שנה, הצטרפה ישראל רשמית, לאחר אשרור הסכם הצטרפות לארגון ע”י ממשלת ישראל (החלטת ממשלה מספר 2231 מיום 22.08.2010).

 משרד הכלכלה והתעשייה בארגון ה-OECD:

מאז שנת 2010, היקף העשייה הישראלית בארגון ה-OECD הלך וגדל, ובהתאם לכך גם היקף עשיית משרד הכלכלה והתעשייה במסגרתו. עם ההחלטה על ההצטרפות לארגון, הוקמה על ידי משרד הכלכלה והתעשייה הנספחות הכלכלית ל-OECD בפריז, במטרה לקדם את האינטרסים הישראליים בארגון ולספק כלים ומידע מארגון ה-OECD למשרד ולשותפי העשייה שלו בתחומי הסחר בסחורות בשירותים, הגנת הצרכן, עסקים קטנים-בינוניים, תעשייה, השקעות, מדע וטכנולוגיה ועוד. בשנים הללו, ה-OECD קידם ותמך, יחד עם המדינות החברות בארגון ושותפים נוספים, בליברליזציה של סחר והשקעות, מה שתרם להאצה בסחר ובצמיחה הכלכלית של ישראל.

כיום, משרד הכלכלה והתעשייה מוביל ומרכז את העבודה אל מול למעלה מ-25 ועדות, קבוצות עבודה ופורומים של ה-OECD, כל זאת ע”י הנספחות הכלכלית ל-OECD בפריז ומטה מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה.

בעשור להצטרפות ישראל לארגון ה-OECD, ישראל הפכה לשחקנית חשובה והצליחה לתפוס עמדת הובלה במספר נושאים מרכזיים בארגון.

ניתן למנות הישגים רבים בעשייה בתחומי הסייבר, AI, חדשנות בתחום הכלכלה הדיגיטלית, מים, אחריות תאגידית ועוד. מדינת ישראל יזמה קיום כנסים משותפים, פורומים ופרויקטים מיוחדים. בנוסף, נציגי משרד הכלכלה והתעשייה נבחרו לתפקידי מפתח בוועדות השונות, ביניהן וועדת הסחר וההשקעות, ואף הגדילו להוביל להקמת קבוצת עבודה בתחום הגנת הצרכן.

משבר הקורונה:

משבר הקורונה השפיע רבות על העשייה של כל משרדי הממשלה וארגון ה-OECD סיפק תובנות ומידע רב בעולמות תוכן שסייעו למשרדי הממשלה בכלל ולעשיית משרד הכלכלה והתעשייה בפרט.

ארגון ה-OECD ממשיך להתגייס למאבק העולמי בנגיף הקורונה, באמצעות איסוף וניתוח מידע השוואתי, על מנת לסייע למדינות ללמוד אחת מהשנייה ולטייב את צעדי המדיניות שלהן.

הארגון מספק מידע על צעדים שמדינות נקטו, וכן המלצות והערכות לגבי השלכות המשבר בתחומים מרכזיים למשרד הכלכלה והתעשייה. חומרת המצב ודחיפותו דורשים פעולה קולקטיבית ומתואמת בתחומים אלה ותרומתו של ה-OECD לכך גדולה.

מה עוד חדש אצלנו?

השבועות האחרונים מלאי שינויים בארגון ה-OECD  ובנספחות הכלכלית ל-OECD:

  1. גב’ לנה זייגר סיימה את תפקידה כנספחת הכלכלית ל-OECD אחרי 4 שנים עמוסות פעילות. מחליפה, מר יוסי אקרמן, ציר כלכלי ל- OECD, נכנס לתפקיד החודש. זוהי ההזדמנות להודות ללנה על העבודה המעולה ותרומתה לחיזוק מעמדה של ישראל בארגון במהלך ארבע השנים האחרונות. במסגרת עבודתה, לנה הובילה נספחות מקצועית וקידמה שיתופי פעולה בין משרדיים עם רשות החדשנות, מערך הסייבר ושותפים נוספים.  יוסי מגיע לתפקיד לאחר מעל 23 שנות עבודה במנהל סחר חוץ ולאחר מילוי תפקידים שונים ומגוונים בתחום מדיניות סחר, הכוללת, בין השאר, סגן הנציג הקבוע לארגון הסחר העולמי בג’נבה ובשבע שנים האחרונות מנהל מחלקת ה – OECD.
  2. מר חיים אסרף ייכנס בתחילת אוקטובר לתפקיד שגריר ישראל לארגון ה-OECD, וזוהי הזדמנות להודות לשגריר היוצא, מר אלי לב, על פועלו בארגון ותמיכתו בנספחות הכלכלית ל-OECD.
  3. לאחר 15 שנים (ביוני 2021), מר אנחל גורייה, מזכ”ל ה-OECD, מסיים תפקידו ואנו נמצאים בעת מרתקת ובתחילתו של תהליך בחירת מזכ”ל חדש לארגון. מר אנחל גורייה סייע לקבלת מדינת ישראל לארגון ואין ספק שהטביע את חותמו בארגון ובמערכת הבינ”ל באופן ניכר.

 


תמר קושר

הנספחת הכלכלית בסיאול, ד. קוריאה: תמר, בוגרת קורס הנספחים הכלכליים לשנת 2017, ומשמשת בשנתיים האחרונות כצוערת במחלקת הארגונים הבינלאומיים במינהל סחר חוץ. לפני כן שימשה תמר כצוערת במחלקת צפון אמריקה. תמר בעלת תואר שני בדיפלומטיה וביטחון בתוכנית לבכירים של אוניברסיטת ת”א ובעלת תואר ראשון בהנדסת גיאו-אינפורמציה מהטכניון. טרם הצטרפותה למשרד הכלכלה והתעשייה, סיימה תמר שירות קבע בדרגת רס”ן כראש מדור קשרי חוץ צבאיים. לתמר ניסיון במגוון תפקידים בעולמות הדיפלומטיה, השיווק והפיתוח העיסקי.
צור קשר עם: תמר קושר
ליצירת קשר לחצו >>