אפריל 01, 2020
אפריל 01, 2020

מסמך זה נכתב במטרה להציג תמונת מצב של המדיניות הננקטת במדינות נבחרות בטיפול בהתפרצות ווירוס הקורונה על פי הדיווח של הנספחים הכלכליים אשר אמונים על מדינות אלו.

להלן עיקרי הדברים:

 • סטטוס ייצור מקומי:
 • נמשכת המגמה לפיה ברוב המדינות ניכרת האטה או השבתה של הייצור (לרוב למעט ייצור חיוני של מזון ותרופות). בין המדינות ניתן למנות את רוסיה, קוריאה הדרומית ואת איטליה שממנה אף דווח כי בשל העובדה שבעת הזו מותר ייצור מקומי חיוני בלבד (של חקלאות ותרופות) – עולה החשש כי לא יהיו מספיק עובדים לקטיף – דבר שעלול להוביל למחסור במזון.
 • לצד מדינות אלה, במדינות בהן טרם מורגשת האטה, קיים צפי לפגיעה בזמן הקרוב בשל התלות בשרשרת האספקה העולמית והגבלת תנועת עובדים. ההאטה או ההפסקה נובעות מגורמים שונים ובהם: מחסור בחומרי גלם, פגיעה במעבר הסחורות, אי יכולת הגעה של עובדים בשל עוצר, סגירת הגבולות או סגירת מוסדות חינוך ומירידה בביקושים (כמו למשל, בבלגיה).
 • לצד זאת, נמשכת המגמה של הסבת מפעלים קיימים לייצור של ציוד רפואי ומיגוןהכוללים, בעיקר, מסכות מגן ומכונות הנשמה (הודו, בריטניה ורומניה). כמו כן, נמשכת הפגיעה בתחום האוטומוטיב: כך למשל, מצרפת דווח כי רוב מפעלי הייצור סגורים לרבות מפעלי הרכב של רנו ופיג’ו, מפעלי המטוסים של איירבוס ועוד.
 • לצד הדיווח שלעיל, יצוין כי עדיין ישנן מדינות (כמו למשל: הונג קונג ותאילנד) בהן מדווח כי אין מגבלות בייצור (אם כי לעתים זה מושפע מחוסרים); לצידן 3 מדינות מדווחות כי אין מגבלות על הייצור אך זה עדיין מושפע מן התקופה: כך, יפן מדווחת כי אומנם אין מגבלות על הייצור ואולם חברות יפניות רבות סוגרות מפעלים ו/או מפחיתות יצור בתוך ומחוץ ליפן; מבריטניה מדווח כי אין מגבלות אך חברות מצמצמות פעילות בשל המצב וירידה בביקושים; וגם בגרמניה ניתן לראות מגמה זהה: אין מגבלות אך חברות מצמצמות פעילות בשל המצב וירידה בביקושים. עם זאת, חברות ציוד רפואי מגבירות את הייצור.
 • לעומת זאת, סין מציגה מגמה אחרת לגמרי: הממשל הסיני המרכזי הצהיר ב-28/3 כי חברות ותאגידים בסין, בתחום סחר החוץ, חזרו לעבודה מלאה של 100% (אם כי לא דובר על התפוקה או על אחוז כוח האדם בכל חברה). כך למשל, במחוז גואנדונג, הנחשב למוקד ייצור חשוב בסין, פורסם ש-99% מהתעשיות הגדולות חזרו לפעול.
 • בארה”ב, בהמשך לדיווח הקודם, נמסר כי הייצור פחת מכמה סיבות ובהן: סגר שחל ב-27 מדינות, הגבלות במדינות אחרות, מחסור בחומרי גלם וירידה בביקושים. כמו כן, בהמשך לדיווח בנוגע לפיו הנשיא טראמפ הפעיל חקיקת עזר לשעת חירום המאפשרת לו להורות לחברות על הגברת ייצור מוצרים רפואיים שהביקוש להם גבוה – דווח כי עד כה, הנשיא הורה ל-GM להגביר את הייצור על מנת ליצר עוד מכונות הנשמה.
 • מדיניות הממשל לגבי ייצוא וייצור מקומי:

ככלל, רוב מדינות העולם לא גיבשו מדיניות כלשהי ביחס לייצוא הכולל, כאשר בחלק מהמקומות ישנן מגבלות ואיסורים בעיקר לגבי ייצוא של מזון, תרופות וציוד מגן (נתייחס לנושא זה בנפרד בנקודה הבאה). לצד זאת, דיווחים רבים מצביעים על כך שבשל המצב בו נמצאת המדינה (סגר / היעדר טיסות תובלה וכדו’) – בפועל הייצוא אינו אפשרי בשלב זה ו/או הצטמצם מאוד.

