יוני 02, 2019

בכנס דאבוס, שנערך בחודש ינואר 2019, הצהירו שרי הסחר של כ – 80 מדינות (וביניהן ישראל) על כוונתם לקדם את הדיונים המקדמיים בתחום הסחר האלקטרוני במסגרת ארגון הסחר העולמי ולהתחיל במשא ומתן רב לאומי על כללי סחר מעודכנים.

את היוזמה השאפתנית מקדמות אוסטרליה, סינגפור ויפן, אשר זוכות לגיבוי של מזכירות הארגון.

E commerece

מינהל סחר חוץ, יחד עם הנספחות המסחרית של ישראל בג’נבה, מייצגים את ישראל בתהליך חשוב זה.

נושאי סחר אלקטרוני הולכים ותופסים חלק משמעותי מהסחר העולמי הודות להתקדמות הטכנולוגית המהירה והתפתחותה של הכלכלה הדיגיטלית, במגוון רחב של תחומים הסחר האלקטרוני מהווה את התשתית למסחר בינלאומי. עם זאת, כללי הסחר לא מתעדכנים בקצב מתאים וככל שעובר הזמן מתברר כמה חשיבות ישנה להסדרת הנושאים הכרוכים בתחום, באופן שיאפשר סחר בינלאומי פתוח, הוגן וזמין לכל.

סבב המו”מ הראשון התקיים באמצע חודש מאי 2019 והיה הראשון מבין שלושה סבבים אשר צפויים להסתיים עד לחודש יולי, במסגרת סבבי דיונים אלה ינסו המדינות להחליט על היקף המו”מ והנושאים שיידונו בו.

בין הנושאים המרכזיים אשר צפויים לעלות במסגרת הדיונים ניתן למצוא: שקיפות, הגינות ופתיחות של מערכת הסחר האלקטרונית הבינלאומית; הכרה בחוזים וחתימות אלקטרוניות; הגנת צרכנים במרחב הדיגיטלי; מניעת דואל זבל; מיסוי ומכסים על שידורים ומוצרים דיגיטליים; העברת מידע בין מדינות, דרישות לוקליזציה של שרתים והגנה על פרטיות; ניטרליות רשת; תשלומים אלקטרוניים; הגנה על זכויות יוצרים וחשיפה של קוד מקור ועוד.

רמת השאפתנות בנושאים השונים אינה אחידה בין המדינות וכבר עכשיו ניתן לראות כי קיימים הבדלים משמעותיים בגישות לנושאים הנדונים. עם זאת, הכוונה היא לסיים את המו”מ עד לכנס השרים הבא של ארגון הסחר העולמי, אשר ייערך בקיץ 2020.

לישראל ישנם אינטרסים מגוונים במו”מ הנוכחי, בין היתר בשל היותה מדינה מוטת יצוא, בעיקר בתחומי התוכנה והמו”פ, אשר באופן טבעי מסופקים באופן מקוון.

הורדת חסמים בפני יצואנים ישראלים ויצירת גישה לשווקים נוספים, באמצעות סחר אלקטרוני וללא צורך בנוכחות פיזית, יוכלו להוות כר לפעילות עסקית וכלכלית נרחבת.

 

אנו מזמינים אתכם, היצואנים, ליצור עימנו קשר, להשמיע את קולכם ולהציף את צרכי התעשייה.

ניתן לפנות אלינו בכתובת המייל:  Tradeinservices@economy.gov.il

 

 


נטאשה זנגין

צור קשר עם: נטאשה זנגין
ליצירת קשר לחצו >>