מאי 20, 2021

נחתם הסכם היסטורי ופורץ דרך לכינון אזור סחר חופשי בין קוריאה הדרומית וישראל

ההסכם צפוי להגדיל את הסחר בין המדינות למעל 3 מיליארד דולרים, להגדיל את היצוא הישראלי לקוריאה הדרומית ולפטור ממכס רכבים וחלפים, מוצרי חשמל ומערכות מיזוג אוויר המיובאים לישראל

דרום קוריאה – הכלכלה ה-11 בעולם – היא המדינה הראשונה באסיה החותמת על הסכם אזור סחר חופשי עם ישראל

במהלך הביקור נחתם גם הסכם לחידוש והכפלת קרן המו”פ KORIL-RDF – המנוהלת ע”י רשות החדשנות – התומכת במחקר ופיתוח חדשני בין חברות מישראל וקוריאה הדרומית

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ: “הסכם הסחר משקף את מדיניות משרד הכלכלה, לסייע בגיוון הייצוא ובפתיחת שווקים חדשים לתעשייה הישראלית ובכך לסייע לחיזוק הייצוא והכלכלה. בימים אלו מתנהל מו”מ על הסכמים מול מספר מדינות נוספות, אשר השלמתם תחזק עוד יותר את הכלכלה והתעשייה הישראלית והפחתת יוקר המחייה”

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ חתם בסוף השבוע, יחד עם מקבילתו הדרום קוריאנית, שרת הסחר (Minister for Trade), הגב’ Yoo Myung-Hee  על הסכם לכינון אזור סחר חופשי בין המדינות.  במהלך ביקורו, נפגש שר הכלכלה, גם עם שר הכלכלה הקוריאני Moon Sung-Wook.

מעמד החתימה על הסכם סחר חופשי
מתוך מעמד החתימה על הסכם סחר חופשי בין ישראל לדרום קוריאה

עם חתימת ההסכם הופכת דרום קוריאה, הכלכלה ה-11 בגודלה בעולם, למדינה הראשונה באסיה עמה נחתם הסכם סחר חופשי.

עם כניסתו של ההסכם לתוקף, בעוד מספר חודשים, עתידות לחול הפחתות מכסים הדדיות על מרבית המוצרים, המיובאים והמיוצאים, לצד שיפור והקלה בסחר במגוון תחומים נוספים כגון שירותים, השקעות, ותקינה. בצד היצוא צפוי ההסכם להעניק לתעשייה הישראלית יתרון תחרותי ולהקל על פעילות אנשי עסקים בשוק הקוריאני – ובכך לחזק את הייצוא הישראלי ולהגדיל את הצמיחה במשק, ובצד היבוא, ההסכם יסייע בהפחתת יוקר המחיה בישראל על ידי הורדת עלויות בייבוא מדרום קוריאה לישראל.

ייצוא הסחורות והשירותים מישראל לדרום קוריאה בשנת 2020 עמד על כ-890 מיליון דולר. היקף יבוא הסחורות והשירותים מדרום קוריאה באותה שנה עמד על למעלה מ-1.5 מיליארד דולר. הסכם הסחר החופשי צפוי להגדיל את היקף הסחר בין המדינות אף יותר וכן לעודד סחר בתחומים חדשים. על פי ההערכות התועלת ליצואנים והחיסכון הצפוי ליבואנים וצרכנים במסגרת הסכם הסחר, מוערכים בכחצי מיליארד ₪ לשנה. בנוסף, סך היקף הסחר בין  הצדדים, בעקבות ההסכם, צפוי לגדול בהיקף של מאות מיליוני דולרים בשנים הראשונות לחתימתו.

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה הוביל את המשא ומתן על ההסכם במשך 4 השנים האחרונות, בשיתוף משרדי החוץ, האוצר, החקלאות, התקשורת והמשפטים וכן רשות האוכלוסין וההגירה, מינהל המכס ורשות התחרות.

לדרום קוריאה 16 הסכמי סחר בתוקף (האחרון שבהם עם אינדונזיה מדצמ’ 2020) עם מדינות וגושי סחר שונים. בראשם ארה”ב, האיחוד האירופי, הודו וסין. לאחרונה, הצטרפה דרום קוריאה לגוש הסחר הגדול בעולם RCEP. ההסכם בין ישראל לקוריאה יסייע להשוות את תנאי הסחר של ישראל למדינות אלה. עם השלמת הליך האשרור של הסכם זה בשני הצדדים, ייהנו החברות הישראליות מתנאי סחר ותחרות שווים בשוק הקוריאני. לאחר החתימה ההסכם יעבור תהליך אשרור – עפ”י החוקים והנהלים בישראל ובקוריאה ולאחר החלפת הודעות רשמיות בין הצדדים על סיום תהליך האשרור, ההסכם ייכנס לתוקף.

