אפריל 27, 2014
אפריל 27, 2014

בינואר 2003 השיק ביל גייטס יוזמה בשם Grand Challenges in Global Health. והגדיר 14 “אתגרים גדולים”, שלפתרונם תהיה השפעה מרחיקת לכת על תחום הבריאות העולמית: חיסונים, סניטציה, בריאות ילודים, טיפול בשפכים, חקלאות מתקדמת, מכשור רפואי ועוד. חוקרים ויזמים הוזמנו להגיש את רעיונותיהם ולקבל מענקים בסך של מאות מיליוני דולרים.

בשנת 2010, כחלק מחזון הסיוע שלה, הקימה ממשלת קנדה ארגון ללא מטרות רווח בשם  (Grand Challenges Canada (GCC הארגון ממומן על ידי הממשלה הקנדית והוא “לוקח את זה קדימה” ופועל החל משלב ה-Proof of Concept ועד לשלב הטמעת המוצרים במדינות היעד, ולא רק פיתוחם. GCC מממנים הן יזמים קנדיים והן חוקרים ויזמים ממדינות מתפתחות – עתה האתגר מגיע לישראל!

תוכנית Grand Challenges Israel משלבת בין פילנטרופיה וחשיבה מסחרית במציאת פתרונות טכנולוגיים לאתגרי בריאות בעולם השלישי. מסלול “אתגר”, שהשיק המדען הראשי, תומך ביזמים ישראלים החולמים להמציא את הדבר הגדול הבא ותוך כדי כך להציל את העולם. במסגרת התוכנית יחולקו על ידי המדען הראשי מענקים בסכום של עד 6 מיליון ש”ח בכל שנה.

זוהי גישה כלכלית חדשה הפונה אל בסיס הפירמידה הכלכלית, קרי אל המעמדות הנמוכים ביותר במדינות המתפתחות. מדובר בגישה דומה לגישת השיווק של הזנב הארוך באינטרנט ולפיה אומנם כוח הקניה של השכבות העניות בעולם נמוך יחסית, אולם מדובר במספרים גדולים המהווים באופן מצרפי פלח שוק משמעותי. למעשה, זהו צירוף הסקטור הפרטי למאמצי המלחמה בעוני של קהילת הפיתוח הבין לאומית ולא ניצול הזדמנות עסקית באופן הרגיל של המלה- בבחינת הסקטור הפרטי הוא “חלק מהפתרון” למלחמה בעוני יחד עם הקהילות המקומיות, הממשלות המקומיות, גופי מימון בין לאומיים וארגונים לא ממשלתיים. מגמה זו עולה בקנה אחד עם המגמה הכללית של אחריות תאגידית ותרומה לקהילה מצד גופים עסקיים מצד אחד והבנה של גופי הסיוע הפילנטרופיים, כי על מנת לקיים צמיחה בת קיימא יש צורך במנגנוני שוק של הסקטור הפרטי, מהצד השני (למידע נוסף בנושא בסיס הפרמידה).

המדען הראשי, אבי חסון, התייחס להשקת תכנית “אתגר”. לדידו, ישראל מצטרפת למשפחת Grand Challenges העולמית ובכך מביאה לידי ביטוי את היכולות הישראליות בתחום החדשנות הטכנולוגית יחד עם רוח היזמות הישראלית הידועה בעולם. שילוב של עשיית טוב, תרומה לאתגרים הגלובליים לצד חדירה לשווקים חדשים והתנסות במיזמים הפונים לקהלים וצרכים בלתי שגרתיים לתעשייה הישראלית עשוי להביא את היזם הישראלי להזדמנויות עסקיות נרחבות חדשות.


אהוד גונן

צור קשר עם: אהוד גונן
ליצירת קשר לחצו >>