אפריל 01, 2015
אפריל 01, 2015

לראשונה ערך מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה סקר מקיף על מיקומם הגיאוגרפי של היצואנים בישראל. הניתוח התייחס גם לגודל היצואנים ומציין בנפרד יצואנים גדולים (המייצאים מעל 100 מיליון דולר בשנה). באופן לא מפתיע, היקף היצוא מכל אזור בארץ עומד ביחס ישיר לפעילות הכלכלית שבו. לדוגמא, היקף היצוא מאזורי הצפון והדרום יחדיו המהווים מבחינה גיאוגרפית את מרבית שטח המדינה, גדול אך במעט מהיצוא של אזור המרכז.

עם זאת, ניתן לראות שמספר היצואנים הגדולים (מעל 100 מיליון דולר יצוא בשנה) בצפון הארץ ובדרומה גדול יותר באופן יחסי למספר הכולל של יצואנים באותו האזור. כלומר: היצוא מאזורי הצפון והדרום מבוסס יותר על יצואנים גדולים ומעטים בניגוד ליצוא מאזור המרכז, המבוסס על מגוון גדול יותר של חברות בינוניות. נראה כי הסיבה לכך היא, כי במקרים רבים היצואנים הנמצאים בצפון ובדרום הינן מתעשיות עתירות השקעות הון (כגון במפעלי כימיה, זיקוק ותעשייה כבדה).

ניתוח התפלגות היצואנים (ללא יהלומים) מישראל שנערך במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה קובע, כי העיר פתח תקווה היא היצואנית מס’ 1 בישראל. 17.2% מהיצוא הישראלי מקורו בפתח תקווה! עוד עולה מהנתונים, כי חיפה היא היצואנית השנייה בישראל עם 15.6% מהיצוא, אשקלון במקום השלישי עם 12.7% מהיצוא ותל אביב תופסת את המקום הרביעי ברשימה עם נתח של 10.2% מהיצוא הישראלי בלבד.

עם זאת, בהסתכלות אזורית, אזור ת”א והמרכז מחזיק בנתח היצוא הגדול ביותר עם 43.5% מהיצוא, סך היצואנים באזור זה עומד על 7,883 ומתוכם 31 יצואנים גדולים (ייצאו השנה מעל ל- 100 מיליון דולר). אזור חיפה והצפון, במקום השני, עם 30.2% מהיצוא. סך היצואנים הממוקמים באזור זה הוא 2,401 ומתוכם פועלים 23 יצואנים שייצאו במהלך שנה זו מעל 100 מיליון דולר.

אזור הדרום, המתייחס לבאר שבע ואשקלון, ניצב במקום השלישי עם 20.7% מהיצוא. מספר היצואנים באזור זה עומד על 968, ומתוכם 12 יצואנים גדולים. אזור ירושלים כולל היקף יצוא של 5.6%, כאשר סך היצואנים באזור זה הוא 2,293 ומהם יצואן גדול אחד.

התפלגות היצואנים בארץ לפי היקף יצוא

 


אהוד גונן

צור קשר עם: אהוד גונן
ליצירת קשר לחצו >>