במהלך הביקור נחתם גם הסכם לחידוש והכפלת קרן המו”פ KORIL-RDF, המנוהלת ומובלת ע”י הרשות הישראלית לחדשנות – התומכת במחקר ופיתוח חדשני שנעשה בשיתוף פעולה בין חברות מסחריות מישראל וקוריאה.

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ: “דרום קוריאה היא מכלכלות העולם המובילות ושותפת סחר חשובה עבור מדינת ישראל. היקפי הייצוא הישראלי לדרום קוריאה עולים בשנים האחרונות, והמשרד  צופה כי הסכם הסחר יחזק את מגמת העלייה בייצוא הישראלי לקוריאה ואת הסחר בין המדינות ככלל. הסכם הסחר משקף, בין היתר, את מדיניות המשרד לסייע בגיוון הייצוא ובפתיחת שווקים חדשים לתעשייה הישראלית ובכך לסייע לחיזוק הייצוא והכלכלה הישראלית בתקופה מאתגרת זו. גידול והרחבת הייצוא הם חלק ממנועי הצמיחה המשמעותיים של הכלכלה הישראלית אשר יסייעו ביציאה ממשבר הקורונה. במסגרת מדיניות זו, המשרד מנהל כיום משא ומתן להסכם סחר עם מדינות נוספות בהן סין, וייטנאם והאיחוד הכלכלי האירו-אסייתי (רוסיה, ארמניה, קזחסטן, קירגיסטן ובלרוס). אני מבקש להודות למינהל סחר חוץ והצוות במשרד הכלכלה והתעשייה ולנציגים ממשרדי הממשלה השונים על עבודתם המאומצת בניהול המו”מ. אני מקווה שההסכם יאושרר בהקדם בישראל ובקוריאה, ונוכל ליהנות מפירותיו”.

מנהל מינהל סחר חוץ, אוהד כהן: “זהו הסכם חשוב ביותר עבור מדינת ישראל בכלל ועבור התעשייה הישראלית בפרט, שתזכה עם כניסת ההסכם לתוקף לתנאי תחרות שווים בקוריאה אל מול כלכלות מובילות כמו האיחוד האירופי וארה”ב. ישראל ודרום קוריאה הן שותפות סחר טבעיות, זאת בין היתר לאור העובדה ששתיהן כלכלות מוטות סחר בינלאומי, וחולקות ערכים דומים – ומחויבות לשמירה על נורמות גלובליות ושווקים חופשיים ופתוחים. כלכלת ישראל ודרום קוריאה אינן מתחרות זו בזו, אלא בעיקר משלימות. בעוד שקוריאה היא מעצמת ייצור טכנולוגי ותעשיה, ישראל מובילה בתחומי החדשנות והסטרטאפים”.

שר החוץ, גבי אשכנזי, הוסיף: “החתימה על הסכם הסחר המשותף מביאה לכדי סיום עבודה מאומצת, מדינית וכלכלית, של ישראל לקידום הסכם הסחר החופשי, אשר יחזק את כלכלת ישראל ויפחית את יוקר המחיה בארץ. דרום קוריאה היא אחת מידידות הסחר הגדולות והמשפיעות על חיזוק הכלכלה הישראלית ומימוש ההסכם הינו חשוב לשתי המדינות”.

יתרונות מרכזיים של הסכם הסחר החופשי (לאחר שייכנס לתוקף)