כמו כן, דיווח מעניין מגיע מטאיוואן, שהיא, כמו ישראל, מדינה שכלכלתה תלויה מאוד ביצוא שלה. גם בימים אלה, הממשל בטאיוואן מעודד את היצואנים להמשיך בשגרת העבודה, במידת האפשר, כאשר ישנו חשש משמעותי מפגיעה בכלכלה הטיוואנית עם הירידה הצפויה בביקושים העולמיים למוצרים כגון טלפונים סלולריים, אלקטרוניקת צרכנים ועוד – מוצרים אשר התעשייה הטיוואנית היא חלק משמעותי בשרשרת הייצור העולמית שלהם.

 • מצב הנמלים:
 • מרבית הדיווחים מצביעים כי עבודת הנמלים הכוללת כניסת ויציאת אוניות מסחר וכן תובלה אווירית נמשכת ואולם לצד זאת, מורגשים עיכובים וירידה בפעילות בשל מספר סיבות: בדיקות שמבוצעות לפני פריקת הסחורה, ירידה בהיקף הטיסות המסחריות שמביא לירידה במטענים שמועברים בשילוח אווירי ולעליית מחירי השילוח, טיסות המוסבות ליעדים אחרים מבשיגרה, דבר אשר משפיע על הובלת הסחורה לאותן ערי מקור (כמו למשל בבייג’ינג), קיצור שעות העבודה של חברות שילוח (כמו שקורה בהונג קונג) וצמצום פעילות של חברות לוגיסטיקה שמוביל לכך שמטענים רבים עוברים לאחסון (הולנד), מחסור בכוח אדם הן בנמלים והן בהובלת הסחורה ((איטליה והולנד) מגבלות על ירידת אנשי הצוות לשטחי המדינה בהתאם למדיניות הגבלת כניסת אנשים ומגבלות של “בידוד הסחורה” בהתאם למדינה ממנה הגיע המשלוח (כך למשל, בווייטנאם ספינות המגיעות מסין לנמל האי פונג נדרשות ב-14 ימי הסגר). כמו כן, מיפן דווח כי אין הגבלות, אך יש ירידה במספר הספינות והמטוסים המגיעים ליפן
 • לצד זאת, דיווח מעניין ומשמעותי שהגיע מסין מצביע על צמצום הטיסות הבינלאומיות בסין – רשות התעופה האזרחית של סין (CAAC) הודיעה לאחרונה על הגבלת מספר הטיסות הבינלאומיות במטרה למנוע ככל הניתן את השפעות הגל השני של וירוס הקורונה בסין. לפי ההודעה, החל מה-29 במרץ חברות תעופה הסיניות מחויבות לעבור למתכונת של טיסה שבועית אחת לכל מדינה, כאשר בכל מדינה יהיה רק יעד טיסה אחד בלבד. ההגבלה צפויה לצמצם עוד יותר את היקף טיסות הנוסעים אל סין וממנה ובהתאם להשפיע על היקף המטען המוטס מסין לעולם על טיסות הנוסעים. הדבר צפוי להשפיע גם על ישראל. למרות שבוטלו טיסות ישירות בין סין לישראל כבר בסוף ינואר, עדיין מטענים נשלחים לסין וממנה על גבי טיסות נוסעים דרך יעדי ביניים כמו לונדון. כלומר, אפשרויות השילוח לסין וממנה יצומצמו עוד יותר. יחד עם זאת, לא צפויה השפעה על טיסות מטען בין ישראל לסין.
 • גם הונג קונג פועלת בנושא ומשהה את שירותי הדואר למדינות בעולם, כולל ישראל- אליה גם שירותי הדואר המהיר מושהים; מרוסייה דווח כי מלבד סגירת השמיים, כעת נסגרו גם הגבולות היבשתיים ורק משאיות תובלה עם אישור – מורשות לעבור את הגבול; מגאנה דווח כי על אף העובדה שבאופן עקרוני אין מגבלות – בפועל, בשל הסגר המוחלט – צפויים שיבושים משמעותיים; ודרא”פ סגורה עד לסוף תקופת הסגר.
 • מדיניות הגבלת כניסות למדינה – רוב מדינות העולם ממשיכות להרחיב את הגבלות הכניסה לשטחיהן:  

