אוגוסט 22, 2017

לאחרונה נראה כי מתחוללת מהפיכת פינטק אמיתית ביפן היוצרת הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות העוסקות בתחום. הבנקים היפנים משלבים טכנולוגיות מתקדמות מתחומים שונים, מוסדות פיננסיים ושאינם פיננסיים פותחים אקסלרטורים לקידום טכנולוגיות בתחום, מתבצעים תהליכי דה רגולציה משמעותיים על ידי הממשלה היפנית ועוד.

מגמות בשוק הפינטק היפני

שוק הפינטק היפני נמצא בצמיחה מתמדת ולפי מכון מחקר יפני מוביל (Yano) עד שנת 2020 גודל השוק המקומי יצמח לכ-800 מיליון דולר. הצמיחה נובעת בעיקר בשל הרחבת פלטפורמות הבלוק ציין [block chain], הגדלת מספר המשתמשים בכסף וירטואלי ותמיכה גדולה של הממשלה וחברות פרטיות בסקטור. נראה כי גם לאולימפיאדה הצפויה בטוקיו ב-2020 תהיה השפעה חיובית על צמיחת השוק.

משרד הכלכלה, המסחר והתעשייה היפני( METI) הציג בשנת 2016 את התובנה שבכדי להתאים את ההתפתחות הגלובלית בתחום הפינטק על יפן לבצע שינויים וחידושים בסביבה הפיננסית היפנית. שינויים אלו כללו עידוד הכנסת טכנולוגיה והתייעלות בכלל תחומי הפיננסיים ביפן – פיקוח על הוצאות של פרטיים ובתי עסק, התייעלות של בתי עסק קטנים ומממוצעים, ועידוד לקיחת סיכונים בהשקעות.

בחודש מאי השנה הוצג ע”י המטי הפינטק ויזון – Fintec vision. לפי חזון זה חדירת הפינטק תשפיע ביפן על שלושה תחומים עיקריים: הראשון הינו- המעבר לכסף אלקטרוני, הפחתת השימוש במזומן באמצעות הטלפונים החכמים ושינוי בשיטות תשלום הודות ל block chains.התחום השני הינו ביטול התלות במקום, זמן והפחתת עמלות. השלישי הינו השנויים הצפויים בארגונים הפיננסיים הקיימים ועלייתם של שחקנים חדשים בשוק כגון סטארט אפים וארגונים שאינם פיננסיים.

הממשלה היפנית החלה בשנים האחרונות בתהליך דה-רגולציה בכדי לאפשר שילוב חדשנות בתחום הפינטק. כתוצאה מכך יכולים בנקים להקים חברות בת בתחום ה-IT, להשקיע בסטארטאפים בתחום ולפתח ממשקי (API) open Application Program Interfaces . הליך זה צפוי להגדיל את שלוב הפינטק בבנקים ובמוסדות הפיננסיים ובכך להגדיל את הסיכויים עבור חברות סטארט-אפ בתחום זה. בנוסף מקדמת הממשלה שינויים נוספים בחקיקה בתחום הבנקאות ביפן. למשל הצעת חוק שאמורה להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים להסדרת החליפין של מטבעות וירטואליים והפיקוח על מפעילי החליפין שיחויבו ברישום תחת הסוכנות לשירותים פיננסיים הממשלתית (FSA) . חוק זה צפוי להגביר את האמון במטבעות וירטואליים ולעודד בנקים יפניים גדולים להיכנס לשוק זה.

גופים נוספים מעודדים מו”פ בתחום ואף תומכים בכניסת שחקנים זרים לשוק הפינטק היפני:

ביניהם עיריית טוקיו שהקימה אקסלרטור עבור חברות פינטק זרות בכדי לקדם הקמת סניפים מקומיים שנקרא FINTECH BUSINESS CAMP TOKYO, וקונסורציום של דנטסו ומצובישי אסטייט שהקימו ביחד לפני כשנה את פינולאב – אקסלרטור לחברות פינטק – בו משתתפים מוסדות פיננסיים גדולים לצד חברות סטארטאפ. תעשיית ה- IT המקומית ביפן רואה גם היא במצב הנוכחי פוטנציאל עסקי משמעותי בפינטק ומקדמות שיתופי פעולה עם ארגונים פיננסים מקומיים.

