מאי 26, 2020
טלי סגל, הנספחת הכלכלית בריו, ברזיל
טלי סגל, הנספחת הכלכלית בריו, ברזיל. צילום: גדעון שרון
טלי היא בוגרת תואר ראשון במדעי המדינה ולימודי מזרח אסיה ובעלת תואר שני במדעי המדינה בהתמחות בתקשורת פוליטית, שני התארים מהאוניברסיטה העברית בירושלים.  
טלי הצטרפה למשרד הכלכלה והתעשייה בשנת 2016 ולאחר סיום קורס הצוערים שימשה בתפקיד ראש ענף בדסק אירופה למשך כשנתיים. דוברת אנגלית וצרפתית.  
“ברזיל היא מדינה גדולה ומגוונת עם שוק ענק והמון הזדמנויות, זו אחת הסיבות שיש בה שתי נציגויות מסחריות של משרד הכלכלה – בריו ובסאו פאולו”  

הגעתי לברזיל לפני שנתיים וחצי, כמה ימים לפני תחילתו של הקרנבל. זו הייתה בדיוק התקופה לחוות את ברזיל במלוא עוצמתה ועם כל הסופרלטיבים ששומעים עליה. באמת הקרנבל הוא אחד הדברים שלא משתנים ולעולם עוצרים הכול בברזיל. קרנבל וכדורגל, אולי היום אפשר לומר, קרנבל, כדורגל וקורונה.

במבט לאחור מדובר באחת התקופות המעניינות של ברזיל.

כשהגעתי לברזיל המדינה הייתה אחרי משבר כלכלי לא פשוט שהגיע בעקבות משבר פוליטי מורכב שהביא להדחת הנשיאה דאז, הגברת דילמה רוסוף. אחריה עלה לשלטון ללא בחירות סגנה, מישל טמר וכיהן עד להפסד בבחירות באוקטובר 2018. המשברים היו בעקבות חשיפת פרשת שחיתות מורכבת שהגיעה לפוליטיקה ונגעה במרבית האנשים המובילים בברזיל, בערים החשובות והחברות המובילות במשק, ביניהן חברות ממשלתיות. עיניהם של הברזילאים היו נשואות לבחירות הקרובות בציפייה לשינוי פוליטי שיביא לשינוי כלכלי.

ואכן היה שינוי, הנשיא הנבחר היה מהצד השני של המפה הפוליטית. בינואר 2019 הושבע הנשיא ז’איר בולסונרו מהימין, אחרי 13 שנה של שליטה אבסולוטית של השמאל הסוציאליסטי. הנשיא נחשב כמי ששמו אינו נקשר בשחיתות והביא איתו תחזיות אופטימיות של כלכלנים מגובות בצוות מקצועי שאותו מינה הנשיא הכולל כלכלן למשרד הכלכלה, שופט למשרד המשפטים וכדומה.

המצב השתפר, המטבע הפך יציב יותר והצמיחה החלה להראות אחוזים חיוביים ועלייה. אם בשנת 2018 הייתה הצמיחה 1.2% התחזית ל-5 שנים הבאות הייתה למעל ל-2.3%. מדובר בשיפור משמעותי במיוחד אחרי שנים של צמיחה שלילית.

השלטון החדש השפיע על היחסים עם ישראל. הנשיא הברזילאי הציג עצמו מתחילת הדרך כאוהד ישראל ודיבר רבות על היכולות הטכנולוגיות הישראליות. דבריו הביאו לעניין וסקרנות של עסקים וחברות ברזילאיות בשוק ובחדשנות הישראלית, הנספחות הכלכלית שמחה להיענות לכל פנייה שהגיעה אלינו ולסייע לחברות הברזילאיות להכיר את השוק ולפגוש חברות ישראליות.

לפני שאפרט על המיקוד של הנספחות אי אפשר שלא להתייחס למצב הנוכחי בצל מגיפת הקורונה.

כאמור, הוירוס תפס את ברזיל בתחילת 2020 עם מומנטום טוב כלכלית, פוליטית, מדינית ואז החל המצב להתדרדר. המקרה הרשמי הראשון דווח בסוף חודש פברואר והמספרים החלו לגדול במהרה. הכול נעצר, במיוחד בערים הגדולות, המאוכלסות וגם החשובות כלכלית כמו: סאו פאולו, ריו דה ז’נרו ומינאס ג’ראיס. כיום (ה-20 במאי 2020) יש בברזיל מעל ל-260,000 חולים וכ-17,000 נפטרים מהמחלה. יש סגר במרבית המדינות, רוב האנשים עובדים מהבית, פרט לשירותים המוגדרים כחיוניים. ישנם חילוקי דעות בין הנשיא למושלים במדינות כך שאין קו אחד ישיר של התמודדות עם הנגיף שמגיע כהנחיות מהשלטון המרכזי.

חוף איפנמה ריק ממבקרים, ריו דה ז'נרו, ברזיל
חוף איפנמה ריק ממבקרים, ריו דה ז'נרו, ברזיל

ועדיין, הנספחות הכלכלית בריו ממשיכה בעבודה השוטפות ובסיוע וקידום חברות ישראליות בברזיל. ההסתגלות למצב החדש מוזרה לכולם אבל מביאה איתה שיתופי פעולה בפורמטים חדשים ואנחנו מוצאים דרכים מקוריות להתקדם.

אז מהם הסקטורים המרכזיים אותם מקדמת הנספחות?

ציוד רפואי

בברזיל מערכת בריאות ציבורית אך במקביל אליה מתנהל שוק פרטי שנותן מענה לכרבע מהאוכלוסייה, שבמספרים נומינליים מדובר על מעל ל- 50 מיליון אנשים. ברזיל היא שוק הביטוח השני בגודלו בעולם, המתפקד עצמאית לחלוטין ממערכת הבריאות הציבורית.

בשוק הבריאות בברזיל קיימת תחרות בין חברות הביטוח, ספקי השירותים ובתי החולים הפרטיים שכל אחד מהם רוצה לתת את השירות הטוב והחדשני ביותר על מנת להביא אליו יותר לקוחות. פיתוח ואימוץ טכנולוגיות מתקדמות כמו גם השקעות במוצרים הוא משהו בשגרה של גופים בתחום.

בשנים האחרונות סייעה הנספחות לעשרות חברות ישראליות להכיר את השותפים הנכונים להם ולהיכנס לשוק הברזילאי. ההשתתפות שלנו בפעילויות בינלאומיות ומקומיות מקדמות את הקשרים עם הגורמים המובילים במדינה שאת כולם הבאנו לישראל בשנתיים האחרונות. הברזילאים הבינו את הפוטנציאל והמגוון העצום שיש לישראל להציע בתחום הבריאות.

משבר הקורונה לא עצר את הצרכים והעניין ממשיך להגיע מהשותפים שלנו. ישנן הערכות שהמשבר הנוכחי יביא גם לשינוי מהותי באופן מתן השירותים ויהיה מקום רחב עוד יותר לטלמדיסין (רפואה מרחוק) ובריאות דיגיטלית כך שמבחינת חברות ישראליות נפתחות יותר ויותר דלתות.   

פודטק

ברזיל היא מדינה בעלת משאבי טבע גדולים וחקלאות מפותחת. זה הופך אותה לאחת המדינות הגדולות בייצוא תוצרת טרייה. עם מעל ל-210 מיליון תושבים, השוק הברזילאי מהווה שוק יעד לטכנולוגיות מזון וחידושים שיקלו על העולמות המסורתיים ועל הצריכה הגוברת.

לאור הביקוש בברזיל, ישנם שחקנים רבים בתחום המזון: חלקם מקומיים כמו הענקיות BRF  ו-JBS  הנמצאות בעשירייה הראשונה של החברות המרוויחות ביותר בברזיל לשנת 2019, חלקם בינלאומיים כמו Cargill  ו- Nestle המייצרים, מייצאים ומייבאים. החברות מכירות, יודעות וצורכות את החדשנות והטכנולוגיות שיש לעולם בתחום ובשנים האחרונות גם מחפשות להשקיע בפיתוחים ואפשרויות המתאימות לצרכים של החברה. לכל אחת מהחברות המצוינות ישנם מרכזי חדשנות ומחלקות האחראיות על ההשקעות הזרות בתחום.

 מכרות

תחום המכרות מהווה 5% מהתוצר ועדיין, הוא אחד הסקטורים החשובים בכלכלה הברזילאית. מדובר בסקטור ותיק, המהווה פרנסה למעל ל- 180,000 תושבים באופן ישיר ועוד כ- 2.2 מיליון באופן עקיף.

בשנים האחרונות אנו רואים שינוי בתעשייה, נראה כי גם האתגרים איתם מתמודד התחום דורש טכנולוגיות על מנת להביא לפתרון. באופן מעט מפתיע החל לצמוח מתוך התחום הצורך בחיפוש אחר חדשנות וטכנולוגיה למתן מענה לעבודה השוטפת של המכרה ושל החברות שמנהלות אותו. כצעד ראשון הקימו החברות הגדלות ביותר, ובתוכן Vale הוותיקה, מעבדת חדשנות לחיפוש טכנולוגיות. החברות פתוחות ומעוניינות להשקיע ולהטמיע עוד פתרונות מתחומים מגוונים כמו: Industry 4.0, סייבר, ביטחון, תקשורת, מים, בריאות ועוד.

 אנרגיה

ברזיל היא השוק הגדול ביותר באמריקה הלטינית לאנרגיה מתחדשת. ברזיל הצליחה לשמור על מיקומה כ-Hub לנושא האנרגיה, ממשיכה לפתח את השוק על היבטיו השונים ולהוות תחרות ומקור למשיכת משקיעים.

במקביל נעשו שינויים רגולטוריים שהביאו לשינוי ניכר במפה האנרגטית של ברזיל בעשור האחרון.

ברזיל עדיין ידועה כמובילה עולמית בייצור של דלק אורגני (BioFuels), בין המובילות בייצור ביו-דיזל (Biodiesel) ויצרנית גדולה של אנרגיה הידרואלקטרית. כיום היא ידועה גם כמדינה עם שוק לאנרגיה סולארית שמתפתח במהירות מרשימה ומושך אליו משקיעים בינלאומיים מהעולם כולו, בנקים בינלאומיים, חברות אנרגיה, ספקים ויצרנים שונים.

גודל השוק בברזיל ממצב אותה לא רק כמובילה באמריקה הלטינית אלא כמי שיש לה את הפוטנציאל להיות נקודת המוקד בתחום האנרגיה המתחדשת והמפיקה המרכזית למדינות השכנות. 

 נפט וגז

התחום אומנם נמצא במשבר ברמה העולמית ועבר לא מעט טלטלות בשנים האחרונות בברזיל בפרט, זאת בעקבות המשברים הפוליטיים והיותו, עד לפני כמה שנים, באופן כמעט בלעדי, בבעלות ממשלתית. מדובר בתחום מסורתי ואחד מעמודי התווך של הכלכלה הברזילאית. פטרובאס (PetroBras) הממשלתית היא החברה הגדולה ביותר בברזיל .

המשבר הקודם הביא לפתיחת השוק הברזילאי לשחקנים מהעולם, ליותר שקיפות, לשינויים רגולטוריים משמעותיים שבסופו של יום פתחו את השוק לחברות ותאגידים בינלאומיים חדשים וכן את האפשרות לחברות קטנות ובינוניות להצליח להיכנס ולהיות חלק משרשרת האספקה של הנפט הגז בברזיל.

לישראל פתרונות טכנולוגיים שונים שיכולים לענות על הצרכים של התעשייה כגון: מים, סייבר, תקשורת, Industry 4.0 ועוד. אלו הן דרישות של שרשרת האספקה שחברות ישראליות יכולות להיות חלק ממנה.

הנספחות עוסקת בתחומים נוספים כגון: מזון ומשקאות, יין, סייבר ו- HLS, בנייה חכמה, חינוך, ערים חכמות, ייצור מתקדם ועוד. בכל אלה קיימות הזדמנויות רבות לחברות ישראליות.

בברזיל ישנן שתי נציגויות של משרד הכלכלה והתעשייה: בריו דה זנ’רו ובסאו-פאולו, כאשר חלוקת העבודה בין המשרדים היא סקטוריאלית.

צוות הנספחות בריו ישמח לסייע לכל חברה ישראלית המעוניינת בשוק הברזילאי – צרו איתנו קשר:

rio@israeltrade.gov.il


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>