נובמבר 14, 2017
נובמבר 14, 2017

איטליה הינה הכלכלה השלישית בגודלה בגוש האירו והשמינית בגודלה, במונחי GDP, בעולם. כלכלת איטליה נפגעה בצורה דרמטית במשבר הכלכלי של 2008 וטרם הראתה סימנים משמעותיים של יציאה מהמשבר. אי היציבות הפוליטית, מורכבות המערכת השלטונית והכח של האיגודים המקצועיים, מהווים אתגר לביצוע רפורמות מבניות הנדרשות לשם יציאה מן המשבר.

יחד עם זאת, ניתן לזהות סימנים ראשונים של התאוששות, בדמות ירידה קלה באבטלה ועליה קלה בצמיחה (1.5%). הכלכלה האיטלקית תלויה במידה רבה ביצוא לשווקי היעד העיקריים שלה: גרמניה וצרפת. לכן, התאוששות של השכנות האירופיות הגדולות מהווה סימן חיובי עבור איטליה.

 milano city-centre

אוכל טוב, אופנה ותיירות

כשחושבים על איטליה, חושבים על אוכל טוב, בגדים יפים ואתרי תיירות מרגשים ואכן הכלכלה האיטלקית מבוססת במידה רבה על שלושת התעשיות הללו, אך גם על תעשיית הרכב התורמת לבדה כ8.5% מהתמ”ג למדינה ותעשיית מכונות החמישית בעולם.

בהשוואה למדינות בגודלה, באיטליה ישנם פחות תאגידי ענק ויותר עסקים קטנים ובינוניים (45% מכלל העסקים). בכל הסקטורים התעשייתיים המובילים , ישנו אחוז גבוה של חברות משפחתיות או כאלה שנותרו בידיים פרטיות ולא נמכרו לתאגידי הענק בתחומן.

פעילות הנספחות המסחרית באיטליה

מעבר לתמיכה בחברות היצוא הישראליות בכניסתן לשוק האיטלקי ופעילות סביב תערוכות מקצועיות גדולות באירופה, הנספחות התוותה פעילות ממוקדת בתחומים שבהם זיהה הצוות פוטנציאל לשת”פ בין חברות ישראליות ואיטלקיות. כמה דוגמאות בולטות מהחודשים האחרונים:

  • FinTech: באיטליה פועלים מעל ל-70 מוסדות בנקאיים מה שמוביל לתחרותיות גבוהה בשוק וחיפוש מתמיד אחר היתרון היחסי של כל בנק על פני מתחריו. בנקודה הזו יש לטכנולוגיות הישראליות הרבה מה להציע לבנקים האיטלקיים. בשנתיים האחרונות יזמה הנספחות יחד עם מכון היצוא, 2 ביקורי רוד שואו מוצלחים שהפגישו כ-25 מנהלי פיתוח עסקי של חברות סטארט-אפ ישראליות עם מנהלים בכירים בבנקים המובילים של איטליה: UniCredit, Banca Mediolanum, Media Bank, UBI Banca ועוד. הנציגים הישראלים הציעו לבנקים המובילים פתרונות ניהול תשלומים, טכנולוגיות Big Data, הגנות סייבר ופתרונות בלוק צ’יין.
  • Automotive: בשוק הרכב התחרותי, בולטת איטליה ביכולות עיצוב (אלפא רומאו לדוגמה) וברכבי יוקרה ספורטיביים (למבורגיני, פרארי). את שוק הרכב האיטלקי מובילה קבוצת FCA – המחזיקה במותגים: פיאט, אלפא רומאו, קרייזלר, ג’יפ וIVECO . לחברה שתוף פעולה עם ישראל בתחום תחליפי הדלקים עם מנהלת תחליפי דלקים במשרד רוה”מ תולדה של יוזמת הנספחות לפני מספר שנים.

