דצמבר 10, 2019
ליאת שחם, הנספחת המסחרית מטעם משרד הכלכלה והתעשייה בספרד
הכירו את ליאת, הנספחת הכלכלית בספרד, וראש המחלקה המסחרית בשגרירות ישראל במדריד. לליאת ותק של 14 שנה במשרד ובין תפקידיה הקודמים: מנהלת מחלקת אסיה פסיפיק ונספחת מסחרית במקסיקו (2008-2011). בעלת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה מאוניברסיטת תל אביב, ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן. כמו כן למדה לתואר שני בתכנית לדיפלומטיה וביטחון של אוניברסיטת תל אביב. נשואה לאבי ואמא לאורן.

בחן את עצמך – האם ספרד מתאימה לך?

  • האם יש לך מכירות?
  • האם יש לך בצוות דוברי ספרדית?
  • האם אתה כבר פעיל בדרום אמריקה?
  • האם יש לך ניסיון בעבודה עם שותפים מקומיים ודוגמה של שותף כזה במקום אחר שתוכל לאפיין?
  • אם אתה סטארט-אפ – האם יש לך ניסיון מוצלח בעבודה מול יחידות חדשנות של תאגידים? / אם אתה חברה בוגרת – האם יש לך הסכמים אסטרטגיים עם חברות רב”ל?
  • האם אתה מוכן לחכות מעל לשנה עד להבשלת עסקה ראשונית?

 

אם התשובות הן “כן” גורף – ברכות, יש לך סיכוי להצליח בשוק הספרדי!

אם ענית “כן” רק על א’ – אלא אם מדובר במכירות משמעותיות, לרוב זה לא יספיק.

אם ענית לפחות על אחת התשובות בסעיפים ב’-ה’ בחיוב, ואתה מוכן ל-ו’ –  אנחנו נתגייס לעזור.

אלה הם כללי האצבע של עבודה בספרד. כמובן שיש יוצאים מהכלל, אך הם נדירים.

ועכשיו משעשינו תיאום ציפיות – בואו נדבר על ההזדמנויות.

המוניטין הישראלי

שמעתם אולי על כוחו של ה-BDS באירופה בכלל ובספרד בפרט, אולם בכל מה שקשור לעולמות הטכנולוגיה המצב בספרד הפוך לחלוטין. המוניטין שלנו כ”אומת הסטארטאפ” חזק מעל ומעבר למוניטין שלנו במדינות מערביות אחרות (והוא אינו רע גם שם כידוע). ישראל נחשבת פה ה-בשורה האיזורית המשמעותית בחדשנות. עשרות חברות ספרדיות מכל התחומים עולות לרגל לביקורים להכרות עם ה”אקוסיסטם הישראלי”. כל תחרות סטארטאפים שמכבדת את עצמה רוצה לראות בין המתחרות באתגריה חברות ישראליות. כל יחידת חדשנות או ונצ’ורס (Ventures) של תאגיד שרוצה DEAL FLOW משמעותי מחפשת קשר לישראל. הדבר ייצר לנו עד כה לא מעט הזדמנויות. כך לדוגמא הצלחנו לקיים “יום ישראל” בהאב החדשנות Madrid in Motion שבמסגרתו תאגידים מתחום התחבורה החכמה ועיריית מדריד נפגשו עם סטארטאפים ישראלים; 4 סטארטאפים מתוך 10 בתחרות הטכנולוגיות לתיירות של ארגון התיירות העולמי ותאגיד גלובליה היו ישראלים, וגם הזוכה. נציג מטעם התחרות אף הגיע ביוזמתנו במיוחד לארץ כדי לשכנע חברות להירשם; חבל הארץ של האיים הקנריים הקים “כוח משימה” על מנת לבחון שיתופי פעולה בין האיים לבין ישראל בדגש על חדשנות, ועוד ועוד.

 

חדשנות פתוחה

רבים מהשחקנים המרכזיים בכלכלה הספרדית, אינם בעלי DNA טכנולוגי. מדובר על חברות תשתיות, אנרגיה, תיירות, מועדוני ספורט, ביטוח ועוד. הצורך שלהם להתמודד עם העולם החדש שהביא האינטרנט: כלכלה שיתופית, IoT, איומי סייבר ועוד, יצר עבורן מציאות חדשה ואתגרים רבים חדשים. בחברות הללו אין הרבה מחקר ופיתוח, מה שאומר שבאופן יחסי, בספרד פונים יותר לחדשנות פתוחה מאשר במדינות אחרות. לכאורה מדובר בהזדמנות. בפועל, בנוסף על בעיות מבניות שיש לכל תאגיד גדול בעבודה עם חברות קטנות וסטארטאפים, מתווסף בחברות אלה האתגר של עצם אימוצן של טכנולוגיות. לכן, יש לבחון כל תאגיד לגופו ולראות מהי הפרוצדורה הפנימית של הטמעת טכנולוגיה מיחידת החדשנות התאגידית אל תוך היחידות העסקיות. הנספחות מנסה ללמוד את המבנים הללו ומתקשרת באופן יזום עם תאגידים בהם נראה שהתהליך הזה כבר בשל.