דיווח מעניין בנושא מגיע מסין, ובה, החל מה-28 במרץ, הרשויות בסין השהו כניסה של מחזיקי דרכונים זרים (בעלי ויזות בתוקף), זאת במגמה למנוע את הגל השני של התפשטות הוירוס בסין. בכל הנוגע לדרכונים דיפלומטיים ושירות ויזה מסוג C – אין שינוי; אוסטרליה סגורה לזרים. אוסטרליים השבים מחו”ל – נדרשים לשהות בבידוד למשך שבועיים; דרום קוריאה מקשיחה את המגבלות וקובעת כי החל מ-1 באפריל תחול חובת בידוד למשך שבועיים על כל הנכנסים למדינה ומכל מדינה, וזאת בשל מספר רב של חולים שהגיעו מחו”ל לאחרונה; מיפן, ובהמשך לדיווח הקודם, החל מחצות ביום שישי ה-27.3 ישראלים שיגיעו ליפן יצטרכו להצטייד בויזה וזאת בשל העלאת אזהרת המסע לישראל לרמה 2 מתוך 4. כמו כן הם יצטרכו לשהות בבידוד למשך 14 יום ונאסר עליהם להשתמש בתחב”צ; גם סינגפור מקשיחה את המגבלות וקובעת כי כעת מחזיקי אשרת עבודה ותושבים שאינם אזרחים צריכים לבקש אישור מיוחד מראש להיכנס לסינגפור. בפועל, גם מי שמחזיק באשרת עבודה לעבוד בסינגפור לא בהכרח יוכל להיכנס למדינה; גם איטליה מקשיחה את המגבלות וקובעת כי כל זר המגיע צריך להצהיר על סיבת הגעתו, למסור פרטים למעקב ולהיכנס לבידוד למשך שבועיים. לצד זאת, כל אדם שחום גופו עולה על 37.4 לא יכול לנסוע, וכן כל ספינות התענוגות לא מורשות להיכנס לאיטליה; הולנד – מצטרפת אף היא למדיניות הגבלת הכניסה וקובעת כי אזרחיה ותושביה אשר מגיעים להולנד ממדינות שנמצאות ברשימת ה”מדינות הנגועות” צריכים להיכנס להסגר. לצד זאת, נקבע כי זרים ממדינות נגועות לא יורשו להיכנס (והדבר מתכתב עם עוצר הטיסות ממדינות נגועות); בהמשך לדיווח הקודם מרוסיה – כעת המצב הוא כי רוסיה חסמה את גבולותיה היבשתיים ובמקביל פועלת להשבת אזרחי רוסיה מרחבי העולם. מלבד האזרחים – אין כניסה לזרים; דרא”פ נמצאת סגר מוחלט ולכן, עד שזה יסתיים, אין יוצא ואין בא.

 • הגבלות תנועה (הסגר):

המצב משתנה בין המדינות השונות בין סגר מלא, סגר תחום בזמן, עוצר תחום בזמן ומתן הגבלות לתושבים ולאזרחים: כך, בסין נמשכת המגמה של הסרת מגבלות ההסגר ואט אט ישנה הקלה במגבלות. כך למשל, באופן הדרגתי מוסרת החובה בחבישת מסכות במקומות פתוחים, בחלק מהמקומות הסירו תקנות שנוגעות למרחקי ישיבה במסעדות וכו’. במחוז חוביי התהליך איטי יותר אך עדיין המגבלות משתחררות; בניגוד לדיווח הקודם – גם בדרום קוריאה חלות כעת מגבלות ומספר אירועי ‘פריחת הדובדבן’ ומיקומים שבהם נוהגים להגיע לצפות בפריחה בעונה זו – נסגרו והוגבלו לתנועה; גם בגרמניה הוקשחה המדיניות ואף הוטל סגר בכמה מן המדינות; במוסקבה, החל מהיום (30/3), ובדומה לישראל, מותרת היציאה מהבית, עד למרחק של 100 מ’, לסיבות הבאות: לקניות / לטייל עם הכלב / לעבודה (באישור)/ לטיפול רפואי.

כמו כן, במדינות רבות נוקטים במדיניות דומה למתרחש בישראל ולפיה נסגרו מקומות בילוי, נאסרו התקהלויות, וככלל – מקומות שאינם הכרחיים לתקופה זו – אינם פועלים (כשלצד זה מאפשרים יציאה מהבתים לקניית מזון ותרופות, ספורט, טיפול בבע”ח וכן מאפשרים יציאה לעבודה למקומות חיוניים, כפי שצוין לעיל).

לצד כל הדיווחים מעלה, עדיין ישנם מקומות בהם אין מגבלות על התנועה ובהם הונג קונג וסינגפור.

 • הגבלות על תחבורה ציבורית: ברוב מדינות העולם, צומצמה הפעילות בתחבורה הציבורית ואולם לא נאסרה כליל על מנת לאפשר לאוכלוסייה שנזקקת לה להמשיך להתנייד, במגבלות שנקבעו (בין אם בהגבלת שעות הפעילות / הגבלה לנסיעות חיוניות / תדירות הקווים / הנחיות לשמירה על מרחק בין הנוסעים / הגנה על הנהג / דרישות בריאותיות ועוד).
 • מעניין לציין שברוסיה ישנן מגבלות על הנסיעה וכן דווח כי מי שלא ישתמש ,ולו פעם אחת, בכרטיס ה-“חופשי חודשי” – תוקפו יוארך.
 • לצד זאת, עדיין ישנם מקומות בהם לא חלות מגבלות על התחב”צ ובהן: קוריאה הדרומית, הולנד (שעל אף היעדר המגבלות מדווח כי בפועל – אין נוסעים); סינגפור וצרפת (שגם כאן, על אף שמדווח כי אין מגבלות מספר המשתמשים בתחב”צ הוא רק 5% מהמשתמשים בה בשגרה)
 • עוד מעניין לדווח שבסין ישנה התאוששות וגידול מסוים בתנועת הנוסעים בתחבורה הציבורית ובתוך כך מדווח על חזרה של פקקי תנועה במספר ערים גדולות בסין.
 • מדיניות בידוד – רוב מדינות העולם, ובכללן סין, ממשיכות להרחיב את החלת חובת הבידוד של שבועיים, ובפרט עבור המגיעים מ”מדינות נגועות”: כך למשל, באוסטרליה גבולות המדינה סגורים ותושבים שחוזרים אליה – מחויבים בבידוד של 14 ימים; גם קוריאה הדרומית הקשיחה את מדיניותה וקובעת כי החל מה-1/4 תחל חובת בידוד בת שבועיים לכל הנכנסים למדינה ומכל מדינה (בשל מספר רב של חולים שהגיעו מחו”ל לאחרונה); בטאיוואן ישנה חובת בידוד ביתי בעבור מגיעים ממדינות נגועות ואשר אין  להם תסמינים או שהם מגלים תסמינים קלים. במקרה המחייב אישפוז -יש צורך בבידוד במחלקות מיוחדות בבתי חולים מסוימים המיועדים לכך. אזרחים זרים המגיעים למדינה ואין להם יכולת לבצע בידוד במיקום מוכח (דירה שכורה, חברים/משפחה וכו’) יוכנסו למתקן בידוד ממשלתי על חשבונם; ובארה”ב, בנוסף על הדרישה לבידוד של  14 ימים למגיעים מ”מדינות נגועות”, כיום ישנן גם מגבלות על תנועה פנימית. כך למשל, ישנן מדינות שהטילו חובת בידוד על המגיעים ממדינת ניו יורק, פלורידה, רוד-איילנד, מרילנד ודרום קרולינה. כמו כן, מושל קנטאקי שוקל לסגור את המעבר למדינת טנסי הסמוכה.
 • לצד אלה, ישנן מדינות שבהן אין כיום מגבלות ו/או הנחיות לשבים מ”מדינות נגועות” ובהן: פולין וצרפת.
 • מדיניות ניהול הבידוד ובכלל זה התייחסות לאוכלוסייה המבוגרת: בין המדינות השונות ננקטת מדיניות שונה ואמצעים שונים לאכיפת הבידוד. כך, ישנם מקומות בהם אין אכיפה לבידוד וההנחיה נתפסת כ”וולונטרית” (כמו למשל ביפן ובניו יורק), במקומות אחרים הוקמו מרכזי בידוד שונים (וייטנאם ופרו) ובמדינות שונות אף מעבירים מפרי בידוד לסגר בהשגחה וכן המפרים אף חשופים לאישומים פליליים, עונשים  ואף לגירוש, כשמדובר בזרים, (ובהן, אוסטרליה, סין, צ’ילה, קוריאה הדרומית, טאיוואן, פולין ובריטניה).

