דצמבר 09, 2019
דצמבר 09, 2019

התדהמה בצ’ילה מעוצמת ההפגנות שהחלו עם עליית מחירי התחבורה בסנטיאגו, הייתה עצומה. ממדינה שקטה ובטוחה באמל”ט למדינה עם הפגנות יומיומיות בכל רחבי המדינה וונדליזם ואלימות ברחובות. עוצמת המהומות הפתיעה את כל המדינה ובעיקר את ראשיה ובעקבות כך, ב-15.11 התפטר Luis Masferrer, ראש סוכנות הביון הצ’ילנית (ANI) בעקבות הכשל המודיעיני המתמשך ואי ההצלחה במציאת מארגני המחאות. ראש הסוכנות החדש מנסה להחזיר את השקט לרחובות ואת החיים לסדרם. אחד הגורמים לכשל זה הוא חוסר באמצעים טכנולוגיים חדשנים לאיסוף מודיעין שמאפשרים שמירת זכויות האזרח וחופש הפרט. עוד טרם ההפגנות נשמעו ביקורות כלפי הארגון ועל דרכי הפעולה הישנות בהן הם משתמשים אך מנגד אין הם רוצים לפתוח את פצעי העבר מתקופת השלטון הצבאי אז “האח הגדול” עקב אחרי מתנגדי משטר בדרכים שנויות במחלוקת. כיום, ככל שהזמן חולף ברור לנשיא ולשריו שיש צורך לבצע שינוי במערך המודיעין להתקדם בתשתיות הקיימות על מנת להביא לרגיעה כוללת.

במאמר שפירסם Kenneth Pugh, סנטור בקונגרס הצ’ילני, הוא קרא למדינה להתמקד בהרחבת הידע במודיעין מרשתות חברתיות (open intelligence), והשקעת משאבים בלמידה והתמקצעות בנושא. אחת הדוגמאות שהוא מביא, היא יחידת 8200 של צה”ל, שניתן ללמוד ממנה רבות על המודיעין שהיא מפיקה בכל התחומים: SIGINIT, ELINT, MASINT, GEOINT, OSINT. לתפיסתו, הידע הרב שיש לחברות ישראליות, בין היתר יוצאי ,8200 בתחום הסייבר ובתחום המודיעין מרשתות חברתיות יכול לתרום רבות לפיתוח סוכנות המודיעין של צ’ילה בכלל ולחברות פרטיות בתחומים שונים בפרט על מנת לדאוג לרכושם.

כל עוד המצב בצ’ילה לא נרגע מסתמן ביקוש רחב מאוד בתחום זה בסקטור הפרטי והממשלתי גם יחד. הנספחות המסחרית בצ’ילה מתכננת השנה כמה אירועים בתחום הסייבר והגנת המולדת על מנת לפתוח צוהר לידע הרב שיש לישראלים בתחום ולהביא את חברות להתרחב במדינה שהתשתיות בנושא זה בסיסיות ביותר.

כמו כן, אנו מארגנים משלחת מצ’ילה לתערוכת CYBERTECH שתתקיים בארץ בינואר הקרוב ותתמקד בין היתר בתחום ה- open intelligence. אנו מזמינים חברות המעוניינות להשתתף באחד מהאירועים לפנות אלינו כדי לבדוק כיצד ניתן לשלבן ולסייע להן בשוק הצ’ילני.

הפוסט נכתב ע”י יערה שור.


הדר שור

הדר שור סיים את תפקידו כנספח המסחרי של משרד הכלכלה והתעשייה בצ'ילה בשנת 2020. הדר, 31, בוגר תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת בן גוריון בנגנב ותואר מוסמך (תואר שני) במינהל עסקים (MBA) מהאוניברסיטה העברית. מאז הצטרפותו למשרד הכלכלה  בשנת 2014, ולאחר סיום קורס הצוערים של המשרד, הדר היה אחראי על תפעול ובקרה של קרנות הסיוע ליצואנים והיה אחראי על הקשר עם המוסדות הפיננסיים הבינ"ל של משרד הכלכלה. טרם הצטרפותו לשירות הציבורי, עבד הדר בתעשייה האווירית במגוון פרויקטים בארץ ובחו"ל בתפקידים כלכליים וניהוליים. הדר נשוי ואב לילדה, חובב רכיבה על אופניים וריצה.
צור קשר עם: הדר שור
ליצירת קשר לחצו >>