אתגר נוסף שמסמנת הסוכנות לשירותים פיננסיים היפנים (ה-FSA) וטומן בחובו הזדמנות עסקית לחברות הישראליות הינו מציאת פתרונות לאבטחת הסייבר בשל החשש שעם הרחבת השימוש בפינטק יש לאבטח אתת המשתמש ולמנוע פשיעה (כגון הלבנת כספים).

שוק הפינטק ביפן- שחקנים מרכזיים

בראש ובראשונה- שלושת המוסדות הפיננסיים הגדולים; מיצובישי (MUFG), מיזוהו (MIZUHO) וסומיטומו מיטצוי (SMFG).

MUFG, שהינו המוסד הפיננסי הגדול ביותר ביפן מנהל נכסים בשווי של 300 טריליון יין (כ-3 טריליון דולר) פועל ב-50 מדינות ומעסיק 115,000 עובדים. Mizuho מעסיק 60,000 עובדים, מנהל נכסים בשווי של 200 טריליון יין ופועל ב -30 מדינות.

SMFG מעסיק 77,000 עובדים, מנהל נכסים בשווי של 197 טריליון ין ופועל ב 39 מדינות.

לכל אחד מהמוסדות הללו יש בנק מסחרי, בנק נאמנות, חברת ניירות ערך והון סיכון. בשנים האחרונות שלושת המוסדות החלו להשקיע במאיצים טכנולוגיים, הורידו עמלות והשקיעו דרך קרנות ההון סיכון בפתרונות פינטק מתקדמים ביחד ולחוד.

הספק המרכזי לטכנולוגיות למוסדות הפיננסיים הינו NTT DATA. ל- NTT-Data יש יותר מ-122,000 עובדים ב- 42 מדינות. ההכנסות שלהם ב-2016 היו מעל 1 .7 טריליון יין. באוגוסט האחרון הודיעה החברה על הקמת קונסורציום לפיתוח טכנולוגיות בלוקציין עם שלושת המוסדות הפיננסיים הגדולים, ועוד חברות מסחר וחברות ספנות ביפן. גם חברת פוגיטסו המספקת פתרונות כוללים בתחום טכנולוגיות המידע והתקשורת למוסדות הפיננסיים הקימה קונסורציום דומה בשנת 2015 לפיתוח טכנולוגיות חדשניות למערכת הפיננסית היפנית, בצוע מחקר, הערכה טכנית ופיתוח פלטפורמות חדשות.

 

פעילות הנספחות המסחרית ביפן : הנספחות המסחרית ביפן הפועלת דרך משרדיה בטוקיו ובאוסקה מקדמת את התעשייה הישראלית בתחום הפינטק. בחודש אוקטובר צפויה להגיע משלחת של כ-10 חברות ישראליות בתחום הפינטק ואנו נקיים יחד עם רשות החדשנות מספר אירועים בתחום שיכללו סמינרים ופגישות עם נציגי הבנקים היפניים, חברות IT, חברות הון סיכון פיננסיים נוספים. במסגרת המשלחת מתוכנן גם ביקור בבנק יפן. אנו מעריכים כי ישתתפו באירועים יותר מ-500 נציגי חברות יפניות.

צוות הנספחות בטוקיו
צוות הנספחות בטוקיו: משמאל לימין-אסף מרקו- סייבר ו-HLS<br, יסוהירו היאשידה- תוכנה ואלקטרוניקה, רומי יושימי- מוצרי צריכה, נועה אשר- ציר כלכלי, ונלו מדרמה- ניו מדיה, השקעות, קנג׳י איאו- מדעי החיים, ורד יוסף- קלינטק

*לא מופיעים בתמונה אנשי הצוות באוסקה, הצוות אחראי על אזור מערב יפן ועל תחום הרכב והחקלאות : קן הארדה , יוקי היגוצי, אייג׳י טאקטקווה

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>