בלוג מינהל סחר חוץ

זרקור על הנספחות הכלכלית בבנקוק, תאילנד

דגן אלוני, הנספח הכלכלי בתאילנד

 

 

 

דגן אלוני, הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בבנקוק, תאילנד, מינואר 2018

לפני כשנתיים העלנו כאן את כתבת ה”זרקור על הנספחות הכלכלית בבנגקוק” הראשונה. כעת, לאחר שנתיים, זוהי הזדמנות טובה לבחון את השינויים שחלו בתאילנד בתקופה זו בכלליות ובעבודת הנספחות הכלכלית והחברות הישראליות בתאילנד בפרט.

ובכן – חדשות טובות. נראה כי יחסי ישראל-תאילנד בפן המסחרי פורחים יותר מאי פעם. החברות התאילנדיות נוהרות לישראל ללמוד על החדשנות הישראלית, על טכנולוגיות חדשות לאימוץ ועל השקעות אפשריות בקרנות הון סיכון ובסטרטאפים ישראלים.

זוהי מגמה יחסית חדשה בתאילנד. עד לפני שנים בודדות החברות התאילנדיות ריכזו את מאמצי ההשקעה שלהן במגרשן “הביתי” – גוש ה-ASEAN והסביבה הקרובה, בעיקר מסיבות של שמרנות עסקית וחוסר היכרות עם המערב. השקעות חריגות במערב התמקדו בעיקר בארה”ב, בגרמניה או אנגליה. עם זאת, נראה שתאילנד למדה כי הטכנולוגיה הישראלית ייחודית וכי ניתן למנף את ההיכרות “התיירותית” בין ישראל ותאילנד לעסקים של ממש.

כך, בשנתיים האחרונות, ביקרה בישראל כמעט כל חברה מצמרת החברות התאילנדיות. חברות אלו לוו באופן שוטף על ידי הנספחות הכלכלית, במטרה לוודא כי הביקור בישראל לא יבוזבז וכי הפוטנציאל העסקי בין המדינות ימוקסם בזמן הביקור.

מהצד השני, חברות ישראליות מתארחות אצלנו בבנגקוק באופן קבוע ואנו מסייעים להן בקביעת פגישות עם אנשי מפתח.

לשינוי מגמה זה יש תוצאות בשטח. אם נרצה לעשות סיכום ביניים קצר על השינוי החד בעשיית העסקים בין המדינות (כמובן שנוכל לציין רק דברים שפורסמו רשמית):

  • שלושת הבנקים הגדולים בתאילנד “נכנסו” לישראל בשנתיים האחרונות. שלושתם השקיעו בקרנות הון סיכון ישראליות ושניים מתוכם ביצעו בנוסף השקעות ישירות בסטרטאפים ישראלים.
  • חברת הענק SCG ביצעה 2 השקעות ראשונות בישראל, בשני סטרטאפים ישראלים בתחום ניהול האנרגיה.
  • חברת Indorama התאילנדית רכשה את חברת Avgol הישראלית בשווי של 1.7 מיליארד שקל לפני כשנה.
  • בוצעו 2 השקעות ראשונות מתאילנד לישראל בתחום הפוד-טק: ענקית הטונה Thai Union השקיעה בסטרטאפ Flying Spark שפיתח טכנולוגיות Protein Alternative מזחלי זבוב הפירות. בנוסף, קונגלומרט הבירה Singha השקיע בחברת Doux Matok הישראלית המתמחה בטכנולוגיות הפחתת סוכר.
  • חברת הפיננסים התאילנדית Asia Plus השקיעה בחברת הפינטק Blender שפיתחה טכנולוגיית Alternative Scoring לשוק ההלוואות.
  • חברת הפרופרטי Sansiri ביצעה השקעה ראשונה בישראל, בחברת הקונסטרקשן Astralink.
  • חברת SCR Dairy הישראלית חתמה על שיתוף פעולה רחב ואסטרטגי עם המפעיל הסלולארי TRUE לרכישה והפצה של הטכנולוגיה של החברה הישראלית ברחבי תאילנד.

כאמור, העסקאות לעיל הינן “קצה הקרחון” מכלל העסקאות אשר נחתמו בין המדינות בתקופה האחרונה. מירב העסקאות אינן מפורסמות ולכן אנחנו נמנעים מלחשוף אותן בבלוג זה. עם זאת, ניתן להבחין בעליה בנפח ההשקעות והעסקאות אך גם בשינוי בסוג העסקאות, כאשר המגזר הפרטי בתאילנד אינו חושש לרכוש ולהשקיע בטכנולוגיות מתקדמות המגיעות מישראל.

אז מהם הסקטורים והוורטיקלים בהם הנספחות הכלכלית בבנגקוק מתמקדת?

סייבר

תחום הסייבר תופס תאוצה בשנים האחרונות בתאילנד, עם התגברותן של מתקפות סייבר שונות אשר תפסו חברות גדולות בתאילנד לא מוכנות. התאוצה האמורה לא תורגמה לעסקאות משמעותיות, בעיקר עקב היעדר מתודולוגיה בתחום הסייבר והבנה בסיסית באשר לסיכונים אליהם החברות חשופות.

כעת אנו נכנסים לעידן חדש בתחום הסייבר בתאילנד, לאחר חקיקת חוק הסייבר בתאילנד (עליו עבדו כ-4 שנים) והקמתה של רשות סייבר לאומית. רשות זו תקבל לידה את האחריות לתשתיות הקריטיות בתאילנד ותרכז את כלל הרגולציה בתחום במדינה. לפיכך, אנו צופים כי החברות התאילנדיות יחלו להתאים את עצמן לרגולציה המשתנה ולדרישות העולות מהשטח והממשלה ובכך יעלה הביקוש לטכנולוגיות סייבר.

ציוד רפואי

שוק המכשור הרפואי בתאילנד הוא שוק מצוין המציע הזדמנויות גדולות. שוק זה נאמד בשנת 2018 בכ-1.5 מיליארד דולר ושומר על גידול בריא של כ-10% מדי שנה. הרוב המוחלט של הציוד הרפואי בתאילנד מיובא וקיים ביקוש גבוה למוצרים חדשניים שיבדילו את בתי החולים האחד מהשני. חשוב לציין שבתאילנד קיימים כ-1000 בתי חולים שכ-30% מתוכם פרטיים.

בשנתיים האחרונות אנחנו רואים עליה בביקוש לטכנולוגיות טלמדיסין, Elderly Care וחברות ישראליות שישימו דגש על השוק התאילנדי ירוויחו מהנושא. ניתן לעשות עסקים באופן ישיר עם בתי החולים וישנן מספר עסקאות יפות שנסגרו באופן ישיר. עם זאת, ישנו ערך מיוחד לעבודה מול מפיץ חזק שעובד באופן רציף עם ארגוני הבריאות. הנספחות תשמח לעשות את החיבור לחברות המעוניינות.

פינטק

שוק הפינטק התאילנדי כבר אינו בחיתוליו. המוסדות הפיננסיים התאילנדים השקיעו מאות מיליוני דולרים בחמשת השנים האחרונות על טכנולוגיות בנקאות דיגיטלית. הבנקאות הדיגיטלית בתאילנד צמחה בכ-30% בשנים האחרונות אך ישנו ביקוש רב עדיין לטכנולוגיות טובות – כאשר הדגש הוא על טכנולוגיות אשר יודעות לתת לבנקים ROI מוכח אל מול השוק התאילנדי והאסייתי. לכן, טכנולוגיות המתמקדות במחלקות הריטייל, Wealth Management, Lending וכיו”ב מעניינות מאוד את השוק המקומי.

פודטק

תאילנד היא אימפריית מזון. עם מוניטין של “מטבח העולם”, תאילנד ביססה את מעמדה כמובילה עולמית בייצור מזון, ונשארת אחת מעשרת יצואניות המזון הגדולות בעולם.

חברות המזון הגדולות בתאילנד הן חברות מובילות בקנה מידה עולמי, בעלות תקציבי מחקר ופיתוח ובעלות אינטרס עסקי ברור לאתר טכנולוגיות מזון שעלולות לשבש את השוק. בתאילנד ניתן למצוא את חברת הטונה הגדולה בעולם, חברת הסוכר השניה בגודלה בעולם, יצרנית ה-Feed הגדולה בעולם ועוד. כלל חברות המזון בתאילנד פתחו לאחרונהCorporate Venture Capital  שמטרתה להשקיע בטכנולוגיות פודטק, לרבות Sugar Reduction, Protein Alternatives, Meat Alternatives וכיו”ב.

תקשורת

המפעילים הסלולאריים התאילנדים ביצעו שינוי אסטרטגי בשנים האחרונות וכיום אינם מפעילים קלאסיים אלא חברות טכנולוגיה. חברות אלו הבינו שנתח השוק של כל אחת מהן לא ישתנה משמעותית וכי הגידול הבא בהכנסות שלהן יגיע מלקוחות האנטפרייז שלהן. המפעילים הסלולאריים החלו להציע טכנולוגיות ללקוחות הגדולים שלהם, כאשר הן יודעות שלקוחות אלו סומכים על המפעיל הסלולארי הגדול והמוכר אשר בחן את הטכנולוגיה ומהווה בפועל נציג של הטכנולוגיה, אם משהו משתבש. כך, ניתן לראות את AIS, המפעיל הסלולארי הגדול בתאילנד, מוכר ללקוחותיו טכנולוגיות סייבר או את חברת TRUE, מפיצה טכנולוגיות חקלאות חכמה לחוות הגדולות במדינה.

כיום אנו מסתכלים על קשרינו עם מפעילים אלו וחושבים כיצד ניתן להציע להם מודל עסקי שהם יכולים למנף, בכל סקטור אפשרי ולאו דווקא באופן מצומצם לתחום התקשורת.

חקלאות

ענף החקלאות הוא אחד מעמודי התווך החזקים של הכלכלה התאילנדית והתמיכה בחקלאים המקומיים הייתה ותישאר בראש הרשימה של מקבלי ההחלטות במדינה.

עם זאת, מדובר בסקטור יחסית מאתגר לחברות הישראליות. החקלאים המקומיים הינן בעלי חוות קטנות באופן יחסי ליבשת. השטחים הקטנים מהווים אתגר כאשר החברות התאילנדיות מנסות לייצר מודל כלכלי בעל החזר השקעה חיובי בטכנולוגיה. לכך יש להוסיף את הצורך של החברות הישראליות להיות נוכחות פיזית בשטח על מנת להדריך את החקלאי התאילנדי, אשר אינו מורגל לעבודה בסביבה טכנולוגית.

עם זאת, הפוטנציאל אינו מבוטל. כ-40 אחוזים מהאוכלוסייה מועסקת בחקלאות בדרך זו או אחרת, אך חלקה של החקלאות בתמ”ג התאילנדי הוא כ-9 אחוזים בלבד. אנומליה ברורה זו גורמת למספר רב של גורמים לנסות לשנות את המצב הקיים. אחת הדרכים הוא הניסיון ליצור מודל של חקלאות קהילתית, כאשר מספר חוות עובדות במשותף וההשקעה הטכנולוגית משתלמת.

צוות הנספחות הכלכלית:

צוות הנספחות מונה כיום 3 עובדים מקומיים והח”מ. הצוות עומד לרשות החברות הישראליות לכל דבר, בין אם לטובת היכרות עם גורמי מפתח בשוק התאילנדי ובין לטובת ביצוע הפולו-אפ שלאחר מכן.

צוות הנספחות הכלכלית בתאילנד
צוות הנספחות הכלכלית בתאילנד

Phornphan Meethongkham – Telecom, HLS, Clean-tech

Nathareeya Nalinart – Medical, Cyber, Fintech, Industry 4.0

Patthadon Thanatrakul – Agriculture, Water, Food Tech, Retail Tech, F&B

אנו ממליצים לכם להשתמש בשירותנו!

צרו איתנו קשר: 

bangkok@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

תמר להב

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל