זרקור על הניספחות הכלכלית מילאנו, איטליה

יוני הדר, הנספח הכלכלי במילאנו, איטליה
יוני הדר, הנספח הכלכלי במילאנו, איטליה

 

 

 

זו הפעם השנייה שבה אני מכהן כנספח כלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה באיטליה. זו החלטה חריגה במיוחד על רקע העובדה שבתפקידי הקודם הייתי אחראי מקצועית ותקציבית על כל מערך קידום היצוא של המינהל לסחר חוץ.

אפשר לתמצת את הסיבה לחזרה לאיטליה מבחינה אישית באהבה והערכה לאיטליה ולאיטלקים, ומבחינה מקצועית ברצון שלי למצוא שיטות עבודה מתקדמות שישדרגו את היכולות שלנו לתמוך בחברות הישראליות ולהגדיל את היצוא שלהן.

נשאלתי למה איטליה אם המצב הכלכלי בה לא טוב, והיו שציטטו כתבות שניבאו שחורות לאיחוד האירופי בשל המצב הכלכלי של איטליה.  

בעיתונות הכלכלית העולמית יש התמקדות בעובדה שבעשורים האחרונים איטליה סובלת מצמיחה נמוכה, מחוב לאומי גבוה שהוא מעל 130% מהתל”ג, אבטלה ומערכת פוליטית לא יציבה  ולא יעילה שמשפיעה על ההתנהלות הכלכלית וגרמה לכך שדירוג האשראי של המדינה הוא רק BBB. כמו כן, מוזכרת איטליה פעמים רבות באופן שלילי בשל הדירוג הנמוך בהשוואה בינ”ל בסביבה העסקית בעיקר בשל הבירוקרטיה, פעילות השוק השחור וחוסר היעילות של הממשלה.

הנתונים האלה אכן נכונים ויש להתייחס אליהם במכלול השיקולים בהחלטה על פעילות עסקית באיטליה, אבל הם מטעים מכיוון שהכלכלה האיטלקית בבסיסה היא טובה, עשירה וחזקה כפי שניתן לראות מהעובדות הבאות:

 • איטליה היא הכלכלה השמינית בגודלה בעולם וחלק מגוש היורו.
 • החסכון הפרטי, מהגבוהים בעולם, בקלות יכול לכסות את החוב הלאומי האיטלקי ולהוות מקור להשקעות.
 • תעשיות הרכב, המכונות, כימיקלים, בטחון, ריהוט, עורות, קוסמטיקה, אופנה, הנדסה, תיירות, שירותים, חקלאות ומזון הן רק חלק מהתעשיות שבהן חברות איטלקיות הן מהמובילות בעולם.
 • איטליה היא היצואנית מספר 9 בעולם.
 • זו אחת משלושת תעשיות התיירות הגדולות בעולם, עם 60 מיליון תיירים מידי שנה.

בנוסף, בדומה לכלכלות אחרות בעולם, אנו עדים לתהליך של הכרה בטכנולוגיות וחדשנות כנושא אסטרטגי אצל התעשיות המובילות במדינה.

בעקבות עבודה אינטנסיבית שנעשתה כאן ובעולם למיצוב מעמדה של ישראל כמובילה בתחומי חדשנות וטכנולוגיה, המגזר העסקי באיטליה מחפש היום, יותר מכל תקופה בעבר, שיתופי פעולה עם חברות ישראליות כדי לשמור על היתרון התחרותי ועל היצוא המשגשג.

ולסיום, הסיבה שבגללה כדאי לכל חברה ישראלית שרוצה לעשות עסקים להגיע לאיטליה – יש בנספחות הכלכלית צוות איטלקי מקומי מחויב, מקצועי ואדיב עם יותר מ-50 שנות ניסיון מצטבר, וסיפורי הצלחה הנאמדים במאות מיליוני יורו בתמיכה בפעילות של חברות ישראליות באיטליה.

