דגן אלוני, הנציג הכלכלי בבנקוק, תאילנד
דגן אלוני, הנציג הכלכלי בבנקוק, תאילנד

את תאילנד כל ישראלי מכיר. מדי שנה פוקדים את תאילנד קרוב ל-200,000 תיירים ישראלים וניתן לראות נוכחות בלתי מבוטלת גם של אנשי עסקים וחברות ישראליות להן נציגים בממלכה.

עם זאת, נראה כי הפוטנציאל העסקי הגלום בתאילנד עדיין לא נגלה במלואו לחברות הישראליות ואת זאת אנחנו בנספחות הכלכלית מנסים לשנות.

תאילנד כיום היא בין המדינות המאוכלסת ביותר בעולם, עם כ-68 מיליון תושבים, מרביתם בודהיסטים המהווים למעלה מ 95% מכלל האוכלוסייה.

על אף האופי השליו של התאילנדים, תאילנד לא ידועה בממסד היציב שלה, שידע לא מעט תהפוכות בעבר. בחודש מאי השנה, מלאו ארבע שנים להפיכה והחונטה הצבאית ובראשה רוה”מ Prayut Chan-o-cha ממשיכה לאחז בשלטון עד לבחירות הכלליות (שמועדן נדחה כבר מספר פעמים).

למרות זאת, תאילנד ממשיכה לצמוח בקצב מרשים של כ-4% מדי שנה ונראה שמגמה זו לא תשתנה בקרוב לאור התכנית הרב שנתית של הממשל הנוכחי – תאילנד 4.0 (לאחר תאילנד 1.0, 2.0 וכיו”ב).

כדי לסייע למודרניזציה של הכלכלה, הממשלה מייעדת תקציב של כ-30 מיליארד דולר להשקעה בארבעה תחומים דיגיטליים בין השנים 2017-2021: מסחר, יזמות, חדשנות ותוכן, כאשר המטרה היא להפוך את תאילנד להאב החדשנות של גוש האסיאן. משימה לא פשוטה אבל ברת ביצוע.

תאילנד-דיגיטלית

נראה כי השיח בתאילנד השתנה בשנתיים-שלוש האחרונות. אמנם כ-40% מהאוכלוסייה התאית עדיין מתפרנסת במישרין או בעקיפין מחקלאות, אך ניתן לראות מעבר למונחים של חדשנות, דיגיטליזציה ואוטומציה.

הדבר מתבטא, בין היתר, בבעלי התפקידים בארגונים המרכזיים בתאילנד. בכל בנק תאילנדי קיים היום Chief Transformation Officer. תפקיד זה לא היה קיים לפני שלוש שנים. לרוב, מדובר בבעל תפקיד שכפוף למנכ”ל החברה ואחראי על ייזום והטמעת שינויים דיגיטליים בבנק. גם חברות הנדל”ן, גופים חזקים מאוד בתאילנד  שמנוהלים לעיתים קרובות בצורה מיושנת, מינו Chief Innovation Officer על מנת להחדיר חדשנות בתחומי העניין שלהם. בנוסף, ניתן לראות יותר ויותר Corporate Venture Capital (CVC) בארגונים הגדולים במטרה להשקיע בטכנולוגיות מבחוץ להטמעה בארגון.

חשוב לציין כי התאילנדים רואים בישראל השראה בכל האמור לאומת הסטארטאפ ואנו רואים יותר ויותר השקעות תאילנדיות שמכוונות לישראל. רק השנה נרכשה חברת אבגול הישראלית על ידי החברה התאילנדית Indorama  לפי שווי 1.2 מיליארד דולר. בנוסף בנק בנגקוק הודיע על השקעה בקרן הישראלית OurCrowd. ידוע לנו על השקעות נוספות בקנה ואנו מקווים שזוהי תחילתה של מגמה.

בכתבה זו, ננסה לעמוד בקצרה על חלק מהסקטורים שאנו רואים בהם פוטנציאל גדול לבחירות הישראליות.

חשוב לציין שאנו לא מוגבלים לסקטור כזה או אחר והנספחות תסייע בהיכרות ובחדירה לשוק בכל סקטור שלא יהיה.

ציוד רפואי

שוק המכשור הרפואי בתאילנד מציע הזדמנויות גדולות לחברות הישראליות. שוק זה נאמד בשנת 2017 בכ-1.3 מיליארד דולר ושומר על גידול בריא של כ-10% מדי שנה. הרוב המוחלט של הציוד הרפואי בתאילנד מיובא וקיים ביקוש גבוה למוצרים חדשניים שיבדילו את בתי החולים אחד מהשני. חשוב לציין שבתאילנד קיימים כ-1000 בתי חולים שכ-40% מתוכם פרטיים ואינם מחויבים בקיום מכרז לרכישת ציוד רפואי. טכנולוגיות הטלמדיסין, Imaging והגריאטריה נהיות נפוצות יותר ויותר.