בשורת היכולות הישראליות בפתרונות לעולם האוטומוטיב הגיעה עד איטליה ומשלחת חברות ישראליות המפתחות פתרונות שונים לתחום הרכב, נפגשה עם יצרני רכב מובילים כגון: Fiat, Iveco, Lamborghini ועוד. החברות הישראליות הציגו טכנולוגיות ופתרונות בתחום שונים. בין היתר בתחום הנדסת חומרים, מערכות חיישנים לבקרה על התנהגות הנהג, זיהוי סכנות בסביבת הרכב והגנות סייבר על מחשבי הרכב. “זו תופעה יוצאת דופן, שלמרות שאין לישראל תעשיית ייצור רכבים כמעט בכלל, מצליחים היזמים הישראליים ליצור פתרונות טכנולוגיים הזוכים להערכה רבה ומאומצים ע”י תעשיות הרכב באיטליה ובעולם”, אומרת נטלי גוטמן חן, הנספחת המסחרית באיטליה.

  • סייבר: ישראל השכילה להפוך את איומי הסייבר האזוריות להזדמנות עסקית לאומית. בכנס CyberTech Europe שהתקיים ברומא בחודש ספטמבר 2017, בלטה הנוכחות הישראלית בחלל התערוכה. 11 חברות סטארט-אפ הציגו בביתן מכון היצוא, וכ-10 חברות גדולות בביתנים עצמאיים. מנהלים איטלקיים גילו עניין רב בטכנולוגיות הישראליות וביכולת לשיתוף פעולה.

cheese Italian

פסטה, גבינה ושמן זית

איטליה הינה אחת מיצרניות המזון הגדולות בעולם. חברות רב-לאומיות איטלקיות נמצאות גם היום בידיים פרטיות, לעיתים עדיין של המשפחה המייסדת ולא נמכרו לקבוצות המזון הגדולות. בין יצרניות המזון האיטלקיות הגדולות ניתן לזהות את: Barilla, Ferrero, Campari, Parmalat, Illy, Lavazza.

תעשיית המזון האיטקית צמחה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, וכמו בתעשיות רבות אחרות, מנסה לאמץ חדשנות יותר מבעבר. בין היתר מחפשות החברות טכנולוגיות ופתרונות שיפור ויעול גידול חומרי הגלם, תוספי מזון מתקדמים, טכנולוגיות אריזה ועוד.

קידום שיתופי פעולה בין חברות FoodTech ישראליות לבין יצרני המזון האיטלקים הוא בבחינת winwin . ליצרנים האיטלקיים מתאפשרת גישה לחדשנות מעבר למה שפותח בתוך החברה בעוד החברות הישראליות, זוכות לחשיפה בינלאומית וניסיון עבודה עם המובילות העולמיות בתחומם.

spaghetti

בתערוכת Seeds & Chips שהתקיימה במילנו במאי 2017, הציגו כ-10 חברות ישראליות בפעילות משותפת עם מכון היצוא. בפתיחת הכנס, הרצה נשיא ארה”ב לשעבר, ברק אובמה על אתגרי ייצור המזון לאוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה. היצרנים הישראלים בתחומי החקלאות המתועשת ותעשיית המזון, מביאים תרומה חשובה ומוערכת לאתגר העולמי.

פורמולה לניצחון: חברת GRIIIP
פורמולה לניצחון: חברת GRIIIP

 פורמולה לניצחון

אחד מסיפורי ההצלחה של הנספחות בתקופה האחרונה, הוא הסיוע לחברת הסטארט-אפ Griiip הישראלית. החברה מפתחת ומשווקת רכבי מרוץ חד-מושביים מקטגוריה “פורמולה 1000” המשתתפים ומנצחים במרוצים באירופה. “יש לנו ידע טכנולוגי ייחודי ואנחנו “מכורים” להנדסה ולתחרותיות. זה שאין בישראל מרוצי מכוניות, לא צריך למנוע מאיתנו לבנות את הרכבים הטובים והמהירים בעולם” אומר תמיר פלצ’ינסקי – מנכ”ל החברה.

הפיתוח של החברה נמצא בישראל, אך את ייצור הרכבים העבירה החברה לאיטליה, כדי להיות קרובה לשוק היעד.

