פברואר 01, 2022

הסכם אזור הסחר החופשי בין ישראל לבריטניה – שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באירופה – ישודרג בחודשים הקרובים

שרת סחר החוץ הבריטית תגיע מחר לישראל ותיפגש עם שרת הכלכלה והתעשייה במטרה לדון בנושא לקראת ‘פסגת סחר והשקעות ישראל – בריטניה’ שתתקיים במרץ

היקף הסחר ההדדי בסחורות ובשירותים בין המדינות מוערך בכ-7.7 מיליארד דולר בשנה

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי תיפגש מחר (יום ד’, 2.2.22) עם מזכירת המדינה הבריטית לענייני סחר בינלאומי, אן מארי טרווליאן (Anne-Marie Trevelyan). הגב’ טרווליאן, שהחליפה את מזכירת המדינה ליז טראס עמה נפגשה השרה ברביבאי ביוני 2021, היא הממונה על התוויה ויישום מדיניות הסחר ומו”מ על כל הסכמי הסחר  של בריטניה. ביקור זה יהיה ביקורה הראשון של השרה טרוויליאן בישראל.

במהלך הפגישה, שעתידה להתקיים בלשכת השרה ברביבאי שבמשרד הכלכלה והתעשייה בירושלים, עתידות השתיים לדון באפשרויות לשדרוג הסכם אזור סחר חופשי (אס”ח) בין ישראל ובריטניה, שנחתם כבר ב-2019 ונכנס לתוקפו ביום ה-1.1.21, עת עזבה בריטניה את האיחוד האירופי – הברקזיט. במינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה מסבירים כי מאחר שההסכם הקיים עם בריטניה מבוסס על הסכם הסחר הישן של ישראל עם האיחוד האירופי (משנת 1995) שתי המדינות  שותפות בראיית הצורך בהסכם אס”ח עדכני ומודרני יותר.

בנוסף, עתידות השתיים לדון בפרטי ‘פסגת הסחר וההשקעות ישראל – בריטניה’, פרי יוזמה משותפת של משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי ומשרד הסחר הבינלאומי הבריטי, שעתידה להתקיים באביב 2022, באירוח ממשלת בריטניה ובהשתתפות גורמים רמי מעלה, בכירי ממשל, נציגי חברות עסקיות במשק, לשכות מסחר וכו’.

לאחר פגישת השרות, יתקיים המפגש הראשון של הועדה הכלכלית המעורבת הפועלת במסגרת ההסכם הקיים בין ישראל ובריטניה, במסגרתה יתקיימו דיונים בנושאים שונים הנוגעים ליישום ההסכם והפקת מירב הפוטנציאל המסחרי והכלכלי ממנו.

במינהל סחר חוץ מציינים כי בריטניה היא שותפת הסחר השלישית בגודלה של ישראל בסחר בסחורות ושירותים.

מינהל סחר חוץ מפעיל נספחות כלכלית בבירת בריטניה, לונדון, המהווה מרכז כלכלי עולמי ובית למטות עולמיים של חברות רב לאומיות ומוסדות פיננסיים הנמצאים בחזית הטכנולוגית מבחינת היקף פעילותן. נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בלונדון פועלת בתחומים עתירי טכנולוגיה כגון סייבר הגנתי, פינטק ואנרגיה ירוקה וזאת באמצעות עבודה פרטנית מול חברות רב לאומיות או גופי חדשנות של חברות גלובליות היושבות בבריטניה. הנספחות מסייעת לחברות ישראליות לאתר הזדמנויות עסקיות ולאתר שותפויות עסקיות בשוק הבריטי.

נתוני סחר: בריטניה היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באירופה מבחינת ייצוא והשלישית בעולם בהיקף הייצוא והייבוא. בשנת 2021, היקף הסחר ההדדי בסחורות ובשירותים בין המדינות מוערך בכ-7.7 מיליארד דולר.


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>