נובמבר 14, 2017

עם שיעורי צמיחה מהגבוהים באמל”ט, ורמת ויציבות מאקרו – כלכלית מרשימה אף בהשוואה עולמית, פרו היא אחת המדינות בעלות הפוטנציאל הרב ביותר ביבשת לעשיית עסקים עבור היצואן הישראלי.

ביום שני, 27.11.2017, בין השעות 10:30-12:30 יערוך מינהל סחר חוץ בשיתוף מכון היצוא, סמינר זרקור על פרו. במהלך הסמינר יסביר הנספח הכלכלי בפרו, ליאו מקוך, על ההזדמנויות הרבות הטמונות בגזרתו בסקטורים השונים ובהם: כרייה, חקלאות, HLS, מכשור רפואי ועוד. למעוניינים בכך תינתן אפשרות לעריכת פגישות עם הנספח הכלכלי בפרו לפני הסמינר ולאחריו. הסמינר ייערך במכון היצוא, רחוב המרד 29, תל אביב.

Graph with double exposure of businessman

ההזדמנות הכלכלימה

מעבר להתנהלות האחראית ברמה המאקרו-פיסקאלית, שמזה 15 שנה סוחטת מחמאות מכלכלנים בכל העולם, גם ברמת העסקים המצב משתפר. לאחר מספר שנים של דשדוש עקב הירידה העולמית בביקוש לחומרי גלם ומתכות, השנה נרשמה עלייה משמעותית בביקוש, ועקב כך בהפקה ובהשקעה בפרויקטים חדשים ועתידיים, בתחום המכרות, המהווה את מנוע הצמיחה המרכזי במדינה, והאווירה היא שלBOOM  מחודש בנושא.

גם בתחומים נוספים, כמו תעשיית החקלאות – היבשתית והימית – נרשמת מגמת עלייה משמעותית. זרם ההשקעות למדינה, שנפגע עקב אותה ירידה במחירים ובביקוש המתכות, גם הוא חווה התאוששות מרשימה לאחרונה, מלבד המכרות גם בסקטורים כמו בנייה. כמות פרויקטי התשתית אשר נמצאים בקנה מעולם לא הייתה גבוהה יותר, זאת בין השאר גם עקב העבודה הנדרשת לשיקום נזקי תופעת האל ניניו שחופי המדינה חוו לפני כחצי שנה, וההרס הרב הנלווה של תשתיות.

פרו נבחרה זה מכבר כיעד המועדף השנה להשקעה בתחום המכרות בכל אמריקה הלטינית, ובפעם המי יודע כמה ברצף בתור היעד הקולינארי המוביל בעולם, מה שמהווה תמיד שיווק מצוין עבור תעשיית המזון לייצוא שלה, וגוזר צמיחה בסקטור החקלאות הקשור אליו.

בפסקאות הבאות יופנה זרקור ספציפי לשלושה סקטורים, אך המפגש יכלול התייחסות למגוון רחב יותר של תחומים.

כרייה

פרו הינה המדינה המובילה בדרום אמריקה בכמויות ההפקה של זהב, אבץ ועופרת, מס’ 2 בהפקת כסף ונחושת ומהווה מקור עיקרי לחומרי גלם אלה עבור מדינות ענק צומחות כמו סין. יש בפרו פורטפוליו עצום של פרויקטי כרייה מתוכננים והשקעות מובטחות לחמש השנים הקרובות, וכמעט כל חברות הכרייה הבינלאומיות הגדולות פעילות כאן.

המכרות הרבים הפזורים ברחבי המדינה מזוהים מצד אחד עם פיתוח כלכלי והשקעות-עתק זרות, ומצד שני עם מחאות של הקהילות המקומיות אשר בשטחן נערכים פרויקטי הכרייה. אלה מוחות סביב נושאים חברתיים וסביבתיים שהחברות מפרות לטענתם, והממשלה בלאו הכי דורשת עמידה בסטנדרטים בינלאומיים בהיבטי הסביבה מכל פרויקט כרייה חדש, כולל האכיפה בנושא שהולכת ומשתפרת.

כל הנ”ל מהווה הזדמנות עבור חברות ישראליות: הנושאים הסביבתיים, בין אם זה בשל הפחד מקנסות ועצירת פרויקטים מטעם הממשלה ובין אם על מנת לתת צ’ופר לאוכלוסיה המקומית על מנת להרגיעה, מכריחים את החברות לתת דגש על נושאי טיפול במים והשקייה. במקרים אחרים הטיפול במים מהווה אינטרס כלכלי מובהק אף של החברה עצמה, לשיפור התהליכים שלה. ואילו ההשקעות והכסף הרב שמוזרם לתחום מהווה הזדמנות לחברות משלל תחומים אשר נדרשים סביב התייעלות ומודרניזציה של המכרות כמו רובוטיקה ומיכון, ייצור מתקדם, התייעלות אנגרטית ועוד.