ניתן לעשות עסקים באופן ישיר עם בתי החולים וישנן מספר עסקאות יפות שנסגרו באופן ישיר. עם זאת, ישנו ערך מיוחד לעבודה מול מפיץ חזק שעובד באופן רציף עם ארגוני הבריאות. הנספחות תשמח לעשות את החיבור לחברות המעוניינות.

פינטק

בתחום זה ישנו פוטנציאל אדיר לחברות הישראליות. כפי שהסברתי לעיל, המוסדות הפיננסיים בתאילנד נמצאים בחיפוש תמידי לטכנולוגיות Transformation, בין אם מדבר בתחום ה-Payment, Blockchain, Customer Engagement, RegTech וכיו”ב. הבנקאות הדיגיטלית בתאילנד צמחה בכ-30% בשנים האחרונות אך השימוש במזומן עודנו נרחב והשינוי בשיאו. כמו כן, ניתן לראות מגמה ברורה של צמצום סניפים כצעד אסטרטגי של המוסדות הפיננסיים.

הנספחות הכלכלית נמצאת בקשר מצויין עם הבנקים וחברות הביטוח. כמו כן, אנו עובדים באופן צמוד עם האינטגרטורים המובילים בתאילנד ויודעים לעשות את החיבור הנכון.

תקשורת

בחודש אוקטובר הקרוב הנספחות צפויה לארח רוד שואו חברות מובייל בתאילנד. הרוד שואו יכלול ביקור בחברות הטלקום הגדולות ובאינטגרטורים המובילים. השנה קבעה הנספחות הכלכלית בתאילנד 104 פגישות לחברות הישראליות בתערוכת MWC ופגישות רבות יקבעו גם בתערוכת Communicasia.

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם מכון היצוא על מנת להשתתף ברוד שואו ולפגוש את החברות החשובות בתחום.

סייבר

תאילנד מדורגת כמדינה בסיכון גבוה מבחינת פשעי אינטרנט. בשנת 2016 התרחשו בתאילנד 5090 התקפות סייבר, בהן היו מעורבות תוכנות זדוניות, המכונות כופר, מדובר בממוצע של 14 התקפות ביום (מקום 13 המכובד באסיה פסיפיק מבחינת מספר התקפות הסייבר ובמקום ה-46 בעולם). המודעות לצרכי הסייבר של המדינה כבר קיים וימשיך ויתגבר ככל שהמדינה תהפוך דיגיטלית.

בסוף חודש יולי הנספחות צפויה לארח רוד שואו חברות סייבר בתאילנד ואנו מזמינים אתכם להירשם בהקדם.

חקלאות

ענף החקלאות הוא אחד מעמודי התווך החזקים של הכלכלה התאילנדית ונמצא בין 10 התעשיות שנבחרו על ידי הממשלה כמנועי צמיחה ופיתוח כלכלי של המדינה. עם מוניטין של “מטבח העולם”, תאילנד ביססה את מעמדה כמובילה עולמית בחקלאות, ונשארת אחת מעשרת יצואניות המזון הגדולות בעולם.

עם זאת, בעוד ש-40 אחוזים מהאוכלוסיה מועסקים בחקלאות בדרך זו או אחרת, חלקה של החקלאות בתמ”ג התאילנדי הוא כ-9 אחוזים לערך. אנומליה ברורה וקיים רצון לשנות זאת. בתערוכת אגריטק השנה הגיעו לישראל כ-70 אנשים ממגוון חברות פרטיות וגופי ממשל במטרה לתמוך בהתפתחות הלאומית על ידי מעבר לחקלאות חכמה ומדייקת אך גם כדי ללמוד על טכנולוגיות החממות של ישראל, דשנים וכיו”ב.

ייצור מתקדם

בסופו של יום, תאילנד היא מדינה תעשייתית. המדינה מייצרת כ-3 מיליון רכבים בשנה, בעלת מפעלי ענק במגוון תחומי החקלאות עם יצוא של טריליון בהאט בשנה ויצרנית רכיבים אלקטרונים מובילה. בשנים הקרובות צפויה לטעמנו המהפכה הדיגיטלית של תאילנד להגיע גם לחברות היצרניות לשם הוזלת עלויות והגדלת התפוקה באמצעות טכנולוגיות ייצור מתקדמות. כבר היום אנו מקבלים פניות מחברות תאילנדיות שמחפשות פתרונות בתחומי Predictive Maintenance, Sensors, Optimization וכיו”ב.

הצוות

צוות הנציגות הכלכלית בבנקוק, תאילנד
צוות הנציגות הכלכלית בבנקוק, תאילנד

חלוקת האחריות:

Phornphan Meethongkham – Telecom, HLS, IT technologies, Clean-tech

Nathareeya Nalinart – Medica & Pharma, Cyber, Fintech, Industry 4.0

Patthadon Thanatrakul – Agriculture, Water, Cosmetics, F&B

 

הצוות עומד לרשות החברות הישראליות לכל דבר, בין עם לטובת היכרות עם גורמי מפתח בשוק התאילנדי ובין לטובת ביצוע הפולו אפ שלאחר מכן. ממליצים לכם להשתמש בשירותנו: bangkok@israeltrade.gov.il

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>