דרך נוספת לאכוף את הבידוד הינה באמצעות אמצעים טכנולוגיים (בדמות שיחות וידאו לאדם שאמור להימצא בבידוד), שימוש במצלמות אבטחה ותוכנות לזיהוי פנים, מתן צמידי QR קוד שמסונכרנים לפלאפונים, איכון מכשירים ניידים וביקורי פתע, וכן באמצעות הצבא.

 • מעניין לציין בהקשר זה כי איטליה עוקבת אחר תוכנת המעקב מישראל וכי מתקיימת בה אכיפה מוגברת כולל מתן קנסות והגשת אישומים פליליים.
 • כמו כן, גם בנושא זה, ישנן מדינות שטרם גיבשו מדיניות סדורה בנושא ובהן גרמניה, בלגיה, הולנד ואף ארה”ב.

ביחס לאוכלוסייה המבוגרת, ובהמשך למה שצוין לעיל, למרבית המדינות אין מדיניות סדורה בנושא. בכמה מהמדינות ניתנו המלצות והנחיות להימנע ממפגש עם האוכלוסייה המבוגרת וכן הומלץ לאוכלוסייה המבוגרת ולאוכלוסיות אחרות בסיכון לנקוט מדיניות של “ריחוק חברתי” ו/או איסור על ביקור בבתי אבות ובתי חולים שיקומיים. לעתים אף ניתנים תמריצים והטבות לאוכלוסיה המבוגרת, וזאת על מנת להגן עליה ולעודד אותה להישאר בבתים, וכן קובעים שעות ייעודיות שבה מותר רק לאוכלוסיה המבוגרת להגיע למרכולים, ושוב, במטרה להגן עליהם מפני חשיפה לציבור הרחב.

בין המדינות בהן ישנן הנחיות ברורה לאוכלוסייה להישאר בבתים ניתן למצוא את קולומביה (בה בני 70 ומעלה נדרשים בבידוד ביתי), רוסיה (הנחיה זהה לבני +65) ותאילנד (לגבי בני 70+)

 • הגבלה על מוסדות חינוך:  כחלק מצעדי המנע להתפשטות הנגיף, רוב מדינות העולם נוקטות צעדים מחמירים במטרה לעצור את התפשטות המגפה ובהן סגירה של מוסדות חינוך. אולם, גם אמצעי זה שונה בין מדינה למדינה ומותאם לרמת החשיפה והסיכון למחלה. כך למשל, בסין, באזורים בעלי רמת סיכון נמוכה אנו מדווחים על חזרה ללימודים של תלמידי התיכון שתתבצע במהלך השבועיים הקרובים. לעומת זאת, במקומות בהם הסיכון גבוה יותר, כמו בייג’ינג, אין עדיין לימודים ומשקיעים בפורמט של לימודים אונליין; לצד זאת, ישנם מקומות שבהם אין לימודים וגם לא נקטו במועד בו יחזרו לשגרה (הונג קונג, איטליה – בה עברו לפורמט של “לימודים מרחוק”, ספרד, גרמניה, פרו ועוד). בנוסף, ישנם מקומות בהם הלימודים לא מתקיימים לזמן תחום (פולין, צ’ילה, וייטנאם וקוריאה הדרומית, ניו יורק, קליפורניה), ולצד זאת עדיין ישנם מקומות בהם המדיניות בנושא אינה ברורה, דבר שיוצר לעתים חוסר בהירות בקרב התושבים (אוסטרליה)

יש לכם עוד שאלות? צרו איתנו קשר: Corona.Erm@economy.gov.il


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>