 

ספרד כשער לאמריקה הלטינית

המשקל הסגולי של ספרד עבור החברות הישראליות, אינו רק עצם העבודה בספרד, אלא העובדה כי ע”י חבירה לגורמים ספרדיים מסוימים, ניתן גם לפתוח שווקים באמריקה הלטינית. השפה, ההשפעה ההיסטורית, תרבות עשיית העסקים הדומות, ממצבים את ספרד בעמדה עדיפה משמעותית על שאר העולם בכל הקשור לקשרים כלכליים. הדבר נכון במיוחד לגבי התאגידים הספרדיים הגדולים. טלפוניקה, BBVA, סנטנדר, ACS, הינם שחקנים מרכזיים בכלכלה האמל”טית, ויש עוד רבים וטובים. לעיתים החדרת טכנולוגיה לתאגיד, משמעה חדירה לעוד מספר מדינות כמעט בו-זמנית. יחד עם זאת, היו כבר דוגמאות למצב הפוך – חברה ישראלית הצליחה להתקרב למטה התאגיד, אחרי שעשתה פריצת דרך מול הסניף המקומי. בכל מקרה, אם סימנתם את אמריקה הלטינית כיעד, אין ספק שכדאי לכם לנסות את ספרד. המנטליות דומה, אך פה תמצאו גם יתרונות דוגמת קרבה לישראל ורגולציה של האיחוד האירופי. לאחרונה נחתם הסכם הסטורי בין האיחוד האירופי לבין מדינות המרקוסור: ברזיל, ארגנטיה, אורוגוואי ופרגוואי. בזכות המתואר לעיל, ספרד, על תאגידיה השונים, צפויה להיות המדינה שתקצור את מירב הפירות . מידע נוסף אודות הנושא בלינק

 

תחבורה חכמה

המודעות האירופית לאיכות הסביבה והצפיפות בערים הגדולות הביאו את העיר מדריד לתמרץ כניסה של רכב חשמלי לעיר. זאת, בשילוב מצבה הכלכלי הפחות-טוב יחסית של ספרד בהשוואה לשאר אירופה, בדגש על אבטלת צעירים, יצרו ביקוש רב לתעשיה חדשה ועניפה בתחום הרכב השיתופי. לתחום נכנסו כמעט כל חברות האנרגיה והתשתיות של ספרד. מדריד כיום היא מהמובילות העולמיות בתחום עם מגוון רב של שחקנים כגון FERROVIAL, ACCIONA, SEAT, REPSOL, CABIFY ועוד. מנתונים שניתנו לאחרונה במצגת של SEAT – ישנה עליה משמעותית בגיל של הרוכשים רכב ראשון והם כיום אנשי משפחה בשנות ה-30 לחייהם, לעומת רווקים בשנות ה-20 בעבר. בקרב הרוכשים רכב חדש לראשונה הגיל הממוצע הוא 55 (!!). זאת אומרת – ישנו מעבר מובהק לרכב שיתופי, וספרד היא שחקנית מרכזית במגמה.

 

בנקאות

ספרד בעלת סקטור בנקאי מפותח מאוד. שניים מהבנקים האירופאים המובילים, BBVA וסנטנדר, הם מספרד. הבנקים האלה גם מובילים במדינות אמל”ט רבות. בנוסף, הסקטור הבנקאי, שסבל מכה חזקה מאוד כתוצאה מהמשבר של 2008, עבר מספר רפורמות בשנים האחרונות והוא תחרותי ומעניין מאוד כלקוח. בניגוד ל-DNA של מרבית התאגידים הגדולים של ספרד שציינתי לעיל, הבנקים כבר עברו את הרפורמה המשמעותית שלהם בתחום הטכנולוגי והבנקאות הדיגיטלית היא בגדר שירות בסיסי ללקוח. משכך, הבנקים כיום ערוכים יותר מכל מגזר אחר במשק הספרדי לאמץ טכנולוגיות וחדשנות.

 

טכנולוגיות לתיירות

ספרד היא אחת המדינות אליה נכנסים הכי הרבה תיירים מהעולם. בין אם זה החופים הרבים, הכדורגל או הפלמנקו, התיירות בספרד היא סקטור אסטרטגי שיש בו המון שחקנים. ניתן לציין את קבוצת התיירות גלובליה, ענקית ה-IT לתיירות אמדאוס ורשתות מלונות רבות כגון NH, Barcelo ועוד. לא בכדי בחר ארגון התיירות העולמי של האו”ם, ה-UNWTO, למקם את המטה שלו במדריד. כידוע התחום נמצא כעת בצומת דרכים, כאשר על סוכנויות התיירות המסורתיות והמלונות מאיימים ה-OTAs, הAirBnB – וה-booking.com למיניהם. השחקנים הותיקים יודעים שעליהם להתחדש על מנת להישאר בתחרות ומחפשים אקטיבית כל הזמן את הדרך לעשות זאת, גם ע”י השקעות. כך למשל, לאחרונה הכריזה אמדאוס על הובלת סיבוב השקעה של כ-10 מיליון דולר בסטארטאפ הישראלי Refundit , בסיוע הנספחות.

 

טכנולוגיות ספורט

עוד תחום עליו משפיע האינטרנט משמעותית הוא הספורט. מצד אחד, עלויות השחקנים גדלות כל הזמן, מן הצד השני, היכולת למכור כרטיסים היא מוגבלת לגודל האצטדיון. כמו-כן, במקרה של בארסה וריאל מדריד, המועדונים הם מלכ”רים ומוחזקים ע”י האוהדים, מה שאומר שחלק גדול מהכרטיסים אינו ניתן למכירה. האינטרנט הכניס לתחום מונח חדש: Fan Engagement. המועדונים מחפשים לעשות מונטיזציה של האוהדים מצד אחד, ומצד שני יש עליהם לחץ מתמיד “להיות הכי טובים” באופן כללי כדי לצרף יותר אוהדים ולמנוע נטישה. כתוצאה מכך ישנה מגמה חדשה יחסית של מועדוני הספורט המובילים לפנות לחדשנות. לחלקם אף יש יחידת חדשנות יעודית. עדיין ישנו אתגר גדול בלהפוך ארגונים בעלי אופי כ”כ לא טכנולוגי, למאמצי חדשנות סדרתיים. הנספחות בקשר עם מספר שחקניות בתחום ומנסה לפצח את האתגר. כבר יש סיפור הצלחה ראשון, והשני בדרך J

 

פודטק

תחום חדש אליו נכנסנו רק לאחרונה. ספרד היא מדינה עתירת חקלאות, ובעלת מסורת בתחום היין, שמן הזית ועוד, תחומים בהם היא מובילה עולמית. בנוסף ישנן חברות מזון רבות נוספות בתחומי החלב ומוצריו, המאפים ועוד. לאחרונה למדנו כי המוניטין הישראלי בתחום טכנולוגיות המזון חזק מאוד בספרד. בספטמבר האחרון הבאנו לארץ, סביב תערוכת FOODTECH IL, משלחת מכובדת של כ-15 חברות מתחומי המזון והמסעדנות. הם חזרו מהופנטים. להלן התרשמותם: https://youtu.be/qE9kttMwIv8

אנחנו מקווים להמשיך ולקדם את התחום ולראות תוצרים של עסקאות ראשונות בין חברות ישראליות וספרדיות בתחום ב-2020.

 

הנספחות הכלכלית

כמו מקבילינו בעולם, הנספחות פועלת ב-3 דרכים עיקריות:

  • אנו נותנים מענה לפניות לחברות ישראליות המבקשות סיוע בחדירה לשוק הספרדי, דרך מערכת הפניות economy.gov.il/erm . על מנת להפיק את המיטב מהשירות, על החברה להכיר כבר קצת את השוק ולהיות מסוגלת למקד אותנו. יש לזכור שאנחנו מסייעים באופן דומה לכל הסקטורים ואיננו מומחים בתחומכם. כמו כן, הסיוע שלנו הוא ממוקד וניתן לאורך זמן קצר יחסית. זאת כדי שנוכל לתת מענה גם לחברה הבאה. חישבו איזה סוג של חיבור נקודתי נוכל לעשות עבורכם, שיאפשר לכם לאחר מכן להמשיך ולהתנהל בשוק בכוחות עצמכם. זיכרו שאיננו אנשי השיווק של החברה. כדאי לכם לאתגר אותנו במקומות שאתם חושבים שלא תוכלו להסתדר לבד.
  • אנו יוזמים פעילויות בתחומים שאנחנו זיהינו בהם הזדמנות מיוחדת בשוק, כמו אלה המתוארים לעיל. אם אתם עובדים בתחומים האלה וספרד מעניינת אתכם, אתם מוזמנים ליצור קשר ולבדוק איתנו אילו פעילויות מתוכננות אצלנו בסקטור שלכם.
  • באירועים גלובליים בהם מגיעים מבקרים מכל העולם, אנחנו אחראים על חיבור בין המבקרים מספרד לבין המציגים הישראליים. באירועים המתרחשים בישראל, אנו אחראים על עצם הגעת האורחים לארץ. אירועים בחו”ל בהם השתתפנו בשנה האחרונה הם: MWC, FITUR, Smart City Barcelona, MEDICA, SLUSH. האירועים בישראל אליהם שלחנו מבקרים: Watec, Future Sport, Future Security, Smart Mobility Summit, Foodtech IL .

 

צוות הנספחות הינו מצומצם באופן זמני, וכולל כיום את יאקו ונטורה, ורוניקה לורך ואנוכי.

צוות הנספחות הכלכלית במדריד, ספרד

Hasta pronto!


תמר להב

צור קשר עם: תמר להב
ליצירת קשר לחצו >>