בלוג מינהל סחר חוץ

זהר פרי כתב עלינו ספר "סחר של יום חדש"

The-Israeli-Breakthrough-_Cover_heb1
זהר פרי, ראש מינהל סחר חוץ לשעבר ומחבר הספר: סחר של יום חדש
זהר פרי, ראש מינהל סחר חוץ לשעבר ומחבר הספר: סחר של יום חדש
 
זהר פרי נולד בירושלים ב־1940 ,למד בגימנסיה העברית ובעל תארים בכלכלה ומינהל עסקים מהאוניברסיטה העברית. בין השנים 1989-2001, עמד בראש מינהל סחר החוץ במשרד המסחר והתעשייה (שלימים שינה שמו ל: תמ"ת \ כלכלה \ כלכלה והתעשייה), ולאחר מכן התמנה לציר הכלכלי בצפון אמריקה בניו יורק. במסגרת תפקידו כראש מינהל סחר החוץ, ניהל את מערך הנספחים הכלכליים של ישראל ברחבי תבל, היה מעורב במשא ומתן עם מדינות וגושים כלכליים להשגת הסכמי סחר ובשיפור תנאי הסחר של היצוא הישראלי בעולם  ועסק בייזום וביישום מדיניות סחר החוץ וההסכמים הבין־לאומיים של ישראל וכן בקידום יצוא, השקעות ושיתופי כלכלה ישראליים בעולם. נוסף לתפקידו בניו יורק שירת גם כנספח המסחרי בגרמניה וכנציג ישראל לאירגונים הכלכליים הבין־לאומיים בג'נבה.

מתוך תיאור הספר:

"חלון הזמן שבו עוסק הספר מתאר את התקופה שהפכה את ישראל ממדינה ענייה בעלת גירעון כרוני במאזן התשלומים שלה למדינה יצרנית וסוחרת בקנה מידה עולמי ואת המעבר מכלכלת ינוקא למשק משגשג המתבסס על סחר בין לאומי בסחורות ושירותים. בתקופה הזו נטוו קשרים חדשים עם מרבית מדינות וגושי הסחר בעולם. פילסנו את הדרך צעד אחר צעד במצבים מדיניים סבוכים ובתנאים הקשים שנבעו ממלחמות ומנגזרות החרם הערבי. השכלנו להוביל את המשק להצלחה בשווקים בין־לאומיים ולהיות בין המובילים במסחר העולמי במגוון רחב במספר רב של ענפים כלכליים ומדינתנו זכתה למעמד של שותפה מכובדת במפת חלוקת העבודה העולמית. שאלת השאלות: איך כל הפלא הזה קרה – מקבלת מענה בחלק מהפרקים שכתבתי. מדובר בהתמודדות המדינה ומדיניות סחר החוץ שלה ,מול סדרה של אתגרים:תהליכים והתפתחויות עולמיים שארעו במקביל – קריסה של של גושים כלכליים גדולים והתהוות גושי סחר חדשים תחתיהם, כניסה לתוקף של הסכמים מולטילטרליים מקיפים להרחבת הסחר הבי'ל,חשיפת שווקים ומוצרים חדשים לסחר החוץ,שינויים טכנולוגיים מהפכניים שהפכו את העולם ל'כפר גלובלי אחד', ובמקביל שינויים פוליטיים חשובים באיזורנו שהביאו לפתיחת שווקים חדשים לישראל באיזורנו ובכל היבשות. הספר כתוב כאוסף זכרונות ברובם אישיים לגבי מגעים, בשם המדינה, לישום מדיניות סחר החוץ, שנערכו עם מדינות ונציגי גופים כלכליים ברחבי העולם כולל תיאור אירועים מעניינים ומחכימים, לעיתים משעשעים, במשא ומתן ומסביב לו. הספר מיועד בין השאר למי שמעוניין ביחסי המסחר הרשמיים עם המדינות השונות ובתחום מדיניות הסחר של מדינת ישראל ולמי שמעוניין לעסוק בתחום הזה."

ספרו "סחר של יום חדש" מוציא לאור וסוקר את פעילות מינהל סחר חוץ לאורך שנות פעילותו של פרי בשירות המדינה, האתגרים עימם התמודד מערך הנספחים לאורך השנים וההצלחה בקידום היצוא הישראלי.

קריאה מהנה!

צור קשר עם:

ברק גרנות

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל