מרץ 10, 2020
הדר שור, צילה
הדר שור, הנספח הכלכלי בסנטיאגו, צ'ילה

הכירו את הדר שור:

אבא לשני ילדים (אחד צ’ילני) בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון, תואר שני למנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית. לפני שהצטרפתי לשירות המדינה עבדתי כ-3 שנים בתעשייה האווירית ולאחר מכן במשרד כצוער במערך כלי סיוע לתעשייה וכאחראי על הקשר עם המוסדות הפיננסים.

נבחרתי לפתוח את המשרד בצ’ילה לפני ארבע שנים. ובהמשך, עם התרחבות הצוות הורחב גם מעגל הפעילות במדינה שמספר החברות המייצאות אליה בקביעות עלה ביותר מ- 50% מאז תחילת פעילות הנספחות הכלכלית בצ’ילה.

הייחודיות של צ’ילה היא בכך שהיא סגורה מבחינה טופוגרפית – ממזרח הרי האנדים וממערב הים בצפון המדינה המדבר היבש בעולם ובדרומה אנטרקטיקה.

Chile wooden sign with beach background

בשל אורכה של צ’ילה היא מגוונת בכמה תחומים:

מצפון: מדבר אטקמה, שטח מדברי ויבש, כמעט ללא מים אך גובל עם הים. בצפון המדינה ישנם הרבה מכרות נחושת שעליהם מבוססת כלכלת המדינה. בגלל תנאי מזג האוויר שם, האוכלוסייה שם מאוד דלילה ורוב האנשים הם עובדי המכרות שטסים כל הדרך מסנטיאגו (כשעתיים טיסה).

במרכז: נמצאות סנטיאגו, הבירה, והעיר ואל פראיסו שהן הערים הגדולות של המדינה, כ- 47% מתושבי המדינה חיים באזור זה. לכן, גם המרכזים העסקיים נמצאים בו. סנטאיגו היא עיר מודרנית כמו כל עיר גדולה בארצות הברית. החיים באזור זה הם קצת יותר יקרים ועם שינויים עצומים בין השכונות בעיר, בעיקר ברמת החיים. כחצי שעה נסיעה בתוך העיר אפשר להגיע מהשכונה הכי עשירה לאחת השכונות העניות ביותר. התחבורה הציבורית פה יעילה מאוד וכן הכבישים במצב טוב. הצ’ילנים אוהבים להתהדר בכך שהם עובדים כמו אמריקאים. למרות התחושה מסביב, זו בכל זאת עיר בדרום אמריקה ולכן יש צורך להבין שהכל מתנהל מעט לאט יותר ועם מנטליות צ’ילנית.  לרוב החברות בצ’ילה יש גם משרד מקומי בסנטיאגו, כך שלעיתים אין צורך לנסוע לאורך המדינה ומספיק להיפגש עם הנציג בסנטיאגו.

בדרום: חבל ארץ גדוש באגמים ועצים כשהידועה מכולם היא שמורת טורס דל פיינה היפיפיה, שישראלים רבים באים לטייל בה. רוב המים של צ’ילה נמצאים בחלק זה והאקלים שם קר יותר ויורד שם גשם בכל עונות השנה, כמובן שבקיץ יורדים קצת פחות גשמים. התעשייה העיקרית שנמצאת בדרומה של צ’ילה היא תעשיית העץ והיערנות כמו גם גידול פרות, כבשים וחזירים. בשנים האחרונות נכנסה התעשייה המקומית באגרסיביות לתחום גידולי הסלמון בבריכות ובים. בגלל אורכה של המדינה ישנה בעיה גדולה להעביר חשמל ומים עבור התושבים שגרים הרחק מן הכפרים המרכזיים. המדינה מחוייבת להנגיש את המים עבור התושבים וכל זה נעשה בשינוע מיכליות מים.

לפני כשנה, החל לפעול קו התעופה של חברת LATAM לישראל עם עצירה קצרה בסאו פאולו. פתיחת קו זה מקצר את משך הטיסה ומקרב את צ’ילה לישראל גם מבחינת המסחר.

באמצע 2019 ביקר נשיא צ’ילה סבסטיאן פיניירה בישראל והוא נפגש עם הנשיא, ראובן ריבלין, ועם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בפגישות אלו נחתמו הסכמים לשיתופי פעולה בשלל תחומים כמו מים בריאות חקלאות סייבר אנרגיה ועוד. הנספחות עובדת בימים אלו להכניס הסכמים אלו לתוקף ולהכניס להם תוכן ומשמעות פרקטיים לחברות הישראליות.

בשבועות האחרונים עלתה צ’ילה לכותרות עם בעיות חברתיות חמורות שהבעירו את הרחובות. אמנם “בילינו בעוצר” כמה לילות אך האימפקט המשמעותי ביותר היה על השכבות החלשות ועל הכלכלה המקומית. שער המטבע הידרדר בחדות והשקעות רבות במדינה נעצרו. הממשלה יצאה במספר רפורמות מידיות שהעיקרית שבהן היא יציאה למשאל עם לגבי חוקה חדשה למדינה שאמור להתנהל בסוף אפריל. עד אז ניתן להרגיש שהמתח החברתי נרגע במקצת (גם כן בגלל תקופת החופש הגדול כאן) והשווקים הכלכליים מתאוששים גם הם. עם זאת יש להמתין ולראות מה יקרה לקראת ובמהלך משאל העם שצפוי להעלות לפני השטח שוב את המתחים החברתיים באחת המדינות בעלות אי השוויון הגבוה בOECD.

צ’ילה היא המדינה המפותחת ביותר בדרום אמריקה והראיה לכך היא היותה מדינת OECD.

עם זאת, בשל אורכה הגאוגרפי של המדינה הצ’ילנים מתמודדים עם כמה בעיות עיקריות כיום אשר ליצואנים הישראלים יש את הפתרונות לכך:

מים החורפים פה בשנים האחרונות היו שחונים במיוחד ועל כן צ’ילה חווה משבר מים שעוד לא נראה כמותו. ישראל היא מדינה שחוותה משברים דומים מאוד לפני כמה עשורים ולכן יש באפשרותה לעזור לצ’ילנים בבעיה זו. לדוגמא, לפני כחודש הושק פה הקמפיין “צ’ילה מתייבשת” אשר נתרם להם על ידי רשות המים בישראל. כמו כן, מיקומה הגאוגרפי של צ’ילה על הים נותן לה יתרון בהתפלת מי ים לשתיה ואף לחקלאות. בנוסף, בשל אורכה, צפון המדינה הוא מדבר צחיח עם בעיית מים מתמשכת, הן בשל הבצורת והן בשל מפעלי הכרייה אשר צורכים כמויות גדולות של מים. לעומת זאת, בדרום צ’ילה ישנם אגמי מים רבים ובעיית המים כמעט שאינה מורגשת שם. עם זאת הטכנולוגיות שלהם להנגשת מי השתיה ישנות ודורשות קידום. בחודשים האחרונים הוכרזו מצבי חירום חקלאיים במספר מחוזות מה שאמור להזרים תקציבים ייעודיים לפתרונות בעיות המים, אותם הנספחות משתדלת לנתב לחברות ישראליות.

סייבר וHLS לפני שלושה חודשים פרצו מהומות במדינה, זה החל עם עליית מחירי הנסיעה בתחבורה ציבורית והתרחב למחאה על מספר תחומים נוספים. ההתפרעויות והוונדליזם שהתרחשו פה הביאו את הממשל וכוחות הביטחון להבנה שצריך להשקיע משאבים בביטחון ובסייבר על מנת להתמודד עם ההתפרעויות. התחום הינו רחב, החל מאיסוף מידע ממדיה חברתית ועד תוכנות שתפקידן להגן מפני תקיפת סייבר. בצורה כללית ניתן לציין התעוררות משמעותית של הממשל והחברות המקומיות בתחום הסייבר גם לפני המהומות והנספחות מלווה גורמים רבים בממשל במאמציהן לשפר את תשתית הסייבר במדינה.

מכרות צ’ילה ידועה במכרות הנחושת שלה והיא מובילה עולמית ביתרות הקיימות בה. תחום הכרייה פתוח מכל הבחינות והמדינה משתדלת לדחוף את חברות הכרייה לתחומים נוספים מלבד נחושת. בשנים האחרונות עלה משמעותית הפוטנציאל העולמי לכריית ליתיום וצ’ילה מחזיקה מאגרים משמעותיים של יסוד זה. הפתרונות הרלוונטיים לחברות ישראליות משתרעים מפתרונות מים, הגנה על מערכות המידע, מערכות שונות שיוכלו לטייב ולהקל על תהליך הכרייה ועד מערכות בקרה ושליטה מרחוק ורכבים אוטונומיים במכרות הפתוחים והסגורים.

בהקשר זה ראוי לציין כי בסוף אפריל תתקיים בצ’ילה תערוכת EXPOMIN, תערוכה שמתמקדת בתחום המכרות ומהווה מרכז משיכה עולמי בתחום ונערכת בסנטיאגו.

צ’ילה היא מדינה עם המון הזדמנויות עסקיות שרק בשל המרחק שלה מישראל, יצואנים רבים חוששים להשקיע בה משאבים.

מצד שני, הפוטנציאל העסקי והיותה קרש קפיצה נוח ומערבי יחסית לאמריקה הלטינית הופכים אותה ליעד שאף שאינו ברור מאליו, הינו אטרקטיבי ביותר.

למרות כל מה שנשמע בחדשות על המצב פה, החיים ממשיכים ואיתם גם המסחר.

הנספחות פתוחה לכל פניה ואנו עונים ומסייעים לכל יצואן ישראלי ועוזרים בכל התחומים האפשריים. 

בשנה האחרונה אנו מזהים פעילות ערה של גורמים מקומיים שמגלים עניין בישראל ואנו מקשרים בינם לבין חברות ישראליות רלוונטיות ומארגנים משלחות עסקיות נכנסות לישראל.

ניתן לפנות אלינו בכל נושא באמצעות מערכת פניות היצואנים של משרד הכלכלה והתעשייה.

צוות הנספחות הכלכלית בצ'ילה:
אנשי צוות הנספחות הכלכלית: מימין - אנדריי ראוטנברג, קרלה השלוויצ'י, הדר שור, יערה שור .
  • קרלה השלוויצ’י אחראית על תחומי הסייבר, HLS, מים, חקלאות ופינטק
  • אנדריי ראוטנברג אחראי על תחומי ציוד רפואי, טלקום, מדיה, בית ומשפחה ומכרות
  • יערה שור אחראית על תחום הפודטק

ניתן לפנות אלינו בכל נושא באמצעות – 

מערכת פניות היצואנים של משרד הכלכלה והתעשייה


תמר להב

צור קשר עם: תמר להב
ליצירת קשר לחצו >>