  • מעל ל- 95% מהייצוא הישראלי לקוריאה יהיה פטור ממכס. בין היתר ירדו המכסים על מכונות וציוד חשמלי, מכונות ומכשירים מכניים, דשנים, ציוד רפואי, קוסמטיקה, פלסטיק ומוצריו, מתכות  וכן מיצי פירות ויין (דוגמאות בהמשך).
  • מן העבר השני ירדו מכסים על מוצרים המיובאים מדרום קוריאה לישראל: מכוניות וחלקיהן, מקררים, ציוד רפואי, רכיבים אלקטרוניים, צעצועים ומשחקים, פלסטיק ומוצריו וכימיקלים (דוגמאות בהמשך).
  • ההסכם מעודד השקעות של חברות קוריאניות בישראל וחברות ישראליות בקוריאה באמצעות פרק קידום והגנה על השקעות. הפרק מכיל הגנות מפני הסיכונים הכרוכים בהשקעות ישראליות בקוריאה הדרומית ושל חברות קוריאניות בישראל.
  • ההסכם מקדם את תחום הסחר בשירותים בין המדינות על ידי הבטחת וודאות רגולטורית וכן מתן הגנה ספציפית על תחומים כגון סחר אלקטרוני, טלקום ותנועת עובדים.
  • ההסכם כולל פרק שת”פ טכנולוגי ופרק שעוסק בהגנה על זכויות קנין רוחני.
  • ההסכם צפוי להגדיל את הסחר בין המדינות במאות מיליוני דולר.
  • תועלת ליצואנים וחיסכון ליבואנים ולצרכנים במסגרת ההסכם מוערכים בכחצי מיליארד ₪ לשנה.

דוגמאות להטבות שיכללו בהסכם:

יצוא מישראל לקוריאה

שיעור ההוזלה ביצוא לקוריאה מוצר
המכס עבור מרבית סוגי הדשנים ירד מ- 6.5% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף דשנים
המכס ירד מ- 15% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף יין
המכס ירד מ- 8% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף מוצרים אלקטרוניים משלימים לתעשיית הרכב
המכס ירד מ- 30% ל- 0% בתוך שבע שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית) אשכוליות ופומלות
המכס ירד מ- 6.5% ל- 0% בתוך חמש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית) שפתונים, צלליות לעיניים ומוצרי טיפוח לעור
המכס ירד מ- 8% ל- 0% בתוך חמש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית) להבים וכלי חיתוך תעשייתיים
המכס ירד מ- 8% ל- 0% בתוך שלוש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית) מערכת לניטור מטופלים (ציוד רפואי)
המכס ירד מ- 8% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף מצלמות גמא (ציוד רפואי)

יבוא מקוריאה לישראל

שיעור ההוזלה ביבוא לישראל מוצר
המכס ירד מ- 7% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף רכבים
המכס ירד מ- 7% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף חלקי חילוף לרכב
המכס ירד מ- 12% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף מקררים ומקפיאים
המכס ירד מ- 12% ל- 0% בתוך שלוש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית) משאבות וחלקים לתעשייה
המכס ירד מ- 12% ל- 0% בתוך שלוש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית) מערכות לכיבוי אש ומטפי כיבוי
המכס ירד מ- 12% ל- 0% בתוך שלוש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית) מערכות מיזוג אוויר
המכס ירד מ- 12% ל- 0% בתוך שלוש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית) אמבטיות וכיורים
המכס ירד מ- 4% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף רוטב סויה


ברק גרנות

ברק גרנות (42) מכהן כיום כנספח הכלכלי (בדרגת 'ציר-יועץ') וראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בניירובי, קניה. קודם לכן שימש כמנהל תחום תקשורת שיווקית ואסטרטגיה דיגיטלית במינהל סחר חוץ ולפני כן כיהן כחמש שנים כראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בהודו. טרם השתלבותו במינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה, שימש ברק כמנהל תחום הסברה ויחסי ציבור (ומ"מ ראש אגף) באגף תקשורת, פרסומים ופניות ציבור במשרד ; דובר וראש לשכת חברת הכנסת יוליה שמאלוב ברקוביץ'; מנהל שיווק ב"שדולת ידידי ישראל באירופה" (EFI); יועץ תקשורת בחברת 'בן חורין + אלכסנדרוביץ'; מרכז מטה קמפיין הבחירות של עמי אילון לראשות מפלגת העבודה וראש מדור הסברה וקשרי חוץ באוניברסיטת בן גוריון בנגב. במהלך שירותו הצבאי, נשלח ברק מטעם הסוכנות היהודית וצה"ל לשליחות קצרת מועד במחנה קיץ לנוער יהודי במיסיסיפי, ארה"ב. לברק תואר שני (MA) בחקר סכסוכים מהאוניברסיטה העברית ותואר ראשון (BA) בפוליטיקה וממשל ותקשורת מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. הוא חי עם זוגתו בניירובי ולשניים ילד משותף.
צור קשר עם: ברק גרנות
ליצירת קשר לחצו >>