צוות הנספחות באיטליה יצר קשר עם חברת Aprilia האיטלקית, חברת בת של Piaggio, המייצרת אופנועים. לאחר תהליך קפדני של לימוד יכולות החברה הישראלית, הסכימה חברת Aprilia למכור ל- Griiip מנועים חדשים לרכבים שלה. ההסכם בין החברות מהווה יתרון עסקי בעל חשיבות אסטרטגית, כי בד”כ, יצרני האופנועים אינם מוכנים למכור ליצרני רכבי המרוץ מנועים חדשים, ואלה נאלצים להשתמש במנועים משומשים. Griiip זכתה ביתרון טכנולוגי ועסקי יוצא דופן, בזכות השימוש במנועים חדשים שבחזית הטכנולוגיה.

על הפוטנציאל העסקי של Griiip אומר פלצ’ינסקי: “הספורט המוטורי הוא השני בעולם במספר הצופים בו, והמוביל העולמי בסכומי הכסף המושקעים ע”י ספונסורים. בהתאם, עלויות השימוש בכלי הרכב “המנצחים” גבוה מאד (מעל 350,000 יורו לעונת מרוצים) ובהתאם, הפוטנציאל העסקי עבורינו”.

תהליך פיתוח הרכבים מהווה פלטפורמה לפיתוח טכנולוגי מהיר. בנוסף למכניקה מעולה והנדסת אנוש, הוא דורש גם שימוש בסנסורים, מערכות תוכנה, פתרונות תצוגה ועוד. פיתוח רכבים אלה מאפשר לצוות לפתח ולנסות פתרונות טכנולוגיים חדשניים לתעשיות הרכב העולמיות והרכבים האוטונומיים. על הדרך, אנו יוצרים גם פתרונות חדשים לתעשיות נוספות, כגון תעשיית ה- E-Gaming.

בשנת 2017, נכללה Griiip ברשימת 50 חברות הסטארט-אפ המבטיחות ביותר בתחום ה-SporTech ע”י Hype Foundation (ארגון עולמי שמקדם טכנולוגיה בתחום הספורט). לאורך השנה, ניצחה החברה כמעט בכל המרוצים בהם השתתפה. ב-2018, מתחילה החברה ליגת מרוצים באיטליה של המכוניות שלה בלבד.

 

תכניות לשנת 2018

צוות הנספחות ימשיך באיתור שווקי יעד פוטנציאליים עבור יצואנים ישראליים. אחד התחומים שיזכה בתשומת לב ממוקדת, הינו שוק ה- Dental. שוק זה גדול במיוחד באיטליה עקב המודעות הרבה לאסתטיקה האישית. רפואת השיניים באיטליה פרטית  כמעט לחלוטין. לפיכך, יכולים היצואנים הישראלים להנות מהתנהלות עסקית יעילה וקצרה עם מפיצים ורופאי שיניים, ללא מעורבותם של גורמי ממסד.

בתערוכת Dental שיתקיים במאי 2018 ברימיני, יציגו חברות ישראליות בביתן הנספחות ומכון היצוא טכנולוגיות שתלים, וציוד דנטלי.

צוות הנציגות המסחרית במילאנו, איטליה
צוות הנציגות המסחרית במילאנו, איטליה

צוות הנספחות:

צוות הנספחות במילנו הינו אחד הצוותים הוותיקים והמנוסים של מינהל סחר חוץ בעולם.

לפרטים נוספים ולבקשת סיוע, ניתן לפנות ישירות אל חברי הצוות, בהתאם לתחומי האחריות שלהם:

במייל: milano@israeltrade.gov.il או בטלפון: 39-0276015545+

  • נטלי גוטמן חן – נספחת מסחרית מילנו
  • ג’ובאנה בוסי – אחראית על תחומי מדעי החיים: ציוד רפואי, ביוטק, ננוטכנולוגיה, פארמה ודנטל
  • מיקאלה ויטולנו, אחראית על תחום התקשורת, ניו מדיה, IOT
  • פאולה פגנוטה, אחראית על טכנולוגיות מים, אנרגיה וסביבה, מוצרי צריכה, DIY ומוצרים לבית וקוסמטיקה
  • מרקו מאקי , אחראי על תעשיות הרכב, הגנת המולדת , אירוספייס וסייבר
  • עמיר בר הלוי, מנהל האדמיניסטרציה והביטחון של הנספחות

מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>