בימים אלה אנחנו מכינים את תכנית העבודה ל-2020 ולשנים הבאות. להלן הסקטורים שזיהינו כבעלי פוטנציאל מיוחד עבור חברות ישראליות, בהם אנחנו מאמינים שנוכל לתרום להצלחתן:

פינטק

תקופה זו היא נקודת מפנה בבנקאות באיטליה, עם השקעות גדולות בשנת 2018 וצפי להשקעות נוספות בשנים הקרובות. ההתמקדות בטווח הקצר היא בתחומים של אבטחה וסייבר מצד אחד וניהול בסיסי נתונים ובנקאות מקוונת מצד שני. ההשקעות שנעשות הן גם לטווח ארוך בתחומים של בינה מלאכותית, רובוטיקה ומחשוב קוגנטיבי כדי ליצור מערכות אוטומטיות.

תקשורת וניו מדיה

איטליה היא השוק הרביעי בגודלו בתחום התקשורת באיחוד האירופי, עם 43 מיליון איש (73% מהאוכלוסיה) מחוברים לאינטרנט, 34 מיליון פעילים ברשתות החברתיות ו-50 מיליון משתמשים בטלפונים סלולאריים.  חברות הסלולר השיקו את רשתות ה G5 ומחפשות דרכים להרוויח מהן.

במקביל, אנו עדים גם להשקעות של כל המערך הקמעונאי החזק באיטליה בפתרונות דיגיטלים ופתיחות להטמיע אותם.

סייבר

בדומה למדינות אחרות באיחוד האירופי, המודעות וההשקעות בנושאי סייבר גדלים בגלל גידול במספר התקיפות ורגולציית ה-GDPR. מעריכים את גודל השוק של תוכנות לתחום הסייבר ב-400 מיליון יורו לשנה ומערכות פיזיות ויעוץ ב-200 מיליון יורו.

רכב

איטליה היא השוק הרביעי בגודלו באיחוד האירופי בתחום הרכב עם גודל שוק של 190 מיליארד יורו שהם כ 11% מהתוצר.

בדומה לענף הרכב במקומות אחרים בעולם, התחום עובר שינוי רדיקלי בכל הנוגע למנועים, אוטומציה, איסוף נתונים וניצול זמן השהות ברכב, וחברות הרכב משקיעות משאבים רבים בכדי להתמקצע בתחומים אלה.

מערכות בריאות וציוד רפואי

איטליה מתמודדת עם שלוש בעיות מוכרות במדינות המפותחות: הזדקנות האוכלוסיה, דרישה גוברת מצד האוכלוסיה לשרותי בריאות מעולים בחזית הטכנולוגיה ולחץ גובר על התקציבים המיועדים לבריאות.

מערכות הבריאות באיטליה מתקדמות בעיקר בצפון המדינה ולממשלה המרכזית ולממשלות המחוזיות יש עניין לשדרג את מערכות הבריאות שלהן כך שיעמדו באתגרים וגם יורידו את העלויות.

חקלאות

איטליה היא מעצמה הן בייצור חקלאי והן בענף המזון. בשנים האחרונות ישנה התמודדות עם שינויי האקלים בעיקר באספקה של מים וטיפול במים. במקביל התחרות בתחום החקלאי גדלה ויש עניין גובר מצד אחד בפתרונות של חקלאות מדייקת גם בגידולים מסורתיים ומצד שני בפתרונות טכנולוגים למזון.

אנחנו ממוקמים במילאנו מכיוון שהמחוזות הצפוניים עשירים יותר, חזקים יותר תעשייתית וכלכלית ודומים מבחינת המאפיינים שלהם לשוויץ וגרמניה. 

צוות הנספחות הכלכלית במילאנו: 

 • מרקו מאקי – רכב, סייבר, HLS ותעשיות
 • פאולה פניוטה – חקלאות, מזון, מים ואנרגיה
 • מיקלה ויטולנו – פינטק, ניו מדיה, תקשורת והשקעות
 • ג’ובנה בוסי – ציוד רפואי, בריאות דיגיטלית, מו”פ
 • יקופו סנגלי – טכנולוגיות לחברות תשתית והנדסה ומוצרי צריכה
 • עמיר בר-הלוי – מנהלה
 • יונתן הדר – הנספח הכלכלי 

הצוות במילאנו מחכה להיפגש עמכם ולתרום להצלחתכם באיטליה!

milano@israeltrade.gov.il

ימין למעלה – יקופו סנגלי, מיקלה ויטולנו, מרקו מאקי ועמיר בר-הלוי ימין למטה – ג'ובנה בוסי, יונתן הדר, פאולה פניוטה