 

חקלאות

Salinas de Maras, man-made salt mines near Cusco, Peru

ענף החקלאות הוא הענף המרכזי במפת הייצוא של פרו אחרי הכרייה. גודלה העצום של פרו, המיקום הגאוגרפי האסטרטגי שלה בקרבה לשווקים בצפון אמריקה ומזרח אסיה, הגיוון שלה מבחינת מיקרו-אקלימית והBOOM הגסטרונומי שהיא חווה בשנים האחרונות תורמים לכך כולם.  פרו היא היצואנית מס’ 1 בעולם של אספרגוס, פפריקה, קינואה, בננה וקפה אורגניים, ובין 5 היצואניות המוביליות בעולם של בין השאר קפה בכללותו, מזון ושמן דגים, פלפל, מנגו ואבוקדו.

אולם זה לא מספיק: ממשלת פרו בכלל, וארגון הAsociacion de exportadores בפרט, שמים דגש רב על הגדלת התוצרת החקלאית הפרואנית המיועדת לייצוא, והם מבינים שדבר זה יכול להתאפשר רק הודות להחדרת חדשנות שתביא להתייעלות בכל המישורים והשלבים של שרשרת גידול וייצור התוצאת החקלאית. לטכנולוגיה הישראלית ישנו בנושאים אלה שם של מובילה עולמית, מה שמתבטא בהיותה בין 2-3 המדינות הראשונות בעולם שהממשלה פונה אליהן (לרוב דרכנו) בבקשה לשיתופי פעולה אקדמיים, הכשרות, מתן הרצאות על הניסיון הישראלי ועוד. גם ברמת העסקים קורה לא מעט, אבל יכול וצריך לקרות עוד יותר. רשימת התחוחים בהם חברות מקומיות ביקשו מאיתנו לאתר עבורן טכנולוגיה ישראלית כוללת מיכון, אריזה, חקלאות מדייקת, חקלאות באזורים מדבריים, דישון, הגנה על גידולים, השקייה חכמה, ניהול מערכות מים, טיפול לאחר קטיף, ביו-טכנולוגיות לחקלאות, חקלאות ימית ועוד.

מפת ההזדמנויות ליצואן הישראלי בתחום כוללת בין השאר לא מעט חברות ענק פרטיות, איגודים חקלאיים חזקים שקיימים עבור כל גידול אפשרי ותכניות ממשלתיות אשר מממנות החדרת חדשנות לתחום, אשר עם כולם יש לנו בנספחות קשרים טובים.

 

ציוד רפואי

ekg

ככל שגובר תהליך העלייה מעל קו העוני אל המעמד הבינוני של אחוזים רבים יותר ויותר מאוכלוסיית פרו, גוברת היכולת הכלכלית של ציבור זה להצביע ברגליים כנגד מערכת הבריאות הציבורית המקרטעת ולפנות לרפואה פרטית.

דבר זה מביא מצד אחד לכך שהרפואה הפרטית מסוגלת לתקצב באופן משמעותי רכש ציוד עבור קליניקות פרטיות יוקרתיות ועבור רופאים פרטיים אשר יקנו אותו ישירות, ומצד שני לכך שהממשלה מרגישה שהיא חייבת לעשות משהו על מנת לא לאבד את אמון הציבור. הרגשה זו באה לידי בהאצת ההקמה של בתי חולים ציבוריים גדולים, בייחוד באזורי הפריפריה, ואלה זקוקים להצטיידות מלאה. בנוסף בייזום פרוקטים מיוחדים ומתוקצבים, כמו תכנית לאומית לטיפול באנמיה לחמש השנים הקרובות שהושקה זה מכבר, תכניות למלחמה במלריה וזיקה באזורי הג’ונגל ועוד. תהליכים אלה מהווים הזדמנות עבור המוצרים הישראליים בתחום, משום שאין כאן ספק בנוגע לאיכותם אך לרוב יש הסתייגות מעלותם הגבוהה יחסית. הן קליניקות ורופאים אשר תקציבם הפרטי עולה, והן גורמים ציבוריים כמו מנהלי בריאות מחוזיים מטעם משרד הבריאות, אשר מרגישים את לחץ הציבור ומקבלים יותר תקציבים מהממשלה, מבקשים בהתאם לכך לבחון יותר ויותר מוצרים ישראלים איכותיים, ואנחנו שמחים להוות את הקישור של חברות ישראליות לגורמים אלה.

הסמינר אינו כרוך בתשלום, אך הוא מותנה ברישום מוקדם. 

 להרשמה לסמינר היכנסו 

לפרטים נוספים על הסמינר נא לפנות לצוערת ברקת קנפו, דסק אמריקה


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>