מסמך זה נכתב במטרה להציג תמונת מצב של המדיניות הננקטת במדינות נבחרות בטיפול בהתפרצות ווירוס הקורונה על פי הדיווח של הנספחים הכלכליים אשר אמונים על מדינות אלו.

להלן עיקרי הדברים:

ככלל, רוב מדינות העולם לא גיבשו מדיניות כלשהי ביחס לייצוא הכולל, כאשר בחלק מהמקומות ישנן מגבלות ואיסורים בעיקר לגבי ייצוא של מזון, תרופות וציוד מגן (נתייחס לנושא זה בנפרד בנקודה הבאה). לצד זאת, דיווחים רבים מצביעים על כך שבשל המצב בו נמצאת המדינה (סגר / היעדר טיסות תובלה וכדו') – בפועל הייצוא אינו אפשרי בשלב זה ו/או הצטמצם מאוד.

כמו כן, דיווח מעניין מגיע מטאיוואן, שהיא, כמו ישראל, מדינה שכלכלתה תלויה מאוד ביצוא שלה. גם בימים אלה, הממשל בטאיוואן מעודד את היצואנים להמשיך בשגרת העבודה, במידת האפשר, כאשר ישנו חשש משמעותי מפגיעה בכלכלה הטיוואנית עם הירידה הצפויה בביקושים העולמיים למוצרים כגון טלפונים סלולריים, אלקטרוניקת צרכנים ועוד – מוצרים אשר התעשייה הטיוואנית היא חלק משמעותי בשרשרת הייצור העולמית שלהם.

דיווח מעניין בנושא מגיע מסין, ובה, החל מה-28 במרץ, הרשויות בסין השהו כניסה של מחזיקי דרכונים זרים (בעלי ויזות בתוקף), זאת במגמה למנוע את הגל השני של התפשטות הוירוס בסין. בכל הנוגע לדרכונים דיפלומטיים ושירות ויזה מסוג C – אין שינוי; אוסטרליה סגורה לזרים. אוסטרליים השבים מחו"ל – נדרשים לשהות בבידוד למשך שבועיים; דרום קוריאה מקשיחה את המגבלות וקובעת כי החל מ-1 באפריל תחול חובת בידוד למשך שבועיים על כל הנכנסים למדינה ומכל מדינה, וזאת בשל מספר רב של חולים שהגיעו מחו"ל לאחרונה; מיפן, ובהמשך לדיווח הקודם, החל מחצות ביום שישי ה-27.3 ישראלים שיגיעו ליפן יצטרכו להצטייד בויזה וזאת בשל העלאת אזהרת המסע לישראל לרמה 2 מתוך 4. כמו כן הם יצטרכו לשהות בבידוד למשך 14 יום ונאסר עליהם להשתמש בתחב"צ; גם סינגפור מקשיחה את המגבלות וקובעת כי כעת מחזיקי אשרת עבודה ותושבים שאינם אזרחים צריכים לבקש אישור מיוחד מראש להיכנס לסינגפור. בפועל, גם מי שמחזיק באשרת עבודה לעבוד בסינגפור לא בהכרח יוכל להיכנס למדינה; גם איטליה מקשיחה את המגבלות וקובעת כי כל זר המגיע צריך להצהיר על סיבת הגעתו, למסור פרטים למעקב ולהיכנס לבידוד למשך שבועיים. לצד זאת, כל אדם שחום גופו עולה על 37.4 לא יכול לנסוע, וכן כל ספינות התענוגות לא מורשות להיכנס לאיטליה; הולנד – מצטרפת אף היא למדיניות הגבלת הכניסה וקובעת כי אזרחיה ותושביה אשר מגיעים להולנד ממדינות שנמצאות ברשימת ה"מדינות הנגועות" צריכים להיכנס להסגר. לצד זאת, נקבע כי זרים ממדינות נגועות לא יורשו להיכנס (והדבר מתכתב עם עוצר הטיסות ממדינות נגועות); בהמשך לדיווח הקודם מרוסיה – כעת המצב הוא כי רוסיה חסמה את גבולותיה היבשתיים ובמקביל פועלת להשבת אזרחי רוסיה מרחבי העולם. מלבד האזרחים – אין כניסה לזרים; דרא"פ נמצאת סגר מוחלט ולכן, עד שזה יסתיים, אין יוצא ואין בא.

המצב משתנה בין המדינות השונות בין סגר מלא, סגר תחום בזמן, עוצר תחום בזמן ומתן הגבלות לתושבים ולאזרחים: כך, בסין נמשכת המגמה של הסרת מגבלות ההסגר ואט אט ישנה הקלה במגבלות. כך למשל, באופן הדרגתי מוסרת החובה בחבישת מסכות במקומות פתוחים, בחלק מהמקומות הסירו תקנות שנוגעות למרחקי ישיבה במסעדות וכו'. במחוז חוביי התהליך איטי יותר אך עדיין המגבלות משתחררות; בניגוד לדיווח הקודם – גם בדרום קוריאה חלות כעת מגבלות ומספר אירועי 'פריחת הדובדבן' ומיקומים שבהם נוהגים להגיע לצפות בפריחה בעונה זו – נסגרו והוגבלו לתנועה; גם בגרמניה הוקשחה המדיניות ואף הוטל סגר בכמה מן המדינות; במוסקבה, החל מהיום (30/3), ובדומה לישראל, מותרת היציאה מהבית, עד למרחק של 100 מ', לסיבות הבאות: לקניות / לטייל עם הכלב / לעבודה (באישור)/ לטיפול רפואי.

כמו כן, במדינות רבות נוקטים במדיניות דומה למתרחש בישראל ולפיה נסגרו מקומות בילוי, נאסרו התקהלויות, וככלל – מקומות שאינם הכרחיים לתקופה זו – אינם פועלים (כשלצד זה מאפשרים יציאה מהבתים לקניית מזון ותרופות, ספורט, טיפול בבע"ח וכן מאפשרים יציאה לעבודה למקומות חיוניים, כפי שצוין לעיל).

לצד כל הדיווחים מעלה, עדיין ישנם מקומות בהם אין מגבלות על התנועה ובהם הונג קונג וסינגפור.

דרך נוספת לאכוף את הבידוד הינה באמצעות אמצעים טכנולוגיים (בדמות שיחות וידאו לאדם שאמור להימצא בבידוד), שימוש במצלמות אבטחה ותוכנות לזיהוי פנים, מתן צמידי QR קוד שמסונכרנים לפלאפונים, איכון מכשירים ניידים וביקורי פתע, וכן באמצעות הצבא.

ביחס לאוכלוסייה המבוגרת, ובהמשך למה שצוין לעיל, למרבית המדינות אין מדיניות סדורה בנושא. בכמה מהמדינות ניתנו המלצות והנחיות להימנע ממפגש עם האוכלוסייה המבוגרת וכן הומלץ לאוכלוסייה המבוגרת ולאוכלוסיות אחרות בסיכון לנקוט מדיניות של "ריחוק חברתי" ו/או איסור על ביקור בבתי אבות ובתי חולים שיקומיים. לעתים אף ניתנים תמריצים והטבות לאוכלוסיה המבוגרת, וזאת על מנת להגן עליה ולעודד אותה להישאר בבתים, וכן קובעים שעות ייעודיות שבה מותר רק לאוכלוסיה המבוגרת להגיע למרכולים, ושוב, במטרה להגן עליהם מפני חשיפה לציבור הרחב.

בין המדינות בהן ישנן הנחיות ברורה לאוכלוסייה להישאר בבתים ניתן למצוא את קולומביה (בה בני 70 ומעלה נדרשים בבידוד ביתי), רוסיה (הנחיה זהה לבני +65) ותאילנד (לגבי בני 70+)

יש לכם עוד שאלות? צרו איתנו קשר: Corona.Erm@economy.gov.il