פברואר 28, 2016
פברואר 28, 2016

משרד הכלכלה והתעשייה מפשט עוד הליך רגולטורי ומעביר לטיפולו את האחריות להפקת אישורי מכירה חופשית בתחום התמרוקים, כך שניתן יהיה לייצא קוסמטיקה למדינות רבות בקלות רבה יותר. עד היום, התבצע התהליך על ידי משרד הבריאות וכלל תשלום אגרה. עתה, עם המעבר לאחריות משרד הכלכלה ובהתאם להוראת מנכ”ל משרד הכלכלה והתעשייה, עמית לנג, שתפורסם היום, יום ג’, תבוטל האגרה ויקוצר ההליך באופן משמעותי, כך שניתן יהיה לנצל הזדמנויות עסקיות במדינות רבות. הליך קבלת האשרה הנמשך כיום כ-3-4 חודשים, יקוצר בנוהל החדש למספר ימים בלבד. על פי הערכת משרד הכלכלה, קיצור ההליך וביטול האגרה, יביאו לגידול משמעותי בפעילות העסקות של היצואנים ומימוש עסקאות פוטנציאליות בענף.

יצוין כי אישור מכירה חופשית לייצוא, Certificate of Free Sale – CFS, נדרש על ידי מדינות שונות כתנאי בסיסי למכירה בארצם, והוא מעיד כי התמרוקים מאושרים ונמכרים באופן חופשי במדינת היצור. בין המדינות הדורשות אישור שכזה: סין ומדינות מזרח אסיה, מזרח אירופה מדינות חבר העמים ומדינות באמריקה הדרומית והמרכזית. האישור יונפק כאמור מעתה, על ידי מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא במשרד הכלכלה והתעשייה, אשר יפיק את האישורים במהירות עבור היצואנים וללא עלות כספית, על מנת להקל על הייצוא.

מנכ”ל משרד הכלכלה, עמית לנג: “אנו פועלים לאתר ולטפל בחסמים המקשים על יכולת התחרות  של היצואנים הישראלים בשווקים הזרים. תעשיית הקוסמטיקה הישראליות זוכה לביקושים יפים בעולם בזכות המגוון, הייחוד, האיכות הגבוהה והמחירים התחרותיים של המוצרים, אבל עסקאות רבות לא יוצאות לפועל וכושר התחרות נפגם, רק בשל בירוקרטיה. תפקיד הממשלה הוא לתת רוח גבית ולאפשר את מימוש הפוטנציאל של העסקים ושינוי הנוהל יאפשר זאת”.

תעשיית התמרוקים הישראלית מצליחה ומתחרה בשווקים העולמיים בזכות תמרוקים איכותיים במחירים תחרותיים, המבוססים על מותגים של ים המלח, מותגים טבעיים, מותגים דרמקולוגיים ומותגים “ארץ ישראליים”.

היצור המקומי מתרכז במפעלים תעשייתיים, העומדים בתנאי ייצור נאותים (GMP). בארץ מייצרים כ- 10 מפעלים גדולים, כ-30 בינוניים ועשרות מפעלים קטנים המנסים כוחם ביצור ייחודי. בין יצואניות הקוסמטיקה הגדולות בישראל: שמן מרוקאי, סבון של פעם, פרמייר ים המלח, לוריאל ישראל, מעבדות ים המלח, אמיליה קוסמטיקס, א.ל. ארמן, הולילנד קוסמטיקס, ביו קור מטריקס, קריסטליין.

על פי הערכות מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא במשרד הכלכלה, היקף המכירות הכולל של יצרני התמרוקים בארץ, עומד על כמיליארד דולר בשנה, תעסוקה של כ 7,000 עובדים וייצוא של כ 400 מיליון דולר לשנה.


אהוד גונן

צור קשר עם: אהוד גונן
ליצירת קשר לחצו >>