אוגוסט 08, 2022

לקראת חידוש פעילותה של הנספחות הכלכלית הישראלית בטורקיה, מודיע היום משרד הכלכלה והתעשייה על מינוי הנספח הכלכלי – מתן ספרן.

לראשונה מזה 13 שנים צפויה להתקיים ועדה כלכלית מעורבת בין המדינות

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי: “טורקיה היא מדינה חשובה לישראל במישור המדיני והכלכלי.  לחידוש פעילות הנספחות פוטנציאל לתרומה משמעותית לצמיחה הכלכלית של שתי המדינות. אני מברכת על המינוי ומאחלת למתן בהצלחה”

בהמשך להחלטתה של שרת הכלכלה והתעשייה על חידוש פעילות הנספחות הכלכלית בטורקיה, החל מתחילת אוגוסט, נקבע כי את תפקיד הנספח הכלכלי בטורקיה ימלא מתן ספרן.

מתן, בוגר קורס נספחים כלכליים 2012, שימש בתפקידו האחרון כיועץ למנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה, ד”ר רון מלכא. בתפקידיו הקודמים בשנים האחרונות, כהן כמנהל דסק אמריקה, מנהל דסק סין ומנהל מחלקת מוסדות פיננסיים בינ”ל במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה. בשנים 2014-2018 כיהן כראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה ברומניה.

טורקיה הינה שותפת הסחר הרביעית בחשיבותה לכלכלת ישראל ויעד היצוא החמישי בחשיבותו בשנת 2021. בין ישראל וטורקיה ישנו הסכם לאזור סחר חופשי, מאז ה-1 במאי 1997- במסגרתו התקיימו בין המדינות ארבעה סבבים של ועדה כלכלית מעורבת, האחרון שבהם התקיים בירושלים ביולי 2009. הסבב החמישי צפוי להתקיים בסתיו הקרוב.

מנהל מינהל סחר חוץ, אוהד כהן: “המינוי הוא חלק משורה של כלי סיוע שמינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מקדם על מנת לשדרג ולהעצים את הפעילות הכלכלית בין טורקיה וישראל. השבת הפעילות הבילטראלית למסלולה בין הממשלות בתחומי המסחר והכלכלה מגלם פוטנציאל רב להגדלת שיתופי הפעולה המסחריים ביניהן, ואני סמוך ובטוח שמינויו של מתן יקדם אותם בשנים הקרובות”

 

~~

נתוני סחר:

הסחר ההדדי של סחורות ושירותים עסקיים בין ישראל וטורקיה בשנת 2021 עמד על 7.7 מיליארד דולר. היקף ייצוא הסחורות לטורקיה באותה השנה עמד על כ-1.9 מיליארד דולר (כ-34% מהייצוא הישראלי לאירו-אסיה וליתר מדינות אירופה). הייצוא הישראלי לטורקיה כולל בעיקרו כימיקלים (52%), מתכות בסיס (14%) וגומי ופלסטיק (10%) והייבוא מטורקיה כולל בעיקרו מתכות בסיס (27%), מכונות ומיכון חשמלי ומכני (11%), מוצרי תחבורה (9%) ואף תוצרת חקלאית טרייה (7%). מאזן הסחר נוטה לטובת היצוא הטורקי לישראל ,שעמד על כ-5.7 מיליארד דולר, כשהיצוא הישראלי לטורקיה הסתכם בכ-2 מיליארד דולר.

 

 

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>