אופיר גור, הנספח הכלכלי בבייג'ינג, סין
אופיר גור, הנספח הכלכלי בבייג’ינג, סין

אופיר גור הוא הנספח המסחרי בבייג’ינג, סין, מאז קיץ 2014.

בין השנים 2012-2014 היה אחראי על תחום האנרגיה ותחליפי הדלקים בתוכנית “ישראל ניוטק” שבמשרד הכלכלה ובין השנים 2008-2012 היה הנספח המסחרי בטייפה, טייוואן.

על הנספחות המסחרית בבייג’ינג

ממעוף הציפור, מעבר חצייה במרכז בייג’ינג מזכיר נחיל נמלים. אם נגביה עוף ונביט אל העיר כולה נבחין בנקל כי התשתיות הקיימות צרות מלהכיל, לא כל שכן, לתת מענה אמיתי לגודלה הבלתי נתפס של האוכלוסייה.  אך אין זו רק כמות האנשים כי אם גם הצורך בטכנולוגיה;

סין משוועת לטכנולוגיה ולידע בתחומים רבים שיתנו מענה הולם לצרכי הממשלה והאזרחים והנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בבייג’ינג מנסה לענות על צורך זה, שמשיק גם לצורך של חברות ישראליות להתרחב לשוק הסיני ולהיחשף למגוון ההזדמנויות, כולל הזדמנויות ההשקעה, שהשוק הסיני עשוי להציע להן.

ישראל מוכרת בעולם כ Start-Up Nation ולא בכדי, שכן ענף ההיי-טק הינו אחד מענפי הייצוא העיקריים של המדינה.

סין זקוקה ומעוניינת לרכוש טכנולוגיות חדשות, בין היתר בכל הקשור לבניית תשתיות, הנדסה, פיתוחים וחידושים בתחומי האגרוטכנולוגיה, אנרגיה מתחדשת ועוד. בשנים האחרונות פרויקטים רבים וגדולי ממדים מושקים בסין, אחד מהידועים שבהם הוא פרויקט “דרך המשי” (One Belt One Road) שמטרתו לייצר חיבור גיאוגרפי, יבשתי וימי, בין סין לבין שאר מדינות העולם.

בנוסף, התכנית עתידה להקל על העברת הסחורות מסין ליתר מדינות העולם באמצעות הורדת מחיר השינוע של הסחורות והנגשת המסחר עבורן. תכניות מעין זו מהוות הזדמנות פז עבור חברות ישראליות רבות, בסקטורים רבים ומגוונים ופוטנציאל ההצלחה לחברה שתחדור לשוק הסיני בהקשר זה הוא אדיר. מטרת הנספחות לעזור לחברות ישראליות לממש את הפוטנציאל הגלום בתוכניות הללו ולהוות גורם מגשר בין הצרכים הסינים ובין היכולות הישראליות.

בשנת 1992 כוננו היחסים הדיפלומטים בין ישראל לסין ומאז הסחר בין שתי המדינות מתפתח בקצב מהיר.

בעקבות החשיבות הרבה של סין בזירת הסחר הגלובאלית והפוטנציאל הרב הגלום ביחסי הסחר בין שתי המדינות, הגדיר משרד הכלכלה והתעשייה את סין כמדינת יעד לקידום הייצוא הישראלי.

בצוות של אופיר עובדות שש קצינות סחר מקומיות ושתי קצינות סחר ישראליות הפועלות במטרה לסייע לחדירתן של החברות הישראליות לשוק הסיני דרך ארגון משלחות ענפיות, אירועים מקצועיים ומסחריים, חיבור ישיר בין חברות ישראליות לחברות סיניות, קשרי ממשל ומשקיעים, שירותי סקאוטינג, ייעוץ מקצועי, סקירות כלכליות, איתור הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות ועוד.

סין היא מדינה מגוונת מאוד אשר ניתן למצוא בה כמעט כל סוג אקלים, נוף ותרבות עם שטח של כעשרה מיליון קמ”ר, מה שמציב אותה במקום הרביעי ברשימת המדינות הגדולות בעולם מבחינת שטח (אחרי רוסיה, קנדה וארצות הברית) והינה, כמובן, המדינה המאוכלסת ביותר בעולם.

באשר לכלכלה, התמ”ג של סין עומד על כ-  11.2טריליון דולר (הכלכלה השנייה העולם לאחר ארה”ב), ותוצרתה מעידה על היותה מדינה מתקדמת, כאשר השירותים (46.6% ) והתעשייה (45.3% ) הם הסקטורים המובילים והחקלאות מצומצמת ל- 10.1% בלבד (נתון גבוה ביחס למדינות מערביות, אך נמוך ביחס לאזור ובהתחשב באוכלוסייה הרבה המתגוררת בכפר).

אנרגיה וקלינטק

גודל האוכלוסייה ובתוך כך היקף הצריכה והאצת הצמיחה מצריכים משאבים עצומים של אנרגיה בכדי להמשיך להתקיים. הכלכלה משגשגת ורואים עלייה משמעותית בצריכת האנרגיה המקומית, כאשר יש מתאם מובהק בין התוצר הלאומי הגולמי לבין תצרוכת האנרגיה.

בתוכנית החומש של הממשלה הסינית הושם דגש על חשיבות נושא הקלינטק, בדגש על הפחתת זיהום ומעבר לאנרגיה נקייה. החלטות הממשלה ממחישות את שינוי המגמה וההליכה של סין לכיוון תחום זה שבאופן טבעי, הפך אותו למרכזי בנספחות. מיצובה של הטכנולוגיה ישראלית בעולם בכלל ובתודעה הסינית בפרט, מאפשר פריצת דרך ממשית לשוק הסיני.

אנו מאמינים כי תמהיל זה של עלייה בביקוש מצד הסינים יחד עם טכנולוגיות וידע פורצי דרך שיש בידי חברות ישראליות, מהווה הזדמנות משמעותית לשיתופי פעולה עתידיים בין ישראל וסין. כל זאת בהמשך לביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בסין בשנת 2017, במהלכו הוכרזו מספר שיתופי פעולה בין סין לישראל, כאשר אחד מהחשובים שבהם נוגע להגנת הסביבה.

רכב ותחבורה

בהמשך ישיר למעבר לאנרגיה מתחדשת, סין כבר עברה את האיחוד האירופי בהוצאות מחקר ופיתוח, שימוש בכלי רכב חשמליים ורישות תשתיות החשמל לתחום הרכב החשמלי. סין היא יצרנית הרכב הגדולה המובילה בעולם מבחינת מספר כלי הרכב המיוצרים בה ובבייג’ינג יושבות מספר חברות תחבורה בעלות שם עולמי כגון DIDI (ה- Uber הסינית וחד הקרן בעל השווי הגבוה בעולם), חברת ייצור הרכב BAIC ועוד, מה שמאפשר לנו להכיר לחברות ישראליות את החברות המובילות בסין בתחום.

השנה מכון היצוא בשיתוף עם הנספחות מארגנים משלחת בתחום הרכב שתצא לסין בספטמבר 2018 ובמקביל אנו מקדמים ומתאמים הגעת משלחות מאזורנו לכנס ראש הממשלה לתחבורה חכמה שיתקיים בנובמבר 2018 בישראל.

חשוב לציין כי השוק הסיני אינו דומה לשום שוק אחר בעולם, בין מבחינת המגבלות, הידע, ניהול פגישות עסקים, השפה וכו’ אנו מאמינים כי התפקיד שלנו כנספחות הינו משמעותי במיוחד כגשר עבור החברות הישראליות. לא אחת פגשנו בחברות ישראליות שעשו סקר שוק באתרים המוכרים לנו במערב (כגון Google) והסיקו שהטכנולוגיה שלהן ייחודית, אך בפועל, מכיוון שמאגרי המידע בסין שונים ורובם המוחלט בשפה הסינית, מצאנו שישנו מידע רב  שהחברה ישראלית לבדה, באופן אובייקטיבי, התקשתה לאתר.

פרויקט ההאצה

מתוך הרצון לקדם את הייצוא הישראלי בסין והשאיפה להוות פלטפורמה משמעותית בכניסת חברות ישראליות לשוק הסיני, הנספחות הקימה במרץ האחרון, בשיתוף עם שותפים סינים, מאיץ (אקסלרטור – Accelerator) שבמסגרתו חמש חברות ישראליות נבחרו לצורך סיוע בחדירה לשוק הסיני.

המאיץ בנוי מלימוד השוק הסיני תוך מתן הדרכות בנוגע לאספקטים חשובים שיש להכיר בסין, כגון כללי חשבונאות, כללים משפטיים, התנהגות עסקית , תרבות וכו’, כאשר במקביל החברות בונות תכנית עסקית משלהן לשוק הסיני והנספחות עובדת יחד עם החברות והשותפים על כל תחום הפיתוח העסקי עבור החברות בשוק הסיני.

המחזור הראשון של המאיץ יסתיים בשבוע הראשון של חודש ספטמבר ונכון לעכשיו, נחתמו כבר מספר עסקאות לחברות הישראליות שלקחו חלק במאיץ.

צוות הנספחות:

צוות הנספחות בבייג'ינג
Xu Shan, Dong Yan, Jin Li, Xinbei Zhang, Claire Cui, Sara (Yu Gao), Omer Hendel, Coral Adar

 מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לסייע: beijing@israeltrade.gov.il  


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>