נובמבר 16, 2021

דיוני המו”מ להסכם סחר חופשי בין ישראל לאיחוד האמירויות יוצאים לדרך:

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי לעמיתה האמירתי, עבדאללה בין טוק אל מארי, בטקס הצהרה על פתיחת מו”מ להסכם סחר חופשי: הסכם זה, יחזק משמעותית את הסחר בין המדינות, יסיר חסמים וירחיב את השת”פ הכלכלי ביננו”

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה במיל’ אורנה ברביבאי, קיימה אתמול פגישה וירטואלית עם מקבילה האמירתי, עבדאללה בין טוק אל מארי, והשיקה רשמית את דיוני המו”מ לכינון הסכם סחר חופשי בין איחוד האמירויות הערביות לבין מדינת ישראל.

השרה ברביבאי ציינה בפגישה עם מקבילה האמירתי כי “מפגש זה פותח דלת למפגשים הרבים שבדרך וכי אין ספק כי הסכם זה יעזור לחזק באופן משמעותי את הסחר בין המדינות, יסיר חסמים וירחיב את שיתוף הפעולה הכלכלי. עוד הביעה השרה תקווה כי ההסכם יסייע לתעשייה ולאנשי עסקים משתי המדינות וייצור הזדמנויות לשיתופי פעולה עסקיים רבים ומגוונים, ובכך אני מקווה שנוכל למצות את מהפוטנציאל האדיר הגלום ביחסים והידידות בין ישראל לאיחוד האמירויות”.

במינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה מציינים כי מאז “הסכמי אברהם” שנחתמו לפני כשנה, הסחר בין המדינות גדל באופן דרמטי ונכון לחודש יולי 2021 עומד על כ 500 מיליון דולר בסחורות בלבד. במינהל סחר חוץ צופים כי נתונים אלו צפויים להמשיך ולצמוח בקצב מהיר ולהגיע לרמות גבוהות הרבה יותר.

מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, אוהד כהן, נחת השבוע בדובאיי, במטרה להתניע את דיוני המו”מ לכינון הסכם סחר חופשי בין איחוד האמירויות הערביות ומדינת ישראל. כהן, העומד בראש צוות המו”מ מהצד הישראלי – שכולל נציגים ממשרד הכלכלה והתעשייה, מינהל המכס, משרד החקלאות, משרד החוץ ומשרד המשפטים – נפגש כבר הבוקר עם מקבילו, האמירתי, העומד בראש צוות המו”מ מטעם משרד הכלכלה האמירתי. במינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה הישראלי מציינים כי סבב הדיונים הראשון, שהחל אתמול (שני, 15.11) עתיד להסתיים ביום חמישי (18.11).

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ וראש צוות המו”מ הישראלי לכינון הסכם הסחר החופשי עם האמירויות: “מאז כינון הסכמי אברהם גדל משמעותית הסחר בין איחוד האמירויות הערביות לבין ישראל והגיע בחודש יולי 2021 ל- 500 מיליון דולר בסחורות בלבד – כלומר, לא כולל שירותים ושירותים עסקיים. ” אמר כהן והוסיף: “בכוונתנו לגבש עם עמיתינו האמירתים הסכם משמעותי ומקיף, שיכלול בין היתר, סוגיות הנוגעות לסחר בסחורות לרבות רגולציה ותקינה, מכס, סחר בשירותים, רכש ממשלתי, סחר אלקטרוני ושמירה על זכויות קניין רוחני”

נתוני סחר: היקף הסחר בסחורות ב- 2020 בין ישראל לאיחוד האמירויות עמד על כ-125 מיליון דולר, שהתחלקו לכ-58 מיליון דולר יצוא וכ- 67 מיליון דולר יבוא. לאחר החתימה על הסכמי אברהם ניתן לראות קפיצה משמעותית בהיקף הסחר ב- 2021. על פי נתונים ארעיים של הלמ”ס, מתחילת 2021 (ינואר- יולי)  עומד היקף הסחר בין ישראל לאיחוד האמירויות על 495 מליון דולר. היקף היצוא עומד על 197 מיליון דולר, כאשר רובו מתייחס ליהלומים, אך גם מיכון ומכשור חשמלי, אלקטרוניקה, כלי תחבורה ושמנים. היקף היבוא עומד על 298 מיליון דולר, מרביתם יהלומים אך גם היקפים נכבדים של מיכון ומכשור חשמלי ואלקטרוני, תכשיטים, מינרלים ודלקים ושמנים.

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי, מנהל מינהל סחר חוץ, אוהד כהן, שר הכלכלה האמירתי, עבדאללה בין טוק אל מארי, בטקס הצהרה על פתיחת מו”מ להסכם סחר חופשי

 

מצ”ב כנספח – נוסח הצהרת השרים

הצהרת שרים משותפת

על פתיחה במשא ומתן  להסכם שותפות כלכלי מקיף  (CEPA)

בין איחוד האמירויות הערביות ומדינת ישראל

אנו, שר הכלכלה של איחוד האמירויות הערביות, עבדאללה בן טוק אל מארי, ושרת הכלכלה והתעשייה של מדינת ישראל, אורנה ברביבאי, סיכמנו על חיזוק יחסי הסחר וההשקעות הדו -צדדיים באמצעות כינון הסכם שותפות כלכלית מקיפה (CEPA) ;

בעקבות חתימת הסכמי אברהם בספטמבר 2020 ושיחות קודמות בין ממשלות שתי המדינות, איחוד האמירויות הערביות ומדינת ישראל שואפות לחזק את היחסים הכלכליים הנוכחיים ביניהן;

בהכרתם כי חיזוק שותפות הסחר והשקעות שלנו יביא יתרונות כלכליים וחברתיים וישפר את רמת החיים של עמינו;

ברצותם ליצור תנאים נוחים התורמים להרחבת סחר והשקעות בשני הכיוונים ולמצות באופן מיטבי את פוטנציאל היחסים הכלכליים בין שתי המדינות;

בהכירם כי ההסכם ישמש פלטפורמה לשותפות כלכלית מודרנית ודינאמית המשקפת את מערכת היחסים שנרקמה לאחרונה בין שתי המדינות;

בהתאם לחוקים ולתקנות הקיימים בשתי המדינות;

מכריזים בזאת על פתיחה במשא ומתן על הסכם שותפות כלכלית מקיפה איחוד האמירויות הערביות – ישראל (להלן: “ההסכם”). מתוך הבנה כי:

א. ההסכם צריך להיות מועיל באופן הדדי ומקיף, לכסות סחר בסחורות ושירותים, השקעות, שיתוף פעולה כלכלי ותחומים אחרים שיש להסכים עליהם כדי להגיע ליעדים הכלכליים שהציבו ממשלות שתי המדינות להגדיל באופן משמעותי את היקף הסחר וההשקעות הדו -צדדיות לרמה הגבוהה ביותר האפשרית;

ב. ההסכם יהיה בעל משמעות כלכלית תוך הכרה באינטרסים, חששות, מחויבויות ורגישויות ספציפיות אשר עלולות להיות לשתי המדינות;

ג. ההסכם יסוכם בתוך שבעה חודשים מהסבב הראשון במשא ומתן.

נעשה באופן וירטואלי ביום 15 בנובמבר 2021 בשני עותקים מקוריים.

בשם ממשלת מדינת ישראל                                                              בשם ממשלת  איחוד האמירויות הערביות

שרת הכלכלה והתעשייה                                                                               שר הכלכלה


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>