נובמבר 04, 2013
נובמבר 04, 2013

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ, החל את דרכו במינהל בשנת 1997 עם הצטרפותו לקורס נספחי כלכלה וסחר. מאז הספיק אוהד לכהן בין השאר כצוער, נספח כלכלה וסחר בשלושה יעדים, וכמנהל קורס הצוערים של המינהל.

רונן כץ, שהצטרף למינהל בשנת 2000, הספיק לשרת מאז כצוער בדסק מזרח אירופה, נספח כלכלה וסחר בוורשה וממונה דסק אמריקות. לפני כחודשיים נחת רונן בישראל, לאחר שירות של ארבע שנים כנספח כלכלה וסחר בפאריז, הישר לתפקיד של מנהל הקורס הקרוב.

השיחה עם שניהם, מאפשרת הצגת פרספקטיבה מעניינת וארוכת טווח.

לדבריו של אוהד, עבודה ומגורים בחו”ל הם הרבה יותר נגישים כיום מבעבר. אם פעם מה שקסם למצטרפים למסלול נספחי כלכלה וסחר, היה “לראות עולם”, הרי שהיום כמעט כל אחד יכול להחליט להעתיק את חייו לחו”ל לתקופה כזו או אחרת. רונן מוסיף: “אנחנו מחפשים אנשים שתופסים את התפקיד כשליחות למען המדינה. זה לא טריוויאלי להיכנס למסלול בידיעה שתוך שנתיים – שלוש אתה נדרש לארוז את עצמך ואת המשפחה ולעזוב למקום חדש עם תרבות שהיא לרוב מאוד שונה משלך”.

הייחוד במסלול השירות במינהל סחר חוץ הוא בהזדמנות שהוא מייצר לקחת חלק במהלכים ושינויים גדולים באמת, כאלה שישפיעו על התעשייה הישראלית לאורך זמן, מספר אוהד. “כחלק מתפקידך אתה זה שמחולל את השינוי, גם בכהונה בחו”ל וגם במסגרת השירות בישראל. לדוגמא: צוער שהוצב באגף מדיניות סחר ועוסק בניהול מו”מ על הסכמי סחר חופשי עם הודו וסין, משתתף בתהליך מהלך היסטורי. צוער שמצטרף לדסק גיאוגרפי ומוביל משלחת או מארגן כנס בישראל בתחום המים, שותף לבניית תכנית שבעקבותיה חברות זרות ישקיעו בישראל. כל בעל תפקיד במינהל, בארץ ובחו”ל הוא חלק ממהלך משנה מציאות”.

לדבריו של רונן: “הקורס הוא נקודת הפתיחה, ההתחלה של מסלול מרתק ומגוון, אך היופי הוא שמגיעים אלינו אנשים שהם לא בתחילת דרכם, אנשים עם ניסיון חיים, עם רקע ובסיס מאוד מעניינים ושונים. בתפיסה שלנו, לכל אחד מהמשתתפים בקורס יש המון מה לתרום, אנחנו לא רק מלמדים אלא גם לומדים הרבה מכל אחד מהאנשים שמגיעים”.

כהן מספר כי ההחלטה לגייס אנשים למינהל סחר חוץ באמצעות תהליך של קורס נבחנת בכל פעם מחדש, אך ממשיכה להוכיח את עצמה בסיום כל קורס. “יש אלמנט מאוד מגבש בכך שלוקחים 12 אנשים מדיסציפלינות שונות, שנמצאים בשלב מתקדם בחיים ומכניסים אותם למסלול תובעני שכולל למידה רבה, מבחנים ומטלות. החוויה המשותפת תורמת גם בהמשך השירות לקשרי העבודה ולדיאלוג בתוך צוות המינהל”.

רונן, שנכנס בימים אלה לתפקיד של מנהל קורס נספחי כלכלה וסחר, רואה בו תפקיד מלא עניין כחלק מהצורך לגבש תכנית פרקטית, עדכנית שתאתגר את המשתתפים. “המטרה של הקורס היא להקנות ידע ומיומנויות רב תחומיות, החל מידע מקצועי בנושא מינהל סחר חוץ, אגפיו ופעילויותיו, דרך ידע כלכלי רחב בנושאי כלכלת ישראל והעולם, תעשייה ישראלית ומסחר עולמי וכלה במיומנויות אישיות כמו עמידה מול קהל, ייזום והופעה באירועים, יצירת נטוורקינג, ניהול מו”מ, ניהול והנעת עובדים”. לצד זה, תופס רונן את הקורס כהזדמנות לעורר מחשבה, דיון וסקרנות בנוגע לנושאים אקטואליים שעל הפרק. “עלינו לזכור שבסופו של דבר אנחנו חלק מתהליכים ומהלכים שהם גדולים מאתנו. אנחנו משרתים את המדינה ולכן חשוב והכרחי להתחבר לנושאים וערכים העולים על סדר היום בישראל”

תפקיד נספח הכלכלה והסחר, מחייב תכונות ויכולות של עצמאות ולקיחת אחריות, מהרגע הראשון. “זו הסיבה לכך שאנחנו מחפשים אנשים מגוונים ומרקעים שונים. אנחנו מאמינים בשוני, במגוון ובריבוי דעות, מחפשים אינדיווידואליסטים שיודעים לקפוץ למים העמוקים בלי פחד, כי התפקיד כנספח בחו”ל, דורש התמודדות עצמאית בשטח”. אומר אוהד. רונן מוסיף ומחזק: “אנחנו מחפשים אנשים שהם יזמים בנשמתם. דינאמיים, רעבים, בעלי רצון לעשות שינוי אמיתי, תוך כדי חוויית מדינות ותרבויות חדשות”.

לסיכום, קוראים אוהד כהן ורונן כץ לאנשים בעלי מוטיבציה להצליח ורצון לתרום ולעשות למען המדינה, להגיש מועמדות.

למידע נוסף, היכנסו לאתר קורס נספחי כלכלה וסחר – קורס צוערים 2014.

 


צור קשר עם:
ליצירת קשר לחצו >>