מאת: דקלה גרשוני

למה האיחוד האירופי יזם רגולציה על בינה מלאכותית? האם יתחילו לאכוף טכנולוגיות אשר מזהות רגש והבעות? אילו טכנולוגיות יאכפו במסגרת הרגולציה? איך ומי יאכוף את הרגולציה בשווקים? מה הסטטוס ולוחות הזמנים של יוזמת הרגולציה באיחוד האירופי? האם טכנולוגיות אשר מסייעות בביטחון לאומי יאכפו ע”י האיחוד האירופי? מה לגבי טכנולוגיה המבוססת על ביומטריה?

האיחוד האירופי הוא הראשון בעולם שמעוניין ליישב את התחום של בינה מלאכותית תחת חוקים מוסדרים אשר מותאמים לנושא.

ב-25 במאי 2022, הנספחות הכלכלית לאיחוד האירופי של משרד הכלכלה והתעשייה ורשות החדשנות קיימו וובינר בנושא בינה מלאכותית.

הדוברת המרכזית של הוובינר הייתה הגב’ Irina Orssich 

Head of Sector AI Policy, European Commission, Communications Networks, Content and Technology, Unit A2 – Artificial Intelligence Policy Development and Coordination

הוובינר עסק בהצעת הרגולציה של האיחוד האירופי בנושא בינה מלאכותית.

הנספחת הכלכלית לאיחוד האירופי, הגב’ נטע בר-אל, כתבה על כך בעבר. בשל תשומת הלב הרבה שהנושא מקבל, הוזמנה הגב’ אורסיץ’ ארינה לדבר בפני כ-50 חברות ישראליות.

בוובינר הגב’ Orssich סרקה את היוזמות השונות של האיחוד החל מאפריך 2018 ועד היום. אורסיץ’ הסבירה למה נדרשת רגולציה ספציפית בנושא בינה מלאכותית לדעת האיחוד ומהם היסודות אשר בבסיס ההצעה הרגולציה, מה התכולה שלה-אילו סקטורים וסוגי טכנולוגיות היא מכסה, מהי תקופת המעבר המוצעת עד לישום מלא של הרגולציה, מהו מנגנון הציות ומערכת האכיפה שלה והסטטוס שלה במוסדות האירופיים.

ההשפעה העיקרית על חברות ישראליות הן בטכנולוגיות המוגדרות כטכנולוגיות בסיכון גבוה- מטוסים, מכשור רפואי, מכונות וכו’. טכנולוגיות בסיכון גבוה המופיעות בנספח 3 להצעה, יצטרכו לעמוד בדרישות נרחבות של ניהול סיכונים וניהול האיכות אשר יביאו בין היתר לשקיפות, אבטחת סייבר, ביקורת, עקיבות ועוד.

חלק מהטכנולוגיות שהן “stand alone” היצרן יצטרך לבצע את הבדיקות באופן עצמאי. טכנולוגיות אחרות עם מרכיבים בטיחותיים אשר קיימת עבורם רגולציה יצטרכו לעמוד בבדיקה ע”י גורם שלישי -בהתאם לרגולציה בתחומים האלו.

להאזנה על הצעת הרגולציה והסטטוס שלה יש להיכנס לקישור הבא.

מצורפת לעיונך – המצגת שהוצגה במהלך הוובינר.

מצגת מתוך וובינר בינה מלאכותית

